Sepiolitowe żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pisałem już o silikonowych żwirkach dla kotów i bentonitowych żwirkach dla kotów. Innym materiałem, który wykorzystuje się do produkcji kocich ściółek jest sepiolit. Żwirki z tego minerału przypominają te, wykonane z bentonitu i są z nimi mylone.

Czym jest sepiolit, z którego wytwarza się sepiolitowe żwirki dla kotów?

Sepiolit to uwodniony krzemian magnezu. Zawiera 63,3% związków krzemu, 27,4% związków magnezu i 9,3% wody.

Nazwa sepiolit wywodzi się od dwóch greckich słów: „sepia”, czyli „mątwa” oraz „lithos”, co znaczy „skała”. Minerał ten bowiem przypomina swoją strukturą wewnętrzną muszlę mątwy, zwaną popularnie sepią – właściciele kanarków, papużek czy innych ptaków zapewne doskonale wiedzą o czym mówię. Inna nazwa tego minerału brzmi „pianka morska”, co również nawiązuje do jego struktury i wyglądu. Sepiolit jest biały, porowaty i faktycznie przypomina pianę.

Jakie właściwości mają sepiolitowe żwirki dla kotów?

Sepiolitowe żwirki dla kotów przypominają wyglądem żwirki bentonitowe. Też mają postać żwirku lub piasku, zależnie od granulacji. Zapewne dlatego te obydwa rodzaje ściółek do kocich kuwet często są ze sobą mylone. Uczciwie muszę przyznać, iż kiedyś sam ich nie rozróżniałem i klasyfikowałem je jako bentonity.

Sepiolit pochłania wilgoć i zapachy – moim jednak zdaniem, nie jest w tym tak dobry jak bentonit. Najbardziej znacząca różnica między tymi ściółkami to fakt, że żwirki sepiolitowe się nie zbrylają, co jest cechą żwirków bentonitowych.

Jakie mamy rodzaje sepiolitowych żwirków dla kotów?

Jak to napisałem powyżej, wszystkie sepiolitowe żwirki dla kotów należą do gruby żwirków niezbrylających się. Możemy jednak wyróżnić w nich produkty o różnej granulacji. Ponadto wyróżniamy żwirki bezzapachowe oraz nasączane różnymi środkami zapachowymi.

Jak używać sepiolitowych żwirków dla kotów?

Kuwetę napełniamy na wysokość kilku centymetrów – jedna 5 litrowego torba żwirku wystarcza zwykle na jedną kuwetę. Ponieważ ściółka się nie zbryla, codziennie usuwamy tylko odchody. Raz na jakiś czas wymieniamy całą zawartość kuwety. Jak często? Teoretycznie w przypadku jednego kota raz na miesiąc, w praktyce częściej, raz na 2-3 tygodnie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow,
Russian Federation (SOM Amelija)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *