Typy sylwetki u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zapewne nie jest nowiną dla Was informacja, iż koty mają różną budowę ciała. Ot weźmy choćby pod uwagę syjamy i persy. Właśnie ze względu na budowę ciała, możemy wyróżnić trzy typy sylwetki u kotów. Oczywiście istnieją rasy, które wykazują cechy pośrednie między tymi typami.

Koty o smukłej budowie ciała

Koty o smukłej sylwetce. Jak sama nazwa sugeruje, ciało kotów z tej grupy jest bardzo smukłe, wydłużone. Nogi, szyja i ogon długie. Szkielet koty te mają lekki, a kości kończyn są cienkie i odpowiednio wydłużone. Typowego przedstawiciela tej grupy cechuje również wydłużona głowa i pyszczek. Ich uszy są zwykle duże i szerokie u nasady. Ten typ kociej sylwetki nazywany bywa również orientalnym. Jako przykład ras o tej budowie ciała możemy podać koty syjamskie.

Koty o średniej budowie ciała

Koty o średniej sylwetce. Jest to typ kociej sylwetki pośredni między typem smukłym i masywnym. Ciało jest zatem mocniejsze i bardziej krępe niż w typie orientalnym, ale nie aż tak, jak w typie mocnym. Głowa raczej zaokrąglona, pyszczek krótki, ale nie płaski. Uszy kotów można określić jako średniej wielkości. Typowym przykładem rasy o takim typie sylwetki są koty europejskie.

Koty o mocnej budowie ciała

Koty o mocnej sylwetce. Charakterystycznymi cechami przedstawicieli tej rasy jest krępe, zwarte ciało o grubym, mocnym kośćcu. Kończyny niezbyt długie, ale grube i mocne, podobnie jak ogon. Głowa dużą i mocno zaokrąglona. Pyszczek bardzo krótki i spłaszczony. Czoło szerokie. Uszy małe i zaokrąglone. Najbardziej typowym przedstawicielem tej grypy są koty perskie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Yannbee at Dutch Wikipedia
(Transferred from nl.wikipedia to Commons.)
[Public domain], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *