Odrobaczanie kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Regularne odrobaczanie kota jest ważnym elementem opieki nad nim. Dlaczego? Jak często odrobaczać kota? W jaki sposób przeprowadzać ten zabieg? Jakie leki najlepiej stosować? Czy trzeba odrobaczać kota niewychodzącego? Jakie pasożyty zagrażają naszym futrzakom? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na wszystkie te pytania.

Robaki u kotów

Słowo „robaki” w języku powszednim używamy w odniesieniu do takich gatunków bezkręgowców, jak karaluchy, czy dżdżownice lub glisty. Warto jednak wiedzieć, że termin ten niegdyś obejmował tylko płazińce, obleńce, wstężniaki oraz pierścienice i był nazwą jednostki taksonomicznej. Obecnie robaków nie uważa się za osobny takson, ale nazwa nadal jest używana. I to nie tylko w potocznej mowie, ale również w języku medycznym.

Obecnie słowem „robaki” określa się pasożytnicze gatunki płazińców (robaki płaskie) i obleńców (robaki obłe), czyli między innymi tasiemce, glisty oraz tęgoryjce, które żyją w przewodzie pokarmowych ludzi i zwierząt domowych, odżywiając się kosztem swoich gospodarzy. Robaki te są szeroko rozpowszechnione w środowisku, więc kot może łatwo się nimi zarazić. Nasz futrzak może „złapać” robaki poprzez zjadany pokarm, np. upolowane przez siebie gryzonie, wypitą zanieczyszczoną wodę, np. z kałuży a nawet połykając pchłę czy muchę.

Dlaczego powinniśmy odrobaczać kota?

Celem zabiegu zwanego odrobaczaniem jest pozbycie się z organizmu naszego mruczącego podopiecznego wspomnianych wyżej pasożytów. Nie trudno zgadnąć dlaczego powinniśmy odrobaczać koty. Glisty, tasiemce i inne pasożyty wewnętrzne odżywiają się kosztem swojego nosiciela. Zabierają mu cenne składniki pokarmowe a nawet uszkadzają narządy. W skrajnych przypadkach skutkiem silnego zarobaczenia może być anemia, a u kociąt czy osobników osłabionych chorobą, nawet śmierć.

Argumentem przemawiającym za regularnym odrobaczaniem kotów jest także ryzyko zakażenia się ludzi. Musimy wiedzieć, że niektóre pasożyty wewnętrzne, które spotykamy u naszych pupili, mogą atakować również człowieka. A skutki zakażenia bywają bardzo poważne.

Leki na odrobaczanie kota

Odrobaczanie kota polega na podaniu mu leku, najlepiej wieloskładnikowego i najszerszym spectrum działania. Leki te dostępne są w różnej formie. Bardzo popularne są tabletki, jednak ich podanie bywa bardzo kłopotliwe dla właściciela.

Alternatywą dla tych leków są krople typu on-spot. Ich stosowanie jest tak proste, że możemy to robić samodzielnie. Preparaty tego typu aplikuje się bezpośrednio na skórę kota, najlepiej na karku, by zwierzak nie mógł ich zlizać. Lek zostaje wchłonięty przez skórę do organizmu. Podanie go jest łatwe i szybkie – w odróżnieniu od preparatów doustnych. Pamiętajmy tylko, by uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania albo skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przykładem kropli na odrobaczanie kota może być lek Dronspot firmy Vetoquinol, dostępne zarówno w gabinetach weterynaryjnych, jak i sklepach zoologicznych.

Dronspot wchłania się przez kilkanaście dni, dzięki czemu działa na różne stadia rozwoju pasożytów. Doskonale sprawdza się w leczeniu mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następujące gatunki robaków obłych i robaków płaskich: nicienie Toxocara cati (postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3). Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostoma tubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4); oraz tasiemce: Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis (postaci dojrzałe).

Preparat nadaje się także do odrobaczania kotek w końcowym okresie ciąży, co zapobiega ewentualnemu zakażeniu robakami ssącego potomstwa. Nie należy jednak stosować go u kociąt poniżej 8 tygodnia życia ani w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancje czynne lub substancję pomocniczą.

Lek dostępny jest w trzech wariantach: dla małych, średnich i dużych kotów.

Jakie są objawy robaczycy?

Zakażenie pasożytami przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W przypadku, silnej inwazji mogą się pojawić wymioty, biegunki, apatia, zaburzenia łaknienia, obecność krwi i śluzu w kale, pogorszenie się kondycji sierści, utrata masy ciała oraz anemia, pojawienie się pasożytów w kale. Rzecz jasna wymienione tu objawy – poza obecnością pasożytów w kale – są niespecyficzne, czyli pojawiają się także przy wielu innych problemach zdrowotnych. Tylko badanie kału jest pewnym sposobem na wykrycie pasożytów jelitowych. Z tego też powodu walka z robakami polega głównie na profilaktyce.

Jak często odrobaczać kota?

Na inwazję pasożytów szczególnie narażone są koty wychodzące, co jest zupełnie zrozumiałe – mają znaczne więcej okazji do „złapania” robaków, np. zjadając upolowane przez siebie gryzonie. Dlatego właśnie Europejska Rada ds. Pasożytów Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP) sugeruje, by wychodzące futrzaki odrobaczać co najmniej cztery razy w roku.

Koty niewychodzące w mniejszym stopniu narażone na inwazję pasożytów wewnętrznych, co nie znaczy, iż są całkowicie bezpiecznie. Niestety, także i one mogą cierpieć z powodu nicieni czy tasiemców, dlatego także i one powinny być regularnie odrobaczane. Jednak w ich przypadku krople na odrobaczanie kota lub inne leki odrobaczające wystarczy podawać raz lub dwa razy w roku.

Jeśli chodzi o kocięta, ESCCAP zaleca odrobaczać je po raz pierwszy w trzecim tygodniu życia, a następnie co dwa tygodnie aż do odsadzenia. Po odsadzeniu odrobaczamy kocięta co miesiąc do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia.

Odrobaczanie kotów – łatwiejsze niż się wydaje

Podsumujmy! Robaki u kotów to poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym profilaktycznym odrobaczaniu zwierząt i badaniu kału zwierząt u lekarzy weterynarii.

Rutynowe odrobaczanie jest szczególnie ważne w przypadku kociąt, kotek ciężarnych i karmiących oraz osobników osłabionych i w podeszłym wieku. Na atak pasożytów wewnętrznych bardziej narażone są koty wychodzące oraz mające kontakt z innymi zwierzętami (np.koty przebywające w schroniskach).

Jak już się zorientowaliście, odrobaczanie kota nie jest zabiegiem skomplikowanym, zwłaszcza gdy stosujemy krople na odrobaczanie kota, które aplikuje się skórę. Lek w tej formie jest prosty w użyciu i można go nabyć nawet w sklepie zoologicznym (Dronspot).

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Dronspot 30 mg/7,5 mg roztwór do nakrapiania dla małych kotów • Dronspot 60 mg/15 mg roztwór do nakrapiania dla średnich kotów • Dronspot 96 mg/24 mg roztwór do nakrapiania dla dużych kotów • prazykwantel/emodepsyd • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH • Zawartość substancji czynnych i innych substancji • Każda pipetka 0,35 ml / 0,70 ml / 1,12 ml zawiera odpowiednio: Substancje czynne: Prazykwantel 30 mg / 60 mg / 96 mg, Emodepsyd 7,5 mg / 15 mg / 24 mg, Substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320) 1,89 mg / 3,78 mg / 6,05 mg • Wskazania lecznicze: Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następujące gatunki robaków obłych i robaków płaskich: Robaki obłe (nicienie): Toxocara cati (postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3), Toxocara cati (stadia larwalne L3) – leczenie kotek w okresie późnej ciąży w celu zapobiegania przeniesieniu drogą laktogenną na potomstwo, Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostoma tubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4). Robaki płaskie (tasiemce): Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis (postaci dojrzałe) • Przeciwwskazania: Nie stosować u kociąt poniżej 8 tygodnia życia lub ważących poniżej 0,5 kg. Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą. • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *