Kot tajski

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kot tajski – rasa blisko spokrewniona z kotem syjamskim. Bardzo blisko nawet, o czym będę dalej pisał. Ma ona swoich zwolenników, najczęściej wśród osób, którym nie podobają się niezwykle szczupłe syjamy. Dlatego? O tym też będzie dalej mowa.

Międzynarodowa nazwa rasy kot tajski (dodano 28 marca 2018)

Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują rasę kot tajski pod nazwą Thai.

Organizacje, które uznają rasę kot tajski (zaktualizowano 1 stycznia 2018)

Rasa kot tajski jest uznana przez: FIFe, FFE, GCCF, LOOF, TICA, WCF.

Zapis rasy kot tajski w kodzie EMS (FIFe)

W kodzie EMS rasa kot tajski zapisujemy trzema dużymi literami: THA

Pochodzenie kota tajskiego

Koty tajskie to dość ciekawa rasa. Jednocześnie jest ona bowiem jedną z najstarszych i najmłodszych kocich ras na świecie. Jak to możliwe? Sprawa jest bardzo prosta, gdyż koty tajskie to nic innego jak koty syjamskie w starym typie. Określenie „w starym typie” oznacza, że wyglądają one tak, jak niegdyś wyglądały syjamy.

Koty syjamskie pierwotnie wyglądały całkiem inaczej. Owszem też były smukłe i niezwykle eleganckie, ale nie były takim „patyczakami” jak teraz. Miały krótsze i bardziej zaokrąglone głowy, krótsze ciała, ogon, łapy, mniejsze uszy… Lata hodowli, a raczej preferencje hodowców zmieniły jednakże te zwierzęta niemal nie do poznania.

Nie wszystkim jednakże zmiany te się podobały. Grono hodowców i miłośników kotów syjamskich wolało „starą wersję” swoich pupili. Nadal więc je trzymano i rozmnażano. Nie można było tych zwierzaków określać mianem kotów syjamskich, bowiem tak zwano ich „nowoczesnych potomków”. Dlatego nazwano je kotami tajskimi, choć nie mam zielonego pojęcia, kto tej nazwy użył po raz pierwszy.

Koty syjamskie to bardzo stara rasa (o jej historii pisałem tutaj), ale koty tajskie to „nowy wynalazek” (FIFe dokonała wstępnej rejestracji dopiero w 2015 roku, a w pełni uznała 29.09.2017). Dlatego napisałem powyżej, że koty tajskie są rasą starą i młodą jednocześnie. W niektórych tekstach źródłowych można znaleźć informacje, że są one przodkami kotów syjamskich. Nie jest to jednak prawdą – gdy rodziła się rasa kotów syjamskich, o kotach tajskich nikt jeszcze nie słyszał.

Sama nazwa „koty tajskie” wzięła się od nazwy kraju z którego pochodzą, czyli od Tajlandii (dawna nazwa to Syjam – stąd „koty syjamskie”).

Charakter i zachowanie kota tajskiego

Jako że koty tajskie są właściwie kotami syjamskimi, ich charakter i zachowanie nie różni praktycznie od siebie (patrz: kot syjamski).

Pielęgnacja kota tajskiego

Koty tajskie wymagają takich samych zabiegów pielęgnacyjnych jak koty syjamskie (patrz tutaj).

Standard rasy kot tajski (FIFe)(Zaktualizowano 02.09.2019)

FIFe zalicza kota tajskiego do 4 kategorii.

  • Wielkość kota tajskiego – Średnia.
  • Głowa kota tajskiego – Głowa w kształcie zmodyfikowanego klina, średnich rozmiarów, dłuższa niż szersza, średniej szerokości. Czoło płaskie i długie. Top lekko zakrzywiony. Profil nosa cechuje się bardzo niewielkim spadkiem na poziomie oczu i niewielką krzywizną. Policzki lekko wygięte. Kufa średnio długa, w kształcie tępego klina.
  • Uszy kota tajskiego – Umiarkowanie duże. Szerokie u nasady z owalnymi końcówkami. Osadzone średnio wysoko na głowie.
  • Oczy kota tajskiego – Umiarkowanie duże. Owalne. Lekko skośne. Rozstawione nieco szerzej niż szerokość jednego oka. Kolor oczu głęboko niebieski.
  • Szyja kota tajskiego – Średniej długości, prosta.
  • Ciało kota tajskiego – Średniej wielkości, półtora raza dłuższe od długości nóg. Silne lecz nie ciężko zbudowane, jednakże cięższe niż to sugeruje wygląd. Średnia struktura kości. Średnio głęboka klatka piersiowa.
  • Nogi kota tajskiego – Eleganckie. Średniej długości. Łapy owalne.
  • Ogon kota tajskiego – Długość przynajmniej równa długości ciała od ramion do nasady ogona. Zwężający się do zaokrąglonego czubka.
  • Futro kota tajskiego – Lśniące, gładkie, jedwabiste, z nieznacznym podszerstkiem.
  • Umaszczenie kota tajskiego – Typu point. Ciemniejszy kolor ciała dopuszczalny u starszych osobników.
  • Wady pozbawiające certyfikatu kota tajskiego – Stop na nosie.
  • Wady wykluczające ocenę doskonałą – Białe łaty na ciele.
  • Wady dyskwalifikujące kota tajskiego – Kolor oczu inny niż niebieski.

Umaszczenia dopuszczalne u kota tajskiego (FIFe)

Umaszczenia pointed u kota tajskiego

  • Kot tajski – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: TAI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j

Umaszczenia tabby pointed u kota syjamskiego

  • Kot tajski tabby – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: TAI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j 21

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(THA Kamimisubie Thai Star)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *