Oklapnięte uszy u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zwisające uszy u psów są cechą bardzo rozpowszechnioną, oklapnięte uszy u kotów to natomiast zjawisko bardzo niezwykłe jeszcze. Cecha ta pojawiła się u kotów, które nazywamy obecnie szkockimi foldami.

Skąd się biorą koty o oklapniętych uszach?

Oklapnięcie uszu u kotów jest wynikiem spontanicznej mutacji, którą po raz pierwszy pojawiła się w 1961 roku. Zmutowany allel Fd (folded ears), warunkujący tę cechę, dominuje nad swym oponentem, allelem fd (straight ears) – allelem normalnych, prostych uszu.

Niemniej niektóre koty, będące nosicielami genu Fd, nie mają załamanych uszu. Tak więc w miocie otrzymanym od dwóch homozygotycznych scottish fold, nie wszystkie kocięta będą miały załamane uszy. Mówimy wtedy o niecałkowitej penetracji genu.

Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.

Ponieważ allel Fd jest dominujący, wystarczy jeden w genotypie, by kot miał załamane do przodu uszy. Szkockie foldy mogą mieć zatem genotyp Fdfd, ale mogą mieć też genotyp FdFd. Hodowcy tej rasy zmierzają jednak do tego, by miały one wyłącznie genotyp Fdfd. Dlaczego?

Problemy zdrowotne kotów z oklapniętymi uszami

Koty z mutacją folded cierpieć mogą z powodu bolesnych wad rozwojowych układu szkieletowego.

Problemem z allelem Fd jest niestety taki, iż warunkuje nie tylko oklapnięcie uszu, spowodowane zmianą budowy chrząstek. Anomalie we wzroście mogą dotyczyć wszystkich chrząstek, zwłaszcza ogona i kończyn, które stają się krótkie i grube. Największym problemem zmiany w stawach, co skutkuje problemami z poruszaniem.

Deformacje szkieletu mogą pojawić się u wszystkich kotów z oklapniętymi uszami, ale przede wszystkim występują u osobników homozygotycznych, czyli takich, które mają genotyp FdFd, czyli są nosicielami dwóch alleli Fd1. Właśnie dlatego, chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych wad, hodowcy szkockich foldów kojarzą koty z oklapniętymi uszami z kotami o uszach prostych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Psihopat (Own work)
[CC BY-SA 3.0 or GFDL],
via Wikimedia Commons

Przypisy:
1. Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *