Joanna Marta Rozwadowska: Jak i dlaczego kupić kota rasowego? – Czyli ABC każdego przyszłego opiekuna

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Oczywiście kochamy wszystkie futrzaki, ale nie da się ukryć, że koty rasowe mają w sobie to coś… Sam jestem ich wielbicielem, a moją ukochaną rasą są – jak może już wiecie – koty rosyjskie niebieskie. Dlatego z przyjemnością sięgnąłem po książkę „Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna”. I muszę przyznać, że nie rozczarowałem się. Uważam, że jest to pozycja, którą warto polecić każdemu, kto marzy, by zostać opiekunem rasowego kota.

Unikalna pozycja na obecnym rynku wydawniczym

W księgarniach znajdziemy sporo książek o kotach, w tym o kotach rasowych. Pozycje te skupiają się jednak na mniej lub bardziej dokładnych opisach kocich ras, opowiadają o pochodzeniu kotów i o ich utrzymaniu, ewentualnie zachowaniu. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna” jest jednak od nich całkowicie odmienną pozycją, ponieważ skupia się na zagadnieniach traktowanych w innych książkach o kotach marginalnie, jeśli w ogóle się w nich pojawiają.

Z pewnością książka ma zachęcić do kupna kota rasowego, jednak jej autorka nie ogranicza się jedynie do zaprezentowania zalet takich futrzaków. Dokładnie tłumaczy, czym kierować się przy wyborze rasy oraz konkretnego osobnika, jak znaleźć dobrego hodowcę i na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie futrzaka.

Owszem, niektóre inne książki o kotach również co nieco o tym wspominają, ale nie w taki sposób, jak w omawianej tu pozycji. Przede wszystkim nie opierają się na polskich realiach, jako że są to głównie tłumaczenia zagranicznych książek. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” jest natomiast polską książką, więc o realiach życia rasowych kotów, ich hodowców i opiekunów w naszym kraju.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, iż autorka tej książki, Joanna Marta Rozwadowska, jest hodowcą oraz behawiorystką. A zatem osobą kompetentną, dobrze orientującą się w temacie. (Tak na marginesie, hoduje koty rosyjskie niebieskie – jest więc moją, że się tak wyrażę, „koleżanką po fachu”.) Owszem mam kilka uwag merytorycznych, ale są one naprawdę drobne i nie umniejszają wartości prezentowanej tu książki.

ABC każdego początkującego kociarza

Dlaczego napisałam ten poradnik? Książka powstała z kilku powodów. (…) Po czwarte, dla szeroko pojętej edukacji, by wskazać istotną różnicę między kotami rasowymi i nierasowymi i płynące z niej korzyści dla opiekuna, by potencjalny opiekun umiał skonkretyzować realne oczekiwania pod względem wymarzonego kota, umiał go sobie samodzielnie dobrać, bez szkody dla siebie i zwierzęcia, w zgodzie z najlepszymi standardami felinologicznymi, reprezentowanymi przez światowe i polskie legalne organizacje. Był świadomy wyzwań oczekiwań hodowcy wobec niego, a przede wszystkim mógł sprostać potrzebom upragnionego kota oraz dla pomocy w tworzeniu między nimi wyjątkowej więzi, która ma szansę stać się wspaniałą i wieloletnią przyjaźnią.

Joanna Marta Rozwadowska: Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik początkującego opiekuna. Warszawa 2021

Zajmowałem się hodowlą kotów rasowych przez ponad 20 lat. Doskonale więc wiem, jak wiele poważnych błędów popełniają początkujący kociarze. Zwykle nie robią tego w złej wierze, ale z braku wiedzy. A jak już wspomniałem, dostępna na polskim rynku literatura nie udzielała odpowiedzi na wiele niezwykle ważnych pytań.

Gdy zaczynałem przygodę z rasowymi kotami, też wiele musiałem się nauczyć. Miałem to szczęście, że udało mi się nawiązać bliskie relacje z doświadczonymi hodowcami, którzy pomogli mi stawiać pierwsze kroki w felinologicznym świecie. Autorka „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” zachęca między innymi właśnie do tego, by szukając hodowców ulubionej przez nich rasy, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzę i zawsze będą służyć pomocą ludziom, którzy nabyli od nich kociaki. To właśnie wyróżnia prawdziwego hodowcę-pasjonata od zwykłego handlarza kotami. Jest to jedno w ważnych zagadnień, które autorka „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” szczegółowo omawia, chcąc ustrzec przyszłych opiekunów rasowych kotów przed tzw. pseudo-hodowlami.

Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” nie tylko pomoże nam znaleźć godnego zaufania hodowcę. Książka ta jest swoistym kompendium wiedzy, którą każdy przyszły właściciel kota powinien poznać. Ale nie wiedzy dotyczącej tego, ile razy dziennie karmić kota, jaką kuwetę mu kupić, czy go czesać czy nie itd. O tym możemy przeczytać w wielu innych książkach.

Co nieco o niektórych kocich rasach

W „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” znajdziemy również krótkie opisy 22 kocich ras, w tym tak jeszcze rzadkich i mało znany w Polsce, jak lykoi (informacje o tej ciekawej rasie można znaleźć także na tej stronie pod linkiem: http://wszystkookotach.pl/lykoi/). Jak dla mnie ta część jest tylko dodatkiem do głównej treści, że się tak wyrażę. Opisy są bardzo krótkie i na ich podstawie raczej nie poznany wszystkich cech danej rasy. Warto jednak je przeczytać, ale uzupełnić je informacjami z innych źródłem, np. udać się na wystawę kotów, porozmawiać z hodowcami albo przeczytać monografie kocich ras, które znajdziecie na tej stronie pod linkiem http://wszystkookotach.pl/category/rasy-kotow/).

Tak na marginesie, zastanawiam się, dlaczego autorka postanowiła zaprezentować te a nie inne kocie rasy. Oczywiście warto wiedzieć, że istnieją takie futrzaki jak lykoi, ale zakup przedstawiciela tej rasy w Polsce może być kłopotliwe (choć znalazłem polską hodowlę tych kotów).

„Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” – Z pewnością warto przeczytać

W „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” nie znajdziemy szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych kocich ras, ich zachowania i opieki na nimi. Z książki tej dowiemy się natomiast, czego powinniśmy wymagać od hodowcy i czego on ma prawo oczekiwać od nas. Dowiemy się, dlaczego rodowód jest tak ważny, że nie jest wyłącznie kawałkiem papieru. Itd.

Książka napisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego,więc sądzę, że nawet pewne zawiłości hodowlano-prawne w niej poruszane nie okażą się dla nikogo przysłowiową czarną magią. Uważam, że autorka bardzo zwięźle tłumaczy, dlaczego warto kupić kota rasowego, wyjaśniając zalety tych zwierzaków. A przy tym w jej słowach nie ma ani jednej nuty snobizmu, o który wielu ludzi posądza hodowców i właścicieli kotów rasowych. Choć sama jest wielbicielką rasowych futrzaków, to jednak zdaje się doceniać również koty nierasowe.

Podsumowując, z pewnością „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?” jest pozycją, którą warto przeczytać, jeśli rozważa się zakup rasowego zwierzaka. Książka nie jest obszerna, czyta się ją szybko i całkiem przyjemnie. I tak jeszcze na zakończenie, wśród tekstów źródłowych, z których Joanna Marta Rozwadowska korzystała pisząc swoją książkę znalazły się artykuły z Wszystkookotach.pl. Czuję się doceniony!

Jak i dlaczego kupić kota rasowego? - Czyli wszystko, co powinien wiedzieć przyszły opiekun rasowego futrzaka

Joanna Marta Rozwadowska: Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik początkującego opiekuna. Warszawa 2021

Tekst i zdjęcia: Jacek P. Narożniak

Książka „Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna” dostępna jest w sprzedaży internetowej. Link: https://rozwadowska.pl/uszydogory/shop/

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *