Jak szybko i do jakiego wieku rośnie kot?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zwierzęta, które zamieszkują nasz glob, rozwijają się i rosną w różnym tempie. Wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych. A one zaś kształtowały się przez tysiące lat ewolucji. Nasi mruczący przyjaciele także rozwijają się w pewnym, charakterystycznym dla nich tempie. Powiedzmy sobie zatem, jak szybko i do jakiego wieku rosną koty?

W jakim okresie swojego życia koty rosną i rozwijają się?

Jak w przypadku ludzi, kocie życie można podzielić na cztery główne etapy: dzieciństwo, młodość, wiek dorosły oraz wiek starczy. Granice między nimi nie są sztywne – fazy kociego życia płynnie przechodzą jedne w drugie.

Podobnie też, jak w przypadku ludzi, wzrost i rozwój naszych futrzaków odbywa się w ciągu dwóch pierwszych etapów: dzieciństwa i młodości. W porównaniu do naszego, kocie dzieciństwo i młodość trwa bardzo krótko.

W stosunku do długości życia. U naszych mruczących pupili dzieciństwo i młodość stanowi około 1/15, 1/20 całego jego życia. W naszym przypadku natomiast okresy te to aż około 1/4 całego życia.

Jak szybko rośnie kot w okresie dzieciństwa i młodości?

Kot rosną więc bardzo szybko! Tempo ich rozwoju jest jednak różne na każdym etapie dorastania. Otóż najszybciej rozwijają się na we wczesnym dzieciństwie. W ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu kocięta zwiększają swoją masę urodzeniową kilkukrotnie. Z wiekiem jednak tempo ich rozwoju maleje.

Przeciętny przedstawiciel kociego gatunku rośne do około 10-12 miesiąca życia. Zwierzę, które osiągnie wiek 10 miesięcy uważa się za dorosłe. Co ciekawe karmy dla kociąt zaleca się podawać do 1 roku życia, gdy kończy się ich rozwój.

Oczywiście to trochę umowna granica. Roczne futrzaki już nie rosną, ale ich ciała mogą się jeszcze rozwijać. Przedstawiciele niektórych ras – dotyczy to głownie kocurów – rozwijają się fizycznie nieco dłużej, czasem nawet do dwóch lat.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *