Nietolerancja pokarmowa u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nadwrażliwość pokarmowa to relatywnie częsty problem zdrowotny u naszych kotów. Zwierzęta te mają wrażliwe żołądki i łatwo u nich o zaburzenia związane z trawieniem. Kłopoty z układem pokarmowym mogą mieć różne źródła i różne skutki. W tym tekście powiem o jednej z form nadwrażliwości na pożywienie. Czym jest nietolerancja pokarmowa u kotów? Jakie są jej objawy i przyczyna?

Czym jest nietolerancja pokarmowa u kotów

Nietolerancja pokarmowa u kotów to patologiczna reakcja na pożywienie. Bardzo często mylimy ją z alergią pokarmową a pojęcia „nietolerancja” i „alergia” używane są zamiennie. Tymczasem mówimy o dwóch problemach zdrowotnych, które różnią się bardzo istotną cechą.

Otóż w przypadku alergii pokarmowej następuje pobudzenie układu odpornościowego, czego nie obserwujemy u kotów z nietolerancją pokarmową. To podstawowa różnica między tymi dwiema odmianami nadwrażliwości pokarmowej.

Z powodu tej istotnej cechy, w odniesieniu do nietolerancji pokarmowej używa się również określeń „nieimmunologiczna nadwrażliwość pokarmowa” i „niealergiczna nadwrażliwość pokarmowa”.

Charakterystyczne dla nietolerancji pokarmowej jest to, że eakcja na niewłaściwe pożywienie pojawia się niemal natychmiast po jego zjedzeniu. W przypadku alergii pokarmowej natomiast objawy mogą pojawić się z dużym opóźnieniem.

Przyczyny nietolerancji pokarmowej u kotów

Źródłem nieimmunologicznej nadwrażliwości na pokarm u kotów są pewne pewne rodzaje pożywienia, a dokładnie niektóre związki chemiczne, które są w nich zawarte. W niepożądanej reakcji na pokarm biorą udział czynniki enzymatyczne, toksyczne, farmakologiczne czy metaboliczne. Dlatego niealergiczna nadwrażliwość na pokarm to szerokie i złożony problem.

Doskonałym przykładem nieimmunologicznej nadwrażliwości pokarmowej u kotów jest nietolerancja laktozy. Laktoza to cukier, który znajduje się w mleku. Po odstawieniu od matki, układ pokarmowy większości z naszych pupili traci zdolność rozkładania laktozy, ponieważ przestaje wytwarzać enzym, zwany laktazą. Stad bierze się negatywna reakcja ze strony układu pokarmowego po spożyciu mleka.

Objawy nietolerancji pokarmowej u kotów

Nietolerancja pokarmowa u kotów może się objawiać wzdęciami, wymiotami i biegunką niedługo po posiłku.

Leczenie nietolerancji pokarmowej u kotów

Najbardziej właściwym postępowaniem w przypadku nietolerancji pokarmowej u kotów jest wyeliminowanie z diety pupila szkodzącej mu żywności. Oczywiście najpierw musimy odkryć, które to pokarmy, co nie zawsze bywa łatwe.

Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować dietę pupila i usunąć z niej składniki, które zaliczamy na najczęstszych źródeł nadwrażliwości pokarmowych u kotów.

Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, wprowadzamy tzw. dietę eliminacyjną. Polega ona na podawaniu kotu karm, w których znajduje się jak najmniejsza liczba składników, np. zawierających jeden rodzaj mięsa. Oczywiście w diecie eliminacyjnej mogą znajdować się również świeże surowce, jak surowe mięso.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *