Jaką smycz dla kota wybrać?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Ze smyczą dla kota jest podobnie, jak z szelkami czy obrożą. Nie jest to rzecz, którą koniecznie musimy zakupić, jeśli nie zamieramy wychodzić z pupilem na spacery. Ale owszem, czasami może się przydać, np. podczas wyjazdów na wystawy kotów lub wizyty u lekarza weterynarii. Tylko jaką smycz dla kota wybrać?

Smycz dla kota? A może smycz dla psa?

Zacznijmy może tak trochę od końca i zadajmy sobie pytanie, czy koniecznie musi być to smycz dla kota?

W sklepach zoologicznych znajdziemy oczywiście smycze, które dedykowane są naszym mruczącym pupilom. Często sprzedawane są one w zestawie z szelkami.

Specjalne smycze dla kotów to oczywiście dobry wybór, jednakże nie jedyny. Smycze dla psów również doskonale nadają się naszych futrzaków. Rzecz jasna nie wszystkie – tylko te dla psów małych i miniaturowych, ewentualnie psów średnich w przypadku wyjątkowo dużych kotów.

Zaletą smyczy dla psów jest ich spora różnorodność. Tego o smyczach dla kotów powiedzieć nie można, niestety. Ich wybór jest relatywnie niewielki.

Automatyczna smycz dla kota czy zwykła?

Smycze automatyczne to smycze, które po naciśnięciu guzika, automatyczne zwijają się, chowając w specjalnym pojemniku, który tworzy rączkę do trzymania.

Dzięki powyższej właściwości, długość smyczy automatycznej możemy regulować w łatwy sposób. Ponadto nie plącze się ona pod nogami, co pozwala, by jej całkowita długość była naprawdę spora.

Automatyczna smycz dla kota to zatem całkiem niezła alternatywa dla zwykłej smyczy, ale – moim zdaniem – tylko podczas spacerów z pupilem. W innych sytuacjach, np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjny, preferuję zwykle smycze dla kotów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smyczy dla kota?

Wybierając smycz dla naszego kota powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania. I nie chodzi mi tu wcale o atrakcyjność wizualną. Mam na myśli dobre wykonanie techniczne. Sprawdźmy zatem jakość surowca, którego użyto do wyrobu smyczy, solidność szwów i nitów oraz wykonanie karabińczyka.

Jeśli zdecydujemy się na automatyczną smycz dla kota, pamiętajmy o tym, że dobiera się ją do masy ciała zwierzęcia. Chodzi o mechanizm zwijający smycz, który przy nadmiernym obciążeniu może ulec uszkodzeniu.

A co z długością smyczy dla kota?

Przy zakupie smyczy warto również rozważyć to, jakiej ma być długości. Niestety w przypadku typowych smyczy dla kotów raczej nie mamy dużego wyboru. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad wyborem którejś ze smyczy dla psów. W tym przypadku wybór długości jest większy.

Im dłuższa smycz, tym dalej kot od nas będzie mógł się oddalać. Uważam jednak, zbyt długa smycz nie jest wskazana, ponieważ zmniejsza naszą kontrolę nad zwierzakiem. Moim zdaniem 3 metry spokojnie wystarczy

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *