Mixed feeding, czyli łączenie mokrych i suchych karm w diecie kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Mixed feeding” to po angielsku „karmienie mieszane”. Oznacza podanie kotu zarówno kam suchych, jak i mokrych. Taki sposób żywienia ma sporo zwolenników. Powiedzmy sobie zatem wszystko, co warto wiedzieć o takiej diecie i jak ją stosować?

Sam jestem zwolennikiem stosowania diety mieszanej w żywieniu kotów. Oczywiście można podawać pupilowi tylko jeden rodzaj pokarmu, jednak uważam, że karmy suche i mokre doskonale się uzupełniają.

Wady i zalety suchych karm dla kotów’

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki obydwu rodzajów karm. Od ich zalet i wad.

Najpierw suche karmy dla kotów. Ich główną cechą jest znikoma zawartość wody – około 10%. To sprawia, że są trwałe (wolno się psują), więc łatwo je przechowywać. Niska zawartość wody sprawia, że zajmują stosunkowo mało miejsca. Nie trzeba ich przechowywać w lodówce. Mogą leżeć w kociej misce przez cały dzień, a nawet dłużej.

Niska wilgotność może być jednak problematyczna w przypadku kotów, które z natury piją mało wody. A niestety takich nie brakuje. Dlatego, choć dobrej jakości karmy suche dla kota dostarczają naszemu zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, to jej stosowanie może wiązać się z niedoborami wody w organizmie, a w konsekwencji skutkować problemami zdrowotnymi nerek.

Nie ma jednak wątpliwości, że ten rodzaj gotowych diet dla kotów jest bardzo wygodny w stosowaniu. Wystarczy nasypać rano garść pokarmu do miski i nie martwić się, że kot będzie głodny podczas naszej nieobecności.

Wady i zalety mokrych karm dla kotów

Główną cechą mokrych karma dla kotów jest – jak łatwo się domyśleć – duża wilgotność. Zawierają około 80% wody. Dzięki temu stosunkowo szybko się psują. Dlatego po otwarciu oryginalnego opakowania trzeba je przechowywać w lodówce. A do kociej miski nakładać tylko taką ilość, która może być zjedzona przez zwierzaka w krótkim czasie. Duża zawartość wody sprawia również, że w porównaniu z karmami suchymi, mokre karmy mają większą objętość, więc zajmują więcej miejsca.

Z drugiej jednak strony mokre karmy dla kotów są dodatkowym źródłem wody dla naszych futrzaków. A jak to sobie już powiedzieliśmy, koty mają tendencję do przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów. Dlatego, choć żywienie kotów mokrymi karmami jest bardziej kłopotliwe niż żywienie karmami suchymi, to jednak podając pupilowi dobrej jakości mokre karmy, prócz niezbędnych składników pokarmowych, zapewniamy mu dodatkowe źródło wody.

Zalety stosowania diety mieszanej w żywieniu kotów

Jak widać, obydwa rodzaje karm dla kotów mają swoje wady i zalety. Dlatego uważam, że warto je jednocześnie podawać pupilowi. Dlaczego? I jak stosować dietę mieszaną w żywieniu kotów?

Sucha karma dla kota może zawsze leżeć w misce. Dzięki temu zwierzak będzie mógł jeść wtedy, gdy zapragnie. A warto wiedzieć, że koty lubią jadać często, ale w małych ilościach za jednym podejściem. Morką karmę natomiast podajemy raz lub dwa razy dziennie. Oczywiście niewielkimi porcjami, które kot może zjeść w ciągu krótkiego czasu.

Oczywiście twybieramy karmy dobrej jakości i odpowiednie do wieku i indywidualnych potrzeb naszego zwierzaka. Uważam, że najlepiej też podawać karmy różnych marek i smaków. W diecie kota warto również uwzględnić takie produkty, jak surowe mięso, jaja, podroby itd.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *