Koty i kobiety

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Od dawna jakoś tak się dzieje, że koty kojarzone są z kobietami. Już w czasach starożytnych nasze futrzaki w ten czy w inny sposób wiązane były z płcią piękną, czego przykłady znajdziemy w mitologiach różnych ludów. Co łączy koty i kobiety?

Już od zarania dziejów koty przypisywano kobietom

Rzeczywiście, jeśli sięgniemy po wierzenia różnych ludów na świecie, zauważymy, iż koty często pojawiają się u boku kobiet. Nierzadko towarzyszą boginiom, jak chociażby nordyckiej bogini Frei, której zaprzęg ciągnięty był przez wielkie futrzaki. A staroegipska bogini Bastet? Nie tylko, ze miała za towarzyszy mruczące czworonogi – często przedstawiano ją w towarzystwie kociąt – to jeszcze przybierała postać kobiety z głową kotki lub po prostu zmieniała się w kotkę.

W czasach nowożytnych, jak wiemy, gdy nastało chrześcijaństwo, koty stały się towarzyszami czarownic – tak przynajmniej wierzono. Niestety, stało się to powodem wielu lat prześladowań mruczących czworonogów. Tym bardziej, że miały być również wcieleniem diabła – stąd ich komitywa ze służkami szatana, czarownicami.

Dziś również wielu ludzi kojarzy koty z kobietami. Skojarzenia te są często całkiem pozytywne. Owszem, stereotypowy wizerunek „kociary” budzi pejoratywne skojarzenia. Jednakże porównanie kobiety do kocicy z pewnością możemy uznać za pochwałę. Myślę też, że nadal wiele osób uważa, że kot to zwierzę dla kobiety, prawdziwy mężczyzna powinien mieć psa. Chyba nie muszę mówić, co sądzę o tych stereotypach, prawda?

Dlaczego koty kojarzone są z kobietami?

Sądzę, że mamy tu do czynienia z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim w grę wchodzi tradycyjny podział ról na męskie i żeńskie. Z godnie z nią, kobiety powinny stać na straży ogniska domowego;

Od wieków kobiety zajmowały się domem, przygotowywały posiłki, podczas gdy mężczyźni polowali, chodzili do pracy itd. A przecież koty również trzymały się obejścia, polując na gryzonie niszczące zapasy żywności.

Koty są eleganckie, poruszą się z gracją, miękko stapając po ziemi. Zwierzęta te są również tajemnicze, często nieprzewidywalne itd. Posiadają zatem wiele cech, które stereotypowo przypisuje się żeńskiej części ludzkiego społeczeństwa.

Koty ponadto uznawane są za symbol płodności. Niewątpliwie to również ma wpływ na fakt, że koty stereotypowo kojarzone są z kobietami.

Stereotypy, stereotypy…

Stereotypy – cały czas się wśród nich obracamy. Niewątpliwie jest w nich – jak to zwykle ze stereotypami bywa – ziarno prawdy. Przecież muszą one mieć jakieś źródło.

Mimo wszytko jednak czasami trudno zrozumieć mi dlaczego koty przypisuje się kobietom. Przecież i dawniej, i dziś nie brakuje mężczyzn, którzy cenią sobie te zwierzęta. A wśród nich mężczyzn silnych i na wysokich stanowiskach społecznych.

Zresztą nasi mruczący pupile posiadają wiele cech, które tradycyjnie przypisuje się męskiej części społeczeństwa. Zwierzęta te są odważne, wytrzymałe i są świetnymi łowcami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *