Kastracja a sterylizacja kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kastrujemy kocury a sterylizujemy kotki? Otóż nie. Odwrotnie? Też nie. Czyli obydwa pojęcia odnoszą się do tego samego zabiegu? I tak i nie. Otóż, kastracja do sterylizacji ma się tak, jak maine coon do kota. Każdy maine coon jest kotem, ale nie każdy kot jest maine coonem; tak samo każda kastracja jest sterylizacją, ale nie każda sterylizacja kastracją.

Co to jest sterylizacja kota?

Słowo sterylizacja oznacza pozbawienie kota możliwości rozrodczych. Można to osiągnąć różnymi metodami. Na przykład poprzez podanie zwierzakowi odpowiednich hormonów lub usunięcie mu gonad. W niektórych przypadkach sterylizacja jest odwracalna, w innych nie.

Co to jest kastracja kota?

Pojęcie kastracja odnosi się do zabiegu operacyjnego usunięcia kotu gonad – w przypadku kocura są to jądra, a w przypadku kotki jajniki (weterynarze usuwają też macicę, by uniknąć pewnych późniejszych problemów zdrowotnych).

Kastracja jest zatem jedną z metod sterylizacji. Wykastrować można i kocura, i kotkę. Oczywiście zabiegu tego nie da się odwrócić – efektem jest trwałe pozbawienie kota zdolności rozrodczych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *