Największy kot domowy

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

W tym przypadku nie mam na myśli największej rasy kotów, ale największego osobnika tego gatunku. Wiecie, co to za futrzak?

Przedstawiciele gatunku kot domowy nie należą do dużych zwierząt. Przeciętny futrzak waży 3-5 kilogramów. Istnieją jednak wyjątki. Niektóre z naszych podopiecznych osiągają znacznie większą masę.

Największy kot na świecie

Który kot jest największy na świecie? Palma zwycięstwa – o ile mi wiadomo – należy się kocurowi Himmy, który odszedł z tego świata w 1986 roku. Futrzak ważył aż 21,3 kg, miał prawie 1 metr długości, a jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm! Właścicielem Himmiego był mieszkaniec Queensland w Australii, Thomasa Vyse’a.

Inne największe koty świata

Powiedzmy sobie też o kilku innych kocich olbrzymach. Czyli kolejnych miejscach na liście najwiekszych kotów na świecie.

  • Kotka Meow – Ważyła aż 17.73 kg. Niestety jej życie szybko się skończyło. Zmarła w wieku 2 lat a ostatnie dni swojego życia spędziła w schronisku w miejscowości Alburquerque w Stanach Zjednoczonych.
  • Kocur Elvis – Jego masa wynosi 17 kg i jest tak duży jak 3,5 letnie dziecko.
  • Kocur Stewie – Futrzak był przedstawicielem rasy maine coon i jest uważany za nadłuższego kota na świecie. Od czubka nosa do końca ogona mierzy 123,9 cm. Zwierzak znarł w wieku 8 lat w 2013 roku. Jego opiekunką była mieszkanka Reno ww Nevadzie.
  • Kocur Omar – Kolejny rekordzista mieszka razem ze swoją opiekunką, Stephanie Hirst, mieszka w Melbourne w Australii. Kot ma 120 cm długości i waży około 14 kg!
  • Kocur Sponge Bob – Ważył około 13,5 kg. Przez pewien czas mieszkał w schronisku w Nowym Yorku, zanim został adoptowany. Zmarł w 2013 roku.
  • Kocur Samson – Maine Coon, ktory waży blisko 13 kg i mierzy około 120 cm długości. Jego właścicielem jest mieszkaniec Nowego Jorku, Jonathan Zurbel.
  • Kocur Maximus – Waży około 10 kg. Jest mieszańcem maine coona i kota syberyjskiego. Jego właścicielami są Leon and Eugenia Korowinowie z Pietrozawodska w Rosji.

Masa czy rozmiar?

Muszę przyznać, że z tymi kocimi rekordzistami jest pewien problem. Jak zapewne zauważyliście, pod uwagę bierze się głównie masę ciała. Ta zaś może być skutkiem nadwagi a nie wymiarów futrzaka. Może więc powinniśmy powiedzieć raczej „najcięższe koty na świecie” a nie „największe”.

Ps. Niestety nie mogę zaprezentować Wam zdjęć wymienionych kocich rekordzistów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *