Ropni u kotów nie należy lekceważyć. Mogą wydawać się nieszkodliwe, ale tak nie jest. Czym są ropnie u kotów? Dlaczego się tworzą i jak je leczyć?
Czym są ropnie u kotów
Ropniami nazywamy ogniska ropy zgromadzonej między komórkami tkanki. Mogą tworzyć w tkankach miękkich i w kościach i powstawać w różnych częściach ciała: zębach, pod skórą. Ropniowi towarzyszy stan zapalny. Kot może odczuwać dyskomfort, swędzenie a nawet ból.
Przyczyny ropni u kotów
Źródłem ropnia u kota jest zakażenie chorobotwórczymi mikrobami, takimi jak gronkowce i paciorkowce. Organizm zwierzęcia próbuje się bronić, kierując ku zakażonemu miejscu granulocyty i makrofagi. Ropa tworzy się z martwych komórek ciała, bakterii oraz komórek układu odpornościowego.
Ropnie podskórne czy w obrębie jamy ustnej powstają często w miejscach, w których doszło do urazów: skaleczeń, stłuczeń itp. Ropnie zlokalizowane wewnątrz organizmu również mogą być skutkiem urazów, ale głębokich, np. dużych zranień drutem, gdy zwierzak przeskakuje przez ogrodzenia.
Innymi źródłami ropni w tkankach głębokich są rozprzestrzenianie się bakterii z krwią lub chłonką, przerwanie bariery jelitowej bądź zakażenia będącego powikłaniem infekcji układu moczowo-płciowego.
Objawy ropni u kotów
Objawy ropnia u kota w dużej mierze zależą od jego lokalizacji i wielkości. Ropnie podskórne dość łatwo zidentyfikować. Miejsce, którym powstał ropień jest zgrubiałe, zaczerwienione i ciepłe w dotyku. Jeśli ropień jest otwarty, wycieka z niego brzydka wydzielina.
O ropniu zęba świadczyć mogą problemy z jedzeniem. Zwierzę odczuwa ból, co uniemożliwia mu gryzienie pożywienia. Ból i utrata apetytu może towarzyszyć również tworzeniu się ropnia w głębszych tkankach.
Do innych objawów, które mogą świadczyć o tym problemie zdrowotnym zaliczamy apatię, problemy z poruszaniem się, ogólne pogorszenie stanu samopoczucia a nawet gorączka. Są to objawy nietypowe, które towarzyszą również wielu innym problemom zdrowotnym. Pamiętajmy więc, by na ich podstawie nie stawiać samodzielne diagnozy, tylko jak najszybciej udać się z kotem do lekarza weterynarii.
Leczenie ropni u kotów
Leczenie ropni u kotów również lepiej pozostawić lekarzowi weterynarii. Pamiętajmy, że ropnie rzadko znikają samoistnie, a nieleczone mogą mieć konsekwencje w postaci zakażenia ogólnego.
W leczeniu ropni u kotów stosuje się antybiotyki. W przypadku ropni podskórnych konieczne może być ich otwarcie i oczyszczenie. Czami niezbędne jest założenie drenu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com