Suche karmy dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Suche karmy dla kotów są obecnie głównym albo jedynym składnikiem diety wielu mruczących pupili na świecie i w Polsce. Niewątpliwie dzięki nim (i w ogóle gotowym pokarmom) żywienie zwierząt domowych stało się dużo łatwiejsze niż było przed laty. A jednak nie wszyscy sobie je chwalą i wysuwają liczne argumenty przeciw podawaniu ich naszym futrzakom. Osobiście uważam, że po prostu należy wybierać wyroby naprawdę dobrej jakości. Warto zatem wiedzieć, jakie cechy posiadają suche karmy, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać tę właściwą.

Głównie cechy suchych karm dla kotów

Najważniejszą chyba cechą suchych karm dla kotów jest ich niska wilgotność – w granicach 10%. Ma ona bezpośredni wpływ na inne właściwości tych produktów, jak choćby trwałość. Dzięki tak bardzo obniżonej zawartości wody, pokarmy te stosunkowo długo zachowują przydatność do spożycia. Sucha karma może leżeć w kociej misce całą dobę, a jeśli trzeba nawet dłużej. To bardzo wygodne i praktyczne, gdyż można całą dzienną dawkę pożywienia wsypać do miski i pozwolić futrzakowi jeść kiedy chce i ile chce, co mu bardzo odpowiada.

Drugą cechą związaną z małą zawartością wody jest stosunkowo niewielka objętość. Dzięki temu produkt relatywnie waży niewiele, co w efekcie ułatwia transport. Warto też wiedzieć, iż oznacza również to, że porcje pokarmu mogą być mniejsze, a i tak dostarczać wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. W przypadku kotów nie ma to jednak takiego znaczenia, jak w przypadku psów, gdyż nasze futrzaki raczej nie jedzą łapczywie i w normalnych okolicznościach nie przejadają się.

Ponadto ze względu na niską wilgotność suchych karm dla kotów nie trzeba też przechowywać w lodówce, nawet po otwarciu oryginalnego opakowania. Ważnym jednak jest to, by trzymać je w bez dostępu powietrza i światła, czyli albo dokładnie zamykać torbę, albo przesypywać do puszek. Promienie słoneczne i tlen powoli, ale skutecznie niszczą zawarte w pokarmie cenne substancje, obniżając tym samym jej wartość odżywczą.

Wszystko o czym wspomniałem powyżej, z pewnością można uznać za pozytywne skutki niewielkiej wilgotności tych gotowych diet. Ale są też minusy, a przynajmniej jeden spory minus: mniejsza podaż wody potrzebnej do funkcjonowania kociego organizmu. Podając futrzakowi suchą karmę musimy dbać o to, by sporo pił, w przeciwnym razie grozi mu odwodnienie. Problem w tym, że niektóre z naszych pupili nie chcą pobierać płynów, co może mieć związek z ich pochodzeniem. Tu objawia się przewaga gotowych mokrych karm dla kotów oraz mięsa – są one dla naszych futrzaków również źródłem wody!

Na niekorzyść suchych karm dla kotów przemawiać może również duży topień ich przetworzenia – to chyba koronny argument przeciwników karmienia domowych zwierzaków tymi wyrobami. Nie mniej jednak może być to bardzo wartościowy rodzaj pożywienia, czyli dostarczający wszystkich składników odżywczych, jakich nasze futrzaki potrzebują, jeśli oczywiście jest dobrej jakości.

Jakość suchych karm dla kotów

Fakt, że dana karma dla kota zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczu i innych podstawowych składników odżywczych, nie jest równoznaczny z jej wysoką jakością. O tym decydują przede wszystkim surowce, których użyto do jej wyprodukowania. Wielokrotnie wspominałem o tym (na przykład w poście Na co zwracać uwagę, wybierając karmę dla kota?), jak duże znaczenie ma chociażby to, by białko w kociej karmie pochodziło z mięsa a nie ze zboża, ponieważ ewolucja uczyniła nasze zwierzaki mięsożercami. Rośliny, a w szczególności ziarno, nie są dla nich właściwym pokarmem.

Najlepszej jakości karmy dla kotów najlepiej kupować w specjalistycznych punktach. Mam tu na myśli sklepy zoologiczne, takiej jak na przykład SklepZoologic.pl, który ma w swej ofercie wiele sprawdzonych i cenionych marek, niedostępnych w supermarketach . W tych ostatnich znajdziemy przede wszystkim diety niskiej jakości, choć z pewnością stosunkowo tanie. Funkcjonuje nawet określenie „karma marketowa” w odniesieniu do takich właśnie produktów, przeciwstawianych karmom premium i karmom super premium, jakie znajdziemy w sklepach zoologicznych (o tym, jak odróżnić od siebie te trzy rodzaje produktów pisałem w artykule Czym różnią się od siebie karmy dla kotów: standardowe, premium i super premium?)

Rodzaje suchych karm dla kotów

Biorąc zatem pod uwagę zawartość składników pokarmowych, możemy wymienić więc te trzy, wspomniane powyżej, rodzaje suchych karm dla kotów, wyróżnianych ze względu na ich jakość. Na tym wszakże nie koniec. Ze względu na kryterium gotowe kocie diety możemy podzielić jeszcze na karmy podstawowe oraz uzupełniające, czyli takie, które są podstawą menu lub tylko dodatkiem do niego.

Mówi się również o karmach bytowych i karmach leczniczych. Z definicji te pierwsze zaspokajają podstawowe potrzeby zdrowych pupili, dzięki czemu ich organizmy mogą sprawnie funkcjonować, drugie stosuje się w przypadku określonych schorzeń, np. alergii pokarmowej. Określenie „karma lecznicza” moim zdaniem nie jest do końca poprawne, gdyż nie są to leki, a wyroby wspomagające leczenie. Nazywane bywają również karmami weterynaryjnymi, choć miano to nadaje się także niektórym karmom bytowym – nie będę tu jednak drążył tematu, gdyż nadaje się on na osobny artykuł.

Kolejnym ważnym wyróżnikiem jest wiek zwierzęcia – mamy więc karmy dla kociąt, karmy dla kotów dorosłych oraz karmy dla kocich seniorów. Podział ten opiera się na założeniu, iż na każdym z tych trzech etapów życia zwierzę ma inne wymagania żywieniowe. (Warto jednak wiedzieć, iż nie wszyscy producenci trzymają się tego i wypuszczają na rynek karmy dla kotów w każdym wieku. Dotyczy to chyba wyłącznie produktów bardzo wysokiej klasy – przynajmniej ja innych nie widziałem).

Z tego samego powodu produkowane są ponadto karmy dla kastratów, karmy dla kotów wychodzących oraz karmy dla kotów przybywających wyłączne w domu, karmy dla kotów długowłosych, karmy dla kotów z nadwagą itd. Niektórzy producenci zdają się prześcigać w wymyślaniu produktów adresowanych do różnych, bardzo wąskich czasami, grup zwierząt, choć prawdę mówiąc w wielu przypadkach zapewne jest to zwykły chwyt marketingowy. Osobiście uważam, iż przy kupnie suchej karmy dla kota przede wszystkim powinniśmy kierować się rozsądkiem i – oczywiście – jakością produktu, a nie zapewnieniami producenta.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *