Jak pomóc kotu przetrwać sylwestrową noc?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Sylwester to bardzo trudny czas dla kotów. Nie wszystkie futrzaki boją się fajerwerków, ale dużo jest takich, które to przeraża. Czy możemy jakoś pomóc pupilowi, który boi się sztucznych ogni? Jak pomóc kotu przetrwać sylwestrową noc?

Przygotuj kotu kryjówkę

Przestraszony kot może chcieć się gdzieś schować. Możemy więc zostawić pupilowi otwartą łazienkę, szafę albo inne podobne miejsce, w którym będzie się on czuć bezpiecznie.

Zasłoń szczelnie okna

Dzięki temu odizolujemy kota od świata zewnętrznego. Oczywiście nie całkowicie. Zabieg ten pozwoli jednak zmniejszyć trochę natężenie dźwięku i błysków sztucznych ogni.

Zostaw włączone światło w mieszkaniu, jeśli wychodzisz z domu

Dzięki temu zabiegowi, błyski światła na zewnątrz będą mniej szokujące dla kota. Jakby złagodnieją. Wyobraź sobie, że siedzisz po ciemku a tu nagle rozbłyskają fajerwerki na podwórku!

Włącz telewizor lub radio

Nawet jeśli wychodzisz z domu na Sylwestra, zostaw włączony telewizor lub radio. Dźwięk dobiegający z radia lub telewizora zagłuszy nieco sztuczne ognie. Wyobraź sobie, że siedzisz w ciszy a tu nagle rozlega się huk fajerwerków za oknem.

Zachowuj się normalnie

Nie staraj się na siłę pocieszać kota. Jeśli sam wskoczy Ci na kolana, pogłaszcz go jak zwykle. Jeśli jednak nie będzie chciał pomocy, nie narzucaj się. W ten sposób pokazujesz pupilowi, że nic złego się nie dzieje. Jeśli zwierzak będzie wykazywał zainteresowanie, możesz spróbować skierować jego uwagę na zabawę.

Podaj kotu środki uspakajające

W przypadku bardzo nerwowego kota koniecznym może być podanie mu środków uspakajających. Pamiętajmy, by stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce lub skonsultuj się z weterynarzem. Stosuj tylko preparaty przeznaczone dla kotów!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *