Najpiękniejsze umaszczenia u kotów – moja lista

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nie tak dawno opublikowałem post, w którym zaprezentowałem najpiękniejsze według mnie rasy kotów. Pozostając w temacie kocich rankingów, tym razem chciałbym wam zaprezentować najładniejsze umaszczenia u kotów – oczywiście również według mnie.

Kolory i typy umaszczeń u kotów

Wszystkie umaszczenia u kotów możemy podzielić według kolorów oraz według typu Mam zarówno swoje ulubione barwy futerka u naszych mruczących zwierzaków, jak i ulubione typy umaszczenia. Dlatego postanowiłem stworzyć dwa rankingi i wymienić 5 najładniejszych kolorów umaszczenia oraz 5 najładniejszych typów umaszczenia u kotów.

Najpiękniejsze kolory futra u kotów

Istnieje 15 różnych kolorów sierści u naszych futrzaków. To sporo, tym bardziej, że w kocich włosach znajdziemy tylko dwa barwniki: rudy i czarny – o tym, jaki kolor maja włosy decyduje ich ilość, wzajemny stosunek oraz kształt i rozłożenie komórek barwnikowych (natura jest niezwykła, prawda?).

Ze wszystkich istniejących kolorów umaszczeń u kotów wybrałem 5 – to moje ulubione.

1. Niebieskie umaszczenie u kotów

Gdyby istniały zielone koty, na pierwszym miejscu mojego rankingu najpiękniejszych kolorów kociego futra znalazłoby się umaszczenie zielone – jest to bowiem najbardziej lubiana przeze mnie barwa. Drugim moim ulubionym kolorem jest niebieski – a niebieskie koty już istnieją i to właśnie one znajdują się na pierwszym miejscu tej listy.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - niebieskie.

Niebieskie umaszczenie u kotów

Umaszczenie niebieskie u kotów występuje w różnych odcieniach, zależnie od rasy. Mnie osobiście podoba się wariant, który możemy podziwiać u kotów rosyjskich niebieskich. Bardzo lubię też odcień występujący w umaszczenia point. Ogólnie preferuję jaśniejsze wersje niebieskiej barwy kociego futra.

2. Białe umaszczenie u kotów

Od zawsze lubiłem też białe zwierzęta. W dzieciństwie miałem białe chomiki i białe świnki morskie. Co jednak ciekawe, nigdy nie miałem białego psa ani… białego kota – jakoś tak wyszło. Choć nie miałem jeszcze białego futrzaka (były tylko łaciate), białe umaszczenie kotów bardzo mi się podoba. Śnieżnobiałe futro u kotów jest naprawdę piękne, choć utrzymanie go w dobrym stanie wymaga nakładu pracy.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - białe

Białe umaszczenie u kotów

Białe umaszczenie u kotów nie jest wynikiem działania jakiegokolwiek barwika. Wręcz odwrotnie, biel to brak barwników we włosach. A zatem, biała kocia sierść to tak naprawdę sierść bezbarwna.

3. Czarne umaszczenie u kotów

Kolejnym moim ulubionym kolorem jest czerń. Czarne zwierzęta mają w  coś tajemniczego, prawda? Zwłaszcza czarne koty. To spuścizna dawnych wieków. Nie, bym wierzył w zabobony – gdybym wierzył, nie trzymałbym kotów o czarnym umaszczeniu (futrzaki o takim futrze gościły w przeszłości w moim domu rodzinnym).

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - czarne.

Czarne umaszczenie u kotów

Czarna barwa jest bardzo rozpowszechniona u naszych mruczących pupili. Z pewnością dlatego, że jest to kolor, który dominuje nad innymi umaszczeniami. Oczywiście najpiękniej wyglądają koty o umaszczeniu czarnym jednolitym.

4. Czekoladowe umaszczenie u kotów

Czekoladowe umaszczenie u kotów wzbudza u mnie przyjemne skojarzenia. Być może dlatego, że kojarzy się ze słodką czekoladą? Kto wie?

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - czekoladowe.

Czekoladowe umaszczenie u kotów

Ciekawostką – jak sądzę – jest fakt, że czekoladowa barwa kociego futra jest zmodyfikowanym kolorem czarnym. Istnieje mutacja, która wpływa na komórki barwnikowe w kocich włosach i skórze, czego efektem jest rozjaśnienie koloru czarnego do koloru czekoladowego.

5. Rude umaszczenie u kotów

Obok umaszczenia czarnego, rude umaszczenie u kotów wzbudza sprzeczne emocje u ludzi. Nie brakuje głosów, że rude koty mają odmienny charakter od futrzaków o innym umaszczeniu – niektórzy twierdzą, że są wredne. Możemy spotkać się również z twierdzeniem, że rudzielce mają inny metabolizm i inaczej od innych futrzaków reagują na leki.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - rude.

Rude umaszczenie u kotów

Ciekawostką jest to, że na futrze wielu kotów o rudym umaszczeniu widzimy mniej lub bardziej wyraźne pręgi, choć osobniki te nie posiadają genu warunkującego pręgowanie. Innym interesującym faktem jest to, że statystycznie więcej jest rudych kocurów niż rudych kotek.

Najpiękniejsze typy umaszczeń u kotów

Typy umaszczeń u kotów to sposób w jaki podstawowe kolory łączą się ze sobą na ciele futrzaków i/lub zostają zmodyfikowane. Jakie typy umaszczeń u kotów są moim zdaniem najładniejsze? Oto moja topowa piątka.

1. Syjamskie umaszczenie u kotów i umaszczenie tonkijskie u kotów

Po długich rozważaniach, na pierwszym miejscu umieściłem ex aequo umaszczenie syjamskie i umaszczenie tonkijskie – dwa z trzech odmian umaszczenia point, które charakteryzuje się tym, że pyszczek, uszy, łapki, ogon i genitalia są ciemniejsze od reszty ciała zwierzęcia

W umaszczeniu syjamskim u kotów wspomniane wyżej różnice w umaszczeniu są duże, co daje naprawdę ciekawy efekt kontrastu. Najprawdopodobniej pierwszą rasą kotów, u których pojawiła się mutacja warunkująca to umaszczenie, były koty syjamskie. To one swoje oryginalne umaszczenie przekazały innym kocim rasom, takim jak persy czy koty brytyjskie.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - syjamskie

Syjamskie umaszczenie u kotów

Umaszczenie tonkijskie u kotów jest bardzo podobne do syjamskiego. Różni się od niego tym, że kontrast między ciałem a pointami jest mniejszy.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - tonkijskie.

Tonkijskie umaszczenie u kotów

2. Klasycznie pręgowane umaszczenie u kotów i cętkowane umaszczenie u kotów

Drugie miejsce mojej listy najładniejszych typów umaszczeń u kotów znów znalazły się dwa umaszczenia: klasycznie pręgowane oraz cętkowane.

Klasyczne pręgowanie u kotów, w języku angielskim zwany „blotched tabby”, które znalazł się na drugim miejscu mojego tego rankingu, cechuje tym, że pręgi mają kolisty kształt, tworząc wzór przypominający skrzydła motyla. Idealny rysunek na futrze jest wyraźnie oddzielony od tła i symetryczny, czyli taki sam na obu bokach ciała.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - pręgowane

Klasycznie pręgowane umaszczenie u kotów

Ex aequo z klasycznym pręgowaniem dałem cętkowanemu umaszczeniu u kotów, ale wyjątkowemu! Takiemu, które możemy podziwiać u kotów bengalskich. Różni się ono od cętek zdobiących futro przedstawicieli innych ras. U bengali cętki są większe i posiadają coś w rodzaju ciemniejszej otoczki. Ten niezwykły rysunek koty bengalskie odziedziczyły po swoich dzikich przodkach (rasa ta jest krzyżówką kota domowego z dzikim kotem bengalskim).

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - cętkowane

Cętkowane umaszczenie u kotów bengalskich

3. Szynszylowe umaszczenie u kotów

Trzecie miejsce w moim rankingu najpiękniejszych typów umaszczeń u kotów zajmuje umaszczenie szynszylowe.

Wyjątkowo piękne umaszczenie u kotów, dla którego charakterystyczne są białe włosy z czarnymi czubkami. Wygląda to trochę tak, jakby śnieżnobiałe zwierzę zostało oprószone węglowym pyłem. Atrakcyjność szynszylowych kotów podnoszą zielone oczy.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - szynszylowe

Szynszylowe umaszczenie u kotów

Powyższy opis dotyczy klasycznego szynszylowego umaszczenia u kotów. Niektóre organizacje felinologiczne szynszylowymi nazywają jednak również koty, u których białe włosy mają czubki w innych barwach: niebieskiej, czekoladowej, liliowej itd.

4. Ticked umaszczenie u kotów

Czwarte miejsce na mojej liście najladniejszych typów umaszczeń przypadło umaszczeniu ticked.

Ticked umaszczenie u kotów zaliczamy do umaszczeń tabby. Jego charakterystyczną cechą jest to, że włosy są prążkowane – mają jaśniejsze i ciemniejsze obrączki. Efekt jest, moim zdaniem, bardzo interesujący i atrakcyjny.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - ticked

Ticked umaszczenie u kotów

Oczywiście umaszczenie ticked u kotów występuje w różnych odmianach barwnych. Jeśli o mnie chodzi, wyjątkowo atrakcyjnie wygląda niebieski ticked u kotów abisyńskich i somalijskich.

5. Szylkretowe umaszczenie u kotów

Na piątej pozycji w rankingu najładniejszych typów umaszczeń znalazło się szylkretowe umaszczenie u kotów, które jest zarezerwowane dla samic – szylkretowy kocur to ogromna rzadkość.

FIFe uznaje szylkret za kolor, ja jednak klasyfikuję go jako typ umaszczenia, ponieważ łączy w sobie dwa podstawowe kolory: czarny/czekoladowy/cynamonowy/bursztynowy z rudym oraz niebieski/liliowy/płowy/jasny bursztynowy z kremowym.

Najpiękniejsze umaszczenia u kotów - szylkret

Szylkretowe umaszczenie u kotów

Mówi się, że nie ma dwóch identycznych szylkretek. Rzeczywiście układ kolorowych plam na ciele jest tak różnorodny, że każda kotka o tym umaszczeniu jest inna. U jednych kolorowe łaty są mniejsze i bardziej ze sobą wymieszane, u innych większe i wyraźnie oddzielone od siebie. Ze wszystkich odmian szylkretowego umaszczenia chyba najbardziej podoba mi się niebieski szylkret, zwany inaczej umaszczeniem niebiesko-kremowym.

Tytułem podsumowania mojego rankingu najpiękniejszych umaszczeń u kotów

Ułożenie rankingu najładniejszych kocich umaszczeń przyszło mi o wiele łatwiej niż zestawienie 10 najpiękniejszych kocich ras. Nieco trudności sprawiło mi zestawienie 5 najpiękniejszych typów umaszczeń. Musiałem się dobrze nad tym zastanowić, co wybrać, aż w końcu zdecydowałem się dwa razy dać ex aequo. Jeśli chodzi o kolor futra, nie miałem właściwie żadnych wątpliwości.

A Wy jakie kocie umaszczenia najbardziej lubicie? Jestem bardzo ciekawy. Jeśli chcecie, napiszcie o tym w komentarzach.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia:
Główne: Pixabay.com
Niebieskie umaszczenie u kotów: Pixabay.com
Białe umaszczenie u kotów: Pixabay.com
Czarne umaszczenie u kotów: Pixabay.com
Czekoladowe umaszczenie u kotów: Pixabay
Rude umaszczenie u kotów: Pixabay
Syjamskie umaszczenie u kotów: Pixabay.com ;
Tonkijskie umaszczenie u kotów: Silke Lautz [CC BY-SA 2.0 de], via Wikimedia Commons
Klasycznie pręgowane umaszczenie u kotów: Pixabay.com ;
Cętkowane umaszczenie u kotów: ReflectedSerendipity from United Kingdom [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Szynszylowe umaszczenie u kotów: Sheila Bormann, Bumillas of Chattahoochee [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
Ticked umaszczenie u kotów: Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Szylkretowe umaszczenie u kotów: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Najpiękniejsze umaszczenia u kotów – moja lista”

 1. syjamskie i cętkowane są najpiękniejsze umaszczenia;
  a kolor to zdecydowanie ten niebieski, zarówno jaśniejszy i ciemniejszy;

  i chociaż moja kiciunia jest prawie dachowcem to kocham ją nad zycie;
  a teraz chcę jej znaleźć towarzystwo i szukam rudego kociaka;
  osobiście zauwazyłam że rude koty są jakby trochę, a może i nie trochę – autystyczne.
  znam dwa rudzielce i obydwa przejawiają tendencje do życia w swoim świecie niedostępnym dla nikogo i niczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *