Czytając o kotach burmskich, z pewnością natknęliście się na określenie „umaszczenie sobolowe”. Czym jest umaszczenie sobolowe u kotów? Jak wygląda i jakie rasy kotów mogą się nim poszczycić?
Zapis sobolowego umaszczenia w kodzie EMS (według FIFe)
Sobolowe umaszczenie u kotów w kodzie EMS zapisujemy jako: n31.
Czym jest i jak wygląda umaszczenie sobolowe u kotów?
Umaszczenie sobolowe u kotów jest odmianą umaszczenia czarnego. Dokładniej mówiąc, pod względem genetycznym jest to umaszczenie czarny burmski point. I właśnie w rzecz. Gen, który warunkuje umaszczenie burmskie rozjaśnia barwę czarną do ciemnobrązowej. Podobnie dzieje się w przypadku umaszczenia syjamskiego, ale w burmskim odcień brązowego jest innych.
Burmskie geny nie powodują również tak dużego kontrastu między tułowiem a znaczeniami. Prawdę mówiąc całe ciało jest ciemnobrązowe a znaczenia tylko lekko ciemniejsze. Allel burmskiego umaszczenia nie rozjaśnia bowiem futra aż tak intensywnie, jak allel umaszczenia syjamskiego. Dzięki działaniu allelu burskiego, powstaje kolor, zwany sobolowym.
Skąd się biorą koty o umaszczeniu sobolowym?
Biorąc pod uwagę to, co napisałem powyżej, łatwo wywnioskować, że koty o umaszczeniu sobolowym muszą mieć geny odpowiedzialne za czarną barwę futra oraz za umaszczenie burmskie.
Czarny kolor włosów na kocim ciele warunkują dwa allele. Pierwszym jest dominujący allel B (patrz Czarne umaszczenie u kotów), który odpowiada za produkcję melanin w skórze i włosach. Drugim jest dominujący allel D, pod wpływem którego ziarenka barwnika rozkładają się równomiernie (patrz Jasne i ciemnie umaszczenie u kotów).
Sobolowe umaszczenie u kotów wymaga jeszcze jednego genu. To allel cb, którego działanie polega na zmniejszaniu ilości barwnika we włosach i w skórze. Powoduje to rozjaśnienie czerni to ciemnego brązu. Istotne jest to, że kolor na ciele jest nieco bardziej rozjaśniany niż pyszczek, uszy, nogi i ogon (patrz Burmskie umaszczenie u kotów oraz Point umaszczenie u kotów).
Podsumowując: koty o sobolowym umaszczeniu mają genotyp B-cbcbD-, gdzie kreseczki oznaczają odpowiednio allele B lub b oraz allele D lub d.
Rasy, w których umaszczenie sobolowe jest uznane (według FIFe)
FIFe dopuszcza umaszczenie sobolowe u następujących kocich ras:
- Amerykański curl długowłosy ACL
- Amerykański curl krókowłosy ACS
- Burmilla BML
- Cymric CYM
- Doński sfinks DSP
- Kot bengalski BEN
- Kot burmski BUR
- LaPerm długowłosy LPL
- LaPerm krótkowłosy LPS
- Manx MAN
- Peterbald PEB
- Reks kornwalijski CRX
- Reks dewoński DRX
- Reks niemiecki GRX
- Selkirk reks długowłosy SRL
- Selkirk reks krótkowłosy SRS
- Sfinks SPH
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Majormax at English Wikipedia
[Public domain],
via Wikimedia Commons