Karmy dla kotów dorosłych

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

W miarę dorastania zmieniają się potrzeby żywieniowe kociaka. Gdy skończy on mniej więcej rok życia należy przestawić go na karmę dla kotów dorosłych.

Czym charakteryzują się karmy dla kotów dorosłych?

Podanie jednej ogólnej charakterystyki karm dla kotów dorosłych jest dość trudne. A to ze względu na mnogość ich rodzajów. Pod tym względem produkty te są całkowitym przeciwieństwem suchych i mokrych karm dla kociąt, które – pominąwszy marki – dostępne są w zaledwie kilku rodzajach i niewielkiej liczby smaków.

Karmy dla kotów dorosłych można natomiast kupić nie tylko w postaci mokrej i suchej, ale także w wielu smakach (dotyczy to głównie mokrej karmy dla dorosłych kotów). Przede wszystkim jednak na sklepowych półkach znajdziemy karmy adresowane dla zwierzaków o konkretnych potrzebach pokarmowych.

Z tego też powodu, zawartość poszczególnych składników pokarmowych, białek, tłuszczów, witamin, soli mineralnych itd., jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy dla jakich kotów konkretna karma jest produkowana.

Jakie karmy dla kotów dorosłych są dostępne w sklepach zoologicznych?

Powiedzmy sobie zatem, jakie karmy dla kotów dorosłych znajdziemy na sklepowych półkach? Zacznijmy od tego, że do wyboru mamy mokre karmy dla kotów dorosłych i suche karmy dla kotów dorosłych. Istotną różnicą między nimi jest konsystencja, która wynika z zawartości wody. Wilgotność karm mokrych wynosi około 80%, podczas gdy suchych około 10%, zależenie od produktu. To zaś wpływa na inne charakterystyczne cechy tych karm.

Jak wspomnieliśmy powyżej, wśród karm dla kotów dorosłych znajdziemy produkty przeznaczone dla zwierząt o różnych potrzebach żywieniowych. Ich asortyment ciągle się zmienia – głównie rośnie. Wymieńmy tu najważniejsze rodzaje:

  • karmy dla kotów kastrowanych i karmy dla kotów niekastrowanych,
  • karmy dla kotów wychodzących i karmy dla kotów niewychodzących,
  • karmy dla kotów długowłosych i karmy dla kotów krótkowłosych,
  • karmy dla kotów z nadwagą i tendencją do nadwagi,
  • karmy odkłaczające,
  • karmy dla kotów z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Rzecz jasna mamy jeszcze:

  • karmy bytowe,
  • karmy weterynaryjne.

Na zakończenie powiedzmy sobie szczerze, że w niektórych przypadkach różnice między karmami dla kotów dorosłych są istotne, w innych wydają się być mało znaczące.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Åsa Hellman, Flickr

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *