Jaką rasę kota wybrać?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Oczywiście nie powiem Wam, byście wybrali kota tej czy innej rasy. To Wasza indywidualna decyzja, a każdy lubi, co innego. Każdemu, co innego odpowiada. Powiem Wam tylko tyle, że zanim podejmiecie decyzję, dobrze się zastanówcie. Wybierzcie futrzaka, który najlepiej spełnia Wasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę.

Wygląd kota

Wygląd kota umieszczam na początku, choć wcale nie uważam, iż jest to najważniejsza cecha, po której wybieramy naszego przyszłego pupila. Prawdą jest jednak to, że dla większości ludzi jest to jedyne kryterium wyboru. A nie powinno, ale o tym za chwilę.

Nie przeczę, że wygląd sierściucha jest ważny. Jesteśmy wszakże wzrokowcami i raczej chcemy otaczać się tym, co się nam podoba. Po prostu cechy fizyczne naszych zwierząt zwykle mają dla nas duże znaczenie. I nie ma w tym niczego złego.

Charakter i zachowanie kota

Wygląd zwierzaka nie powinien być jednak jedyną jego cech, na którą zwracamy uwagę przy wyborze rasy. Istotne są także charakter i zachowanie kota. A kocie rasy różnią się pod tym względem.

Czasem różnice te są większe, a czasem mniejsze. Na przykład koty brytyjskie są z natury raczej spokojne i nieco flegmatyczne. Koty rosyjskie z kolei rozpiera wręcz energia. Dla jednych brytyjczyki są po prostu nudne, inni będą tracić cierpliwość w towarzystwie rusków. Warto zatem zwrócić uwagę i te kocie cechy.

Pielęgnacja kota

I wreszcie trzecia istotna cecha – pielęgnacja futrzaka. Kocie rasy różnią się pod tym względem. Jednym trzeba się poświęcać dużo czasu, włożyć dużo energii, by wyglądały piękne. Inne są niemal bezobsługowe.

Klasycznym przykładem kotów trudnych w pielęgnacji są persy. Chodzi oczywiście o ich długą i gęstą szatę, która wymaga regularnego czesania, mycia, trymowania. Dla porównania futro kotów orientalnych krótkowłosych można utrzymać w doskonałej kondycji bez wysiłku.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tę i wszystkie innego najważniejsze cechy przedstawicieli różnych ras, wybierzemy tę, która dla nas jest idealna. Unikniemy późniejszych rozczarowań i kłopotów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(MAU ICH Arietta Setesh of Egyptsila)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Jaką rasę kota wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *