Szorstkie włosy u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

O szorstkim futrze wspomniałem już tekście Kręcone i faliste włosy u kotów. Szorstka okrywa włosowa różni się jednak od poskręcanej sierści reksów różnych ras. Dlatego postanowiłem napisać o nim osobny artykuł.

Jak wygląda szorstkie futro u kotów?

Szorstkie futro u kotów trochę przypomina okrywę włosową reksów, np. reksów dewońskich lub kornwalijskich. I w tym przypadku włos mniej lub bardziej poskręcany, na całej długości lub na czubkach (poskręcane są również wibrysy i inne włosy czuciowe), jest jednak sztywny i twardy w dotyku. Futro składa się z włosów puchowych, przewodnich i ościstych. Te ostatnie przypominają wyglądem pastorał1. Szata jest krótka – nie słyszałem o rasie kotów szorstkowłosych o długiej okrywie.

Skąd się biorą koty o szorstkim włosach?

Szorstka szata jest wynikiem działania allelu Wh (wire hairs). Jest on dominujący wobec swego oponenta, recesywnego allelu wh, który warunkuje normalną okrywę włosową. Oznacza to, że koty o genotypach WhWh i Whwh mają włosy szorstkie a koty o genotypie whwh mormalne.

Mutacja wire hairs pojawiała się w 1966 roku jedno z kociąt na farmie w Vermont w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stała się podstawą do stworzenia nowej rasy: amerykańskiego kota szorstkowłosego.

Będąc dzieckiem znalazłem bezdomnego kociaka, którego sierść była sztywniejsza niż u innych futrzaków oraz dziwnie poskręcana i rozczochrana. Oczywiście nie jestem w stanie powiedzieć, czy był to szorstkowłosy osobnik ani tym bardziej, jakie geny były odpowiedzialne za jego nietypowe futro.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Pets Adviser
(Flickr: American Wirehair cat tired)
[CC BY 2.0],
via Wikimedia Commons

Przypisy:
1. David Taylor: Ty i Twój kot. Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 1994

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *