Jakie szelki wybrać dla kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Szelki nie są czymś, co koniecznie musimy zakupić. Jeśli jednak planujemy podróżować z kotem, warto je mieć. Przypomnijmy, że to właśnie one służą do trzymania futrzaków na smyczy. Obroża się do tego niezbyt nadaje, ale to temat na inny artykuł. A zatem, jakie szelki wybrać dla kota?

Czy materiał, z którego zrobione są szelki dla kota, ma znaczenie?

Zacznijmy może od końca, czyli od rodzaju surowca, z jakiego wykonane są szelki dla kota ma znaczenie?

Musi być dostatecznie miękki, ale jaki to konkretnie będzie surowiec, to wyłącznie kwestia naszego gusty. Może być miękka skóra, naturalna lub sztuczna, delikatny zamsz lub plecionka. Najczęściej spotyka się chyba szelki zamszowe.

Oczywiście materiał, z którego wykonane są szelki dla kota powinien być również dostatecznie wytrzymały. Po prostu by był to dobrej jakości surowiec.

Czy szelki dla psa nadają się dla kota?

Ogólnie mówiąc: nie! Szelki dla psa mają zwykle krój, który zupełnie nie sprawdza się w przypadku kotów. Po prostu futrzaki łatwo mogą się z nich uwolnić, co niewątpliwie nie jest pożądane, a wręcz może skończyć się tragicznie. Szelki dla kota muszą mieć odpowiednią formę, by spełniały swą rolę.

Cechy szelek dla kota?

Typowe szelki dla kota składają się z dwóch pasków, z których jeden oplata tułów, a drugi zapinamy wokół szyi. Połączone są one ze sobą za pomocą trzeciego paska, który biegnie wzdłuż karku. Taka konstrukcja szelek skutecznie zapobiega uwolnieniu się futrzaka.

Kształt szelek dla kotów bywa modyfikowany przez producentów. I dopóki powyższy ogólny schemat budowy zostaje zachowany, dopóty dobrze spełniają  one swe zadanie.

Nie radziłbym na przykład kupować szelek, które mają jedno zapięcie na karku (wiecie, o czym mówię). Też mają dwie pętle, wokół szyi i tułowia, ale nie obejmują one dobrze ciała.

Pamiętajcie, że koty są bardzo giętkie i mają śliskie futro. Uwolnienie się ze źle dobranych szelek nie stanowi więc dla nich większego problemu. To nie psy o sztywnym tułowiu.

Rozmiar szelek dla kota

Oczywiście kupując szelki dla kota zwróćcie ponadto uwagę ich rozmiar. Czyli na długość pasków, które zapinamy wokół szyi i klatki piersiowej oraz długość paska, który je łączy.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze szelek dla kotów?

Sugerowałbym również zwrócić uwagę na jakość wykonania szelek dla kota. Przede wszystkim na to, czy wszystkie zapięcia są odpowiednio wytrzymałe. Przyjrzyjcie się również uważnie szyciu i nitowaniu szelek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *