Główne rodzaje karm dla kotów
Przypomnijmy sobie może najpierw, jakie podstawowe rodzaje karm dla kotów można znaleźć na sklepowych półkach.
Karmy bytowe podstawowe (pełnoporcjowe) dla kotów
Karmy podstawowe dla kotów, zwane bytowymi lub pełnoporcjowymi zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których zwierzę potrzebuje do życia i rozwoju. Dlatego mogą stanowić podstawę, a nawet jedyny składnik diety. Ważne jest tylko, by odpowiednio dobrać karmę do potrzeb konkretnego kota.
Karmy uzupełniające dla kotów
Karmy uzupełniające dla kotów nie zawierają wszystkich składników pokarmowych. Z tego powodu nie mogą być podstawą kociego menu, a tylko jego uzupełnieniem. Stosuje się je, by wzbogacić dietę zwierzęcia.
Karmy weterynaryjne dla kotów
I wreszcie weterynaryjne karmy dla kotów, takie jak Brit Veterinary. Są to produkty specjalistyczne przeznaczone dla chorych zwierząt. Zwykle stanowią podstawę lub jedyny składnik diety (każdy wie, jak ważna jest żywienie podczas choroby). Ważne jest, by stosować je po konsultacji z lekarzem weterynarii i zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
Czym różnią się karmy weterynaryjne od karm bytowych dla kotów z problemami zdrowotnymi?
Wśród gotowych karm bytowych dla kotów również znajdują się produkty, które wytarzane są z myślą o zwierzętach cierpiących z powodu pewnych schorzeń, np. karmy dla kotów z alergią pokarmową. Czym zatem różnią się one od weterynaryjnych karm dla kotów?
Otóż można ująć to tak: diety weterynaryjne wspomagają leczenie konkretnych chorób, choć działają również zapobiegawczo. Karmy bytowe dla kotów z problemami zdrowotnymi mają przede wszystkim zapobiegać wystąpieniu objawów danej choroby, np. objawów alergii pokarmowej.
Cechy weterynaryjnych karm dla kotów
Podobnie, jak karny bytowe podstawowe, weterynaryjne diety dla kotów zawierają wszystkie niezbędne do życia i rozwoju składniki pokarmowe, dlatego mogą stanowić jedyny składnik kociego menu. Przy czym proporcje tych składników i ich ilość dobrana jest tak, by ograniczyć objawy konkretnej choroby i spowolnić jej przebieg.
Skład karmy weterynaryjnej dla kota jest ponadto tak dobrany, by ograniczyć niepożądane interakcje z podawanymi lekami. Niektóre składniki diety mogą negatywne wpływać na działanie pewnych substancji leczniczych i odwrotnie, niektóre przyjmowane lekarstwa negatywnie oddziałują na metabolizm pewnych składników pokarmowych.
Dodatkowo gotowe diety weterynaryjne dla kotów mogą zawierać związki o działaniu leczniczym lub zawartość niektórych związków jest wyższa od normalnie zalecanej dla zwierząt zdrowych. Dlatego wśród karm weterynaryjnych są takie, które mogą być stosowana tylko przez pewien określony czas, by wyciszyć objawy choroby i ustabilizować stan poważnie chorego kota.
Podawanie weterynaryjnych karm dla kotów
Przede wszystkim karmy weterynaryjne powinniśmy kupować w specjalistycznym, sprawdzonym sklepie zoologicznym, np. E-Pazur. Nie kupujmy również karm z otwartych pojemników lub worków. Najlepiej sięgać po produkty renomowanych marek, takich jak Brit Veterinary.
Zanim sięgniemy po konkretną weterynaryjną karmę dla kota, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zajmuje się leczeniem naszego pupila. Źle dobrana dieta można bowiem bardziej zaszkodzić niż pomów zwierzakowi. Lekarz zna historię choroby naszego kota, wie jakie lekarstwa on przyjmuje, potrafi więc powiedzieć, czy dana karma jest dla niego dobra, czy nie.
Nie powinniśmy również bez konsultacji z lekarzem weterynarii zaprzestać podawania kotu weterynaryjnej karmy. Czasami, widząc poprawę zdrowia pupila, możemy odczuwać pokusę, by przejść na karmę bytową. Niestety robiąc to, możemy spowodować nawrót choroby. Niestety w niektórych przypadkach karmę weterynaryjną podaje się przez całe życie kota.
Bardzo ważnym jest, by stosować się do zaleceń lekarza, dotyczących ilości podawanej karmy i częstotliwości karmienia. Pamiętajmy również o innych zaleceniach dotyczących diety naszego pupila, czuli innych pokarmów, np. smakołyków. O tym, czy możemy je podawać pupilowi czy nie, również decyduje lekarz weterynarii. Stosujmy diety weterynaryjne konsekwentnie.
Jeśli w okresie stosowania specjalistycznej karmy zauważymy jakieś niepokojące objawy u naszego podopiecznego koniecznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.
Kiedy lekarz zaleca stosowanie określonej karmy weterynaryjnej?
Jak już wspomniałem, dieta ma często bardzo duży wpływa na rozwój choroby i jej leczenie. Czasami wystarczy tylko zaprzestać podawania określonego produktu, by pomóc zwierzakowi. Tak jest np. w wielu przypadkach alergii pokarmowej. Wyeliminowanie z diety składnika uczulającego zapobiega pojawieniu się objawów tej choroby. W takich przypadkach zwykle wystarczy odpowiednio dobrana karma bytowa.
Czasami jednak bywa tak, że bez karmy weterynaryjnej się nie obędzie. Najczęściej lekarz przepisuje ją w przypadku schorzeń takich jak:
- nadwaga lub otyłość zwierzęcia,
- chorób nerek skutkujących ich niewydolnością lub kamicą moczową,
- schorzeń jelitowych,
- alergii,
- cukrzycy,
- zaburzeń działania wątroby i trzustki,
- zaburzeń układu krążenia,
- dysplazji stawów,
- osłabienia układu kostnego.
Ogólnie mówiąc karm weterynaryjnych nie podaje się kotom zdrowym. Są jednak wyjątki. Dotyczą one produktów dostosowanych do określonego etapu życia zwierzęcia. np. lekarz weterynarii może zalecić podawanie jej w okresie ciąży czy odstawiania kociąt. Karma ta jest wtedy stosowana przez krótki czas.
Również zwierzęta po przebytych chorobach lub zabiegach chirurgicznych, znajdujące się na etapie rekonwalescencji mogą potrzebować specjalistyczne diety weterynaryjnej, która sprzyja rekonwalescencji.
Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com