Nadwaga i otyłość to poważny problem, z którym boryka się duża część tzw. cywilizowanego świata. Interesujący, choć jednocześnie niepokojący, jest fakt, że dotyczy on nie tylko ludzi, ale również domowych zwierząt. Powiedzmy sobie zatem, jak odchudzić kota?
Rygorystyczna dieta?
Słowo „odchudzanie” kojarzy się nam często z rygorystyczną dietą, czyli zmniejszeniem racji pokarmowych. Owszem, może być to skuteczne, ale czy właściwe? Nawet u ludzi nie zaleca się rygorystycznych diet, a co dopiero u kotów?
Głodzenie kota nie jest wskazane z wielu powodów. Chociażby dlatego, że organizmy naszych mruczących pupili nie są najlepiej do tego przystosowane. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy uważa się, że zbyt długa głodówka bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu futrzaków.
A zatem, jak odchudzić kota?
Odpowiednia karma dla kota
Pisząc o odpowiedniej karmie dla kota, nie mam na myśli tylko karm typu „light”, które powszechnie nazywamy odchudzającymi. Owszem, mogą być pomocnie. Szczególnie w przypadkach dużej nadwagi i otyłości. Chodzi mi jednak o co innego.
Karma dla kotów, którą serwujemy pupilowi powinna przede wszystkim odpowiadać naturalnym potrzebom naszych pupili. To oklepane nieco określenie, powtarzane przez wszystkich chyba producentów karma dla kotów. Kryje jednak w sobie dużą prawdę.
Koty mają bardzo specyficzne wymagania żywieniowe. Podawanie im karmy, która nie odpowiada tym potrzebom, skutkuje – między innymi – nadwagą. Jaką zatem karmę dla kota powinniśmy serwować naszemu zbyt grubemu pupilowi?
Przede wszystkim musi być to karma o wysokiej zawartości białka zwierzęcego i znikomej zawartości białka roślinnego. Ogólnie mówiąc, chodzi o pokarm zwierzęcy a nie roślinny. Nie wskazane są zwłaszcza zboża, które zalicza się do jednych z głównych przyczyn nadwagi u kotów. (O potrzebach pokarmowych i żywieniu kotów znajdziecie więcej informacji w moich artykułach na tej stronie).
Wielkość posiłków i częstotliwość karmienia przy odchudzaniu kota
Chcąc odchudzić kota nierzadko ograniczamy mu ilość pokarmu i liczbę posiłków. Wbrew pozorom wcale nie jest to dobry sposób. Paradoksalnie bowiem, stały dostęp do pokarmu u kotów przynosi lepsze efekty.
Chodzi o to, że futrzaki, którym nie wydzielamy pokarmu zwykle jedzą więcej niż te, które mają karmę zawsze „pod ręką”. Gdy koty mają pokarmu pod dostatkiem, nie czują potrzeby najadania się na zapas, jeśli tak mogę się wyrazić. Przyzwyczajone są bowiem do tego, że jedzenia nigdy im nie zabraknie.
Koty, które zawsze mają pełną miskę, jedzą zazwyczaj mniej niż te, którym wydzielamy karmę. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale to inna sprawa – jeszcze o tym wspomnę.
Oczywiście przypominam, że w misce powinien znajdować się właściwa karma dla kota!
Aktywność fizyczna
Podobnie jak u ludzi, jedną z przyczyn nadwagi u kotów jest niedostateczna aktywność fizyczna. Problem ten dotyczy głównie kotów niewychodzących, których życie jest względnie monotonne.
Jeśli więc planujemy odchudzić naszego mruczącego pupila, postarajmy się zwiększyć jego aktywność. Zachęcajmy go do zabawy itd.
Gdy problem nadwagi ma podłoże behawioralne
Problemy z nadwagą u kotów nie zawsze są związane z nieprawidłowym żywieniem. Bywa i tak, że futrzak przejada się ze stresu. Czasami jest to skutek rywalizacji z innymi kotami, z którymi mieszka. Przyczyny stresu są różne.
Jeśli zatem nasz kot ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, powinniśmy zastanowić się, czy nie ma to związku z tego typu czynnikami. Poszukajmy behawioralnych przyczyn nadwagi pupila.
Podsumowując
Jeśli chcemy odchudzić kota, powinniśmy:
- zadbać o odpowiednią karmę dla kota,
- nie ograniczać koty jedzenia,
- wyeliminować stresujące czynniki, które mogą być przyczyną kociego obżarstwa,
- prowokować kota do aktywności fizycznej.
Oczywiście cały czas piszę tu o kotach zdrowych. Problem nadwagi i otyłości u chorych kotów to inna sprawa.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com