Łzawienie oczu u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Łzy pojawiają się również w kocich oczach. Nasi mruczący pupile nie płaczą jednak łzami, np. gdy są nieszczęśliwe. Swoje emocje wyrażają w inny sposób, ale niniejszy artykuł nie o tym ma być. W tym tekście powiem Wam o tym, dlaczego kotom łzawią oczy?

Łzawienie oczu u kotów – proces fizjologiczny

Zacznę od podstaw, czyli od tego, iż łzawienie oczu u kota jest procesem fizjologicznym. Łzy, wytwarzane przez specjalne gruczoły, spełniają bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim nawilżają powierzchnię oka, chroniąc spojówki przed wysuszeniem.

Łzy tworzą też na powierzchni oka, ochronną warstwę. Jej zadaniem jest zmniejszanie ryzyka zakażenia oczu. Dzięki łzawieniu  spojówki oczu oczyszczane są z mikrobów i zanieczyszczeń nieożywionych, które mogą się tu gromadzić.

Przyczyny nadmiernego łazawienia oczu o kotów

Problemem nie jest więc to, że w oczach naszego pupila pojawiają się łzy. Kłopoty zwiastuje zbyt obfite lub długotrwałe łzawienie oczu u kota. Powiedzmy sobie zatem trochę na temat przyczyn tego procesu.

Łzawienie oczu u kotów – efekt modyfikacji twarzoczaszki

U przedstawicieli niektórych ras łzawienie oczu pojawia się relatywnie często. Mam tu na myśli koty perskie i koty egzotyczne, które mają bardzo skróconą trzewioczaszkę. Takie skrajne spłaszczenie pyszczków wiąże z dużym skróceniem kanałów łzowych. W efekcie produkowane przez gruczoły łzowe łzy mogą często wypływać na zewnątrz.

Łzawienie oczu u kotów – mechaniczne podrażnienie spojówek

Kocie oczy narażone są różnego rodzaju podrażnienia. Na spojówkach mogą osadzać się drobiny kurzu, czasem do oka zwierzęcia może wpaść ziarenko pasku itd. Zwiększone wydzielanie łez ma pomóc usunąć zanieczyszczenia. Na podrażnienia oczu szczególnie narażone są koty wychodzące, co jest całkowicie zrozumiałe.

Łzawienie oczu u kotów – zapalenie spojówek

Kocie oczy mogą zostać również podrażnione przez różnego rodzaju mikroorganizmy, niestety również te chorobotwórcze. Fizyczne urazy i podrażnienia oczu oraz zakażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami mogą zakończyć zapaleniem spojówek. Źródłem tego problemu bywa również alergia. Zapalenie spojówek może być spowodowane także świerzbem usznym (Notodectes cati) lub grzybicą (Microsporum canis).

Łzawienie oczu u kotów – choroby

Łzawienie oczu u kota może towarzyszyć także niektórym chorobom, w tym chorobom zakaźnym. Zapalenie spojówek bardzo często wywoływane jest infekcją wirusem opryszczki lub wirusem zakaźnego zapalenia otrzewnej. Intensywne łzawienie oczu jest również jednym z objawów kataru kociego.

Łzawienie oczu u kotów – kiedy jest groźne?

Łzawienie oczu u kota nie zawsze jest groźne, ale gdy łzy lecą z oczu naszego pupila lepiej zachować czujność. Jak bowiem wynika z tego, co napisałem powyżej, może być to objawem choroby, i to poważniej. Dlatego powinniśmy obserwować zwierzaka.

Kiedy łzawienie oczu u kota powinno wzbudzić nasz niepokój? Przede wszystkim, gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak utrata masy ciała, apatia czy brzydkie wycieki z nosa, odbytu i z dróg moczowo-płciowych. Niepokojące jest także to, gdy łzawienie przedłuża się.

Łzawienie oczu u kotów – leczenie

Przede wszystkim pamiętajmy, że łzawienie oczu jest nie tyle chorobą, co jej objawem. Dlatego ważne jest zidentyfikowanie jego przyczyny.

Jeśli zbyt obfite łzawienie oczu u kota wiąże się z budową jego czaszki, pozostaje nam tylko regularne czyścić okolice oczu. Gdy doszło do mechanicznego podrażnienia, problem zwykle znika sam, ale trzeba zwierzę uważnie obserwować, czy nie rozwija się zapalenie.

Gdy łzawienie oczu u kota trwa zbyt długo, najlepiej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Być może bowiem mamy do czynienia z poważniejszym problemem zdrowotnym A leczenie lepiej pozostawić specjaliście.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *