Kot wychodzący zimą

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nie jestem zwolennikiem wypuszczania kota z domu bez opieki. Wiele bowiem złego grozi naszym futrzakom, gdy samopas chodzą sobie po dworze. A w okresie zimowym kot wychodzący narażony jest dodatkowo na działanie niskich temperatur. Warto zadbać o to, by łatwiej mu było znieść zimową aurę. W jaki sposób to zrobić?

Dieta kota wychodzącego w okresie zimowym

Wychodzący kot w okresie zimowym potrzebuje więcej energii na ogrzanie ciała. Dysponuje co prawda ochronną warstwą futra, ale i tak traci sporo bezcennego ciepła. A skąd ma tę energie czerpać? Oczywiście z pożywania. Gdy więc za oknem mróz i śnieg, warto – jak sądzę  – serwować pupilowi bardziej kaloryczne posiłki od tych, które podajemy mu latem. Nie widziałem jeszcze kocich odpowiedników karm dla psów aktywnych i pracujących, ale są suche karmy dla kotów wychodzących. Warto czytać etykiety, by wybierać pokarm bardziej kaloryczny. A jeśli stosujemy domową dietę, możemy podawać pupilowi bardziej tłuste mięsa. Zaznaczam, iż mówię tu o kotach, które wiele godzin spędzają na dworze – te, które wychodzą na krótkie spacerki raz w tygodniu można karmić normalnie, zbyt kaloryczny pokarm może się bowiem przyczynić do nadmiernego wzrostu masy ciała.

Futro kota wychodzącego w okresie zimowym

Na jakość futra w dużej mierze wpływa dieta. I muszę przyznać, że o przygotowaniu kociej okrywy włosowej do zimy należy zadbać pod koniec lata. Zimą pozostaje nam już tylko regularnie kota czesać – zmierzwione nie izoluje tak skutecznie. Do czesania polecałbym wybrać szczotki i grzebienie, które nie wyrywają nadmiernie podszerstka – to ono tworzy warstwę ochronną przed chłodem. Z pewnością natomiast kota wychodzącego nie należy zimą kąpać. Rzecz jasna, mówiąc o termoizolacyjnych właściwościach kociego futra, mam na myśli okrywę włosową ras, które są przystosowane do surowych warunków klimatycznych, gdyż tylko one mogą zimą wychodzić na dwór.

Łapy kota wychodzącego w okresie zimowym

Niska temperatura, szron oraz sól czy inne substancje, którymi zimą posypuje się chodniki i ulice mogą podrażniać poduszeczki łap u kotów. Aby chronić kocie łapki, możemy smarować je specjalnymi maściami, balsami i innymi specyfikami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dwight Sipler from Stow, MA, USA
(GillieUploaded by Jacopo Werther)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *