Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Przed Wami zatem kolejny artykuł poświęcony ściółkom do kocich toalet. Tym razem na tapet biorę zbrylający się kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn dla kotów. Ekologiczny produkt, który z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Sam używam go już od dłuższego czasu i w moim odczuciu całkiem nieźle sprawdza się w roli wypełniacza kuwet dla kotów. Super Cat’s Corn jest żwirkiem zbrylającym się.

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Słów kilka tytułem wstępu

Muszę przyznać, że lubię testować nowe produkty dla kotów. Z pewnością bowiem dobrze jest wiedzieć, jakie wyroby dla naszych mruczących podopiecznych dostępne są na rynku, i jakie posiadają one cechy. Super Cat’s Corn to już trzeci kukurydziany żwirek dla kotów, który miałem okazję wypróbować.

Takie ściółki jak ta, zmieniają moje nastawienie do roślinnych żwirków dla kotów. Kiedyś za nimi nie przepadałem, ale miałem ku temu powody. Przede wszystkim były mało wydajne. O wiele mniej wydajne niż takie żwirki bentonitowe chociażby. Znacznie lepiej nadawały się one do klatek dla gryzoni niż do kocich kuwet.

Współcześnie produkowane roślinne żwirki dla kotów są dużo lepszej jakości i o wiele lepiej się sprawdzają. Super Cat’s Corn, któremu poświęcony jest ten artykuł, jest tego przykładem. Znajdziecie go między innymi w ofercie takich sklepów, jak ZooCenter.pl, ZooKarma.pl, MoonDog.pl oraz w firmowym sklepie stacjonarnym Pabiemia-Zoocenter w Warszawie przy ul. Tukana 3.

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Produkt polski

Marka Super Cat’s istnieje na polskim rynku od 1993 roku. Nie jest więc nowością i podejrzewam, że wielu z Was ją zna. Może mieliście okazję używać innych produktów, które sygnowane są logo Super Cat’s, np. żwirków bentonitowych? Właścicielem marki, a tym samym producentem omawianego w tym artykule kukurydzianego żwirku dla kotów jest polskie przedsiębiorstwo Pabemia Group Sp. Z O.O..

Siedziba firmy mieści się w Warszawie, ale zakłady produkcyjne zlokalizowane są na Mazurach koło Węgorzewa oraz na Podkarpaciu koło Jarosławia. Super Cat’s Corn dla kotów wytwarzany jest zakładzie na Podkarpaciu. Znajduje się tam również wielkoobszarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie kukurydzy.

Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn dla kotów jest więc całkowicie polskim produktem. To zaś, jak myślę, jest warte podkreślenia. Jestem zwolennikiem wspierania naszej gospodarki poprzez wybieranie rodzimych wyrobów. Oczywiście, jeśli produkty te są dobrej jakości. Nie wydaje mi się rozsądnym kupowanie złego towaru tylko dlatego, że wyprodukowano go w Polsce, prawda?

Do wyrobu tego Super Cat’s Corn używa się kaczanów, otrąb oraz zarodków z ziaren kukurydzy. O ile mi wiadomo też – z godnie z informacją uzyskaną od producenta – lepiszcze dodawane do żwirku również wykonane jest z surowca roślinnego, nie potrafię jednak powiedzieć z jakiego – tajemnica producenta.

Lepiszcze to związek, które sprawia, że ściółka zbija się w bryłki pod wpływem moczu.

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Wyrób ekologiczny

Podejrzewam, że dla wielu z Was najważniejszą cechą kukurydzianych żwirków Super Cat’s Corn dla kotów jest jednak to, że są one w stu procentach ekologiczne. Kukurydza, z której produkuje się tę ściółkę jest bowiem surowcem biodegradowalnym i odnawialnym. Lepiszcze dodawane do żwirku również wytwarza się z ekologicznego surowca. Oczywiście ekologiczne, podlegające recyklingowi są także papierowe torby, w których Super Cat’s Corn jest sprzedawany.

Zużyty Super Cat’s Corn w żaden sposób nie szkodzi więc środowisku naturalnemu. Może być nawet kompostowany – jeśli mamy taką możliwość.

Zgodnie z zapewnieniem producenta, żwirek ten może być również usuwany drogą sanitarną, czyli wrzucany do toalety. Pod wpływem wody rozpada się bowiem i nie przywiera do rur. Odradzałbym jednak jednorazowo wsypywać do sedesu dużych porcji ściółki!

Trudno się zaprzeczyć, że możliwość kompostowania żwirku to ważna cecha. Kociarze na całym świecie zużywają każdego roku tony żwirków dla kotów! Nie potrafię powiedzieć, ile dokładnie tego jest, ale z pewnością jest to ogromna liczba! I to wszystko trafia na wysypiska, zanieczyszczając naszą planetę!

Nietrudno chyba zrozumieć, ile korzyści zatem płyną z używania żwirków biodegradowalnych, prawda?

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Wydajna ściółka

Drugą ważną moim zdaniem cechą ściółki do kocich kuwet jest wydajność. Określa ją tempo zużywania się żwirków. Na nie zaś mają wpływ takie cechy, jak zdolność do pochłaniania zapachów i wilgoci. W przypadku żwirków zbrylających się, a do takich przecież należy Super Cat’s Corn. Na wydajność wpływa również proces zbrylania.

Jeśli chodzi o zbrylanie się, to nic omawianemu tu kukurydzianemu żwirkowi zarzucić nie mogę. Bryłki są zwarte i nie rozpadają się, gdy się je wybiera. Co ważne, mokry żwirek niemal w ogóle nie przywiera do dna kuwety, a jeśli już, to lekkie i łatwo daje się oderwać. Jest to sporą zaletą – niektóre żwirki potrafią tak mocno przykleją się do dna kuwety, że trzeba je wręcz zeskrobywać.

Zdolność żwirku Super Cat’s Corn do pochłaniania moczu również oceniam bardzo wysoko. Nieco mniej punków natomiast daje tej ściółce za zdolność pochłaniania zapachów. Po jakimś czasie użytkowania da się wyczuć specyficzną woń. Nie do końca jest to zapach moczu, raczej jakby właściwość samego żwirku. Niemniej jednak ta właściwość omawianej ściółki mogłaby być znacznie lepsza.

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Cechy fizyczne

Muszę też wspomnieć o wyglądzie kukurydzianego żwirku Super Cat’s Corn dla kotów i o innych jego cechach fizycznych. Wiem, że wielu z Was zwraca na nie uwagę, zwłaszcza na wygląd. Myślę, że w tym przypadku powinniście być oni zadowoleni.

Super Cat’s Corn jest ściółką bardzo atrakcyjną wizualnie – przynajmniej według mojego gustu. Wszystkie jej odmiany mają ładny piaskowy kolor, dzięki któremu sprawia wrażenie „higienicznie czystego”. Oczywiście, wydajność, czyli efektywność pochłaniania wilgoci i zapachu, jest ważniejsza, ale nasze potrzeby estetyczne też powinny zostać zaspokojone.

Żwirek ten jest posiada tzw. „zapach naturalny”, czyli nie jest niczym perfumowany. Ten „zapach naturalny” nie jest bardzo intensywny, co mi bardzo odpowiada. Nie przepadam, za ściółkami zbyt mocno pachnącymi drewnem.

Bardzo dużą zaletą kukurydzianych żwirków Super Cat’s Corn dla kotów jest relatywnie niska waga. Jest ona oczywiście skutkiem tego, że surowiec, który używa się do produkcji ściółki jest lekki z natury. Przekłada się to na wygodę w użytkowaniu żwirku. Nie trzeba się namęczyć, przywożąc do domu nawet duży worek – albo kilka worków.

Niestety fakt, że żwirek jest lekki sprawia również, iż kotom łatwiej go wysypywać z kuwety – przynajmniej moim się to w miarę często zdarza. Na szczęście w niewielkim stopniu i nie roznoszą po po mieszkaniu. To już właściwość samego żwirku, które się nie pyli i nie rozpada na bardzo drobne cząstki. Cechy te bez wątpienia możemy zaliczyć w poczet zalet kukurydzianego żwirku Super Cat’s Corn dla kotów.

I jeszcze kilka słów o papierowych opakowaniach, w jakich sprzedawany jest Super Cat’s Corn. Niewątpliwie są ekologiczne i w miarę wytrzymałe, ale ich szata graficzna pozostawia sporo do życzenia. Nie chodzi o to, że jest „oszczędna”, ale że po prostu jest zupełnie nie ciekawa; mało atrakcyjna. A przecież opakowanie powinno przyciągać uwagę klientów, prawda?

Żwirek Super Cat’s Corn dla kotów – Rodzaje

Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn dla kotów na postać kruszonu. Z wyglądu przypomina więc zwykły żwirek mineralny, tyle że jest od niego znacznie lżejszy. Oczywiście posiada też nieco inne właściwości, gdyż wykonany jest z innego surowca.

Nadawanie kukurydzianym żwirkom dla kotów formy kruszonu jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem, gdyż jak najbardziej upodabnia te ściółki do zwykłego piasku – Oczywiście to nie reguł, ale wydaje mi się, że może to zachęcać niektóre futrzaki do korzystania z kuwety.

Podobnie, jak to jest w przypadku żwirków mineralnych, kukurydziany kruszon może być rożnej wielkości. Na dzień dzisiejszy istnieją dwa rodzaje żwirków Super Cat’s Corn:

  1. Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn Compact – drobniejszy
  2. Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn Normal – grubszy

Obydwa typy kukurydzianych żwirków Super Cat’s Corn dla kotów należą do grupy żwirków zbrylających się.

Kukurydziany żwirek Super Cat's Corn Compact dla kotów

Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn Compact dla kotów

Kukurydziany żwirek Super Cat's Corn Normal dla kotów

Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn Normal dla kotów

Udało mi się uzyskać informację od producenta, iż być może niedługo pojawi się wariant w postaci pelletu. Na razie to tylko plany, więc nie umiem powiedzieć nawet kiedy to miałoby nastąpić. Widziałem jednak małą próbkę tego produktu. Z wyglądu prezentował się bardzo korzystnie, ale nie miałem jeszcze okazji go testować. (Trochę informacji o tym produkcie znajdziecie pod adresem http://supercats.com.pl/.)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Kukurydziany żwirek Super Cat’s Corn dla kotów”

  1. Ja niedawno przeżuciłam się na żwirek silikonowy i sprawdza się świetnie. Żwirku kukurydzianego nie widziałam jeszcze nigdy. Muszę poszukać i zobaczyć czy mój kot się do niego przyzwyczai.

  2. Od 2 miesięcy używamy żwirku kukurydzianego i w porównaniu do drewnianego jest super! Zgadzam się, że jest wydajny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *