Jak podać kotu tabletkę?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Bywa, że nawet najbardziej zdrowemu kotu trzeba podać pastylkę. I tu zaczyna się problem… Nasze futrzaki są mistrzami w konkurencji „wypluwania podanych pigułek”. A przecież musimy je im podać, zwłaszcza gdy chorują. Jak to zrobić?

Jak podać kotu pigułkę?

Bierzemy pigułkę do ręki, kota do drugiej… Ehm… Bierzemy pigułkę, drugą ręką trzymamy dużą ścierkę z wystającą po jednej stronie wściekłą głową kota. Trzecią ręką rozwieramy małe szczęki, wciskamy pigułkę, zaciskamy pyszczek, a czwartą ręką łaskoczemy w gardło, aż cichy odgłos przełykania zaświadczy, że pigułka poszła w dół.

Terry Pratchet, Gray Jolliffe: Kot w stanie czystym. Prószyński i S-ka, Warszawa

A tak poważnie: jak podać kotu tabletkę?

Najlepszym rozwiązaniem jest serwowanie lekarstw w innej formie niż pastylki. Jeśli jest to oczywiście możliwe. Niektórzy producenci wydają się być świadomi faktu, że podawanie kotom pigułek to istna droga przez mękę, i wytwarzają medykamenty pod innymi postaciami, które łatwiej zwierzakom zaaplikować. Szkoda, że nie wszyscy…

Słyszałem o wielu sposobach podawania kotom pastylek, i wszystkie chyba sam już wypróbowałem. Dodawanie lekarstwa z jedzeniem, wciskanie go do smakołyku, wkładanie do pyszczka a nawet rozcieranie z masłem, którym smaruje się później kocią łapkę.

Wszystkie powyższe metody wydają mi się albo mało skuteczne albo dość skomplikowane w wykonaniu. Choć nie twierdzę, że nigdy się nie sprawdzają. Osobiście jednak preferuję aplikowanie zwierzakom pigułek za pomocą strzykawki. Stosując ją przez lata, nabrałem dużej wprawy.

Sposób jest bardzo prosty. Pastylkę należy rozkruszyć i wymieszać z niewielką ilością wody, po czym nabrać ją do strzykawki. Zawartość wstrzykujemy do pyszczka z boku, przy policzku. Po kątem a nie bezpośrednio do gardła, by nie kot się nie zakrztusił. Oczywiście futrzaka trzeba unieruchomić sprawnym chwytem za skórę na karku – można to zrobić samemu, jeśli potrafimy, albo poprosić kogoś o pomoc.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow,
Russian Federation (BRI a)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *