Kocie chimery – Co to takiego?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy wiecie, co to chimera? I co ma ona wspólnego z kotami (i nie tylko z nimi)? Otóż ma i to wiele. Chimeryzm to bardzo ciekawe zjawisko wśród organizmów żywych. Spotykamy się z nim zarówno wśród roślin, jak i wśród zwierząt. Zdarza się również u ludzi. Ale co to właściwie takiego jest i co to są kocie chimery?

Mitologiczna chimera

Potwór zwany chimerą pochodzi z mitologii starożytnej Grecji. Stwór miałby być dzieckiem olbrzyma Tyfona oraz półkobiety-półwęża Echidny. Chimera była bardzo groźnym potworem, gnębiącym ludzi, którego trudno było zabić. A jak miałaby wyglądać?

O ile mi wiadomo, istnieje kilka opisów tej bestii. Wedle jednego z nich chimera miałaby mieć ciało lwa oraz 3 głowy: lwią, kozią i węża. Do tego dochodził wężowy ogon, a czasami skrzydła. Na domiar złego, głowa kozy miałaby zionąć ogniem. Zgodnie z innym opisem, zwierzę to posiałało ciało kozy, głowę lwa i ogon węża.

Wszystkie opisy tego potwora są w jednym punkcie zgodne. Składał się on z fragmentów różnych gatunków zwierząt: lwa, kozy i węża. I właśnie ten fakt dla nas znaczenie, ponieważ ma ścisły związek z tematem tego artykułu.

Kocia chimera

Nazwa omawianego tu zjawiska wywodzi się właśnie od mitycznej chimery. Oczywiście kocie chimery nie są potworami. Nie składają się z fragmentów różnych gatunków. Posiadają jednak ciało złożone z komórek pochodzących od dwóch różnych osobników swojego gatunku, czyli z komórek o różnym kodzie genetycznym. Jak to możliwe?

Do postania kociej chimery może dojść między innymi wtedy, gdy na wczesnym etapie rozwoju płodowego nastąpi zlanie się dwóch zarodków. Powstaje ona również, gdy dojdzie do częściowej wymiany komórek między dwoma zarodkami. W ten właśnie sposób na świat przychodzi kociak, będący mozaiką genetyczną.

Jak rozpoznać kocią chimerę? Niestety bez badań genetycznych praktycznie jest to niemożliwe. W niektórych przypadkach możemy podejrzewać, że zwierzę jest chimerą. Sugeruje to jego wygląd, np. barwa futra jest połączeniem dwóch różnych umaszczeń. W niektórych jednak przypadkach wygląd futrzaka nic nam nie powie, np. wtedy gdy to krew ma inny kod genetycznych niż komórki reszty ciała.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie:dozhub, Flickr.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *