Utrzymanie kota w zdrowiu to nie tylko prawidłowe żywienie i regularne wizyty u lekarza weterynarii. To również troska o jego futro, uszy, oczy czy pazury. Jak zatem prawidłowo dbać o kota? Jakie zabiegi pielęgnacyjne musimy regularnie wykonywać?
Troska o kocie futro
Zacznijmy od kociego futra. Utrzymanie go w dobrym stanie jest obowiązkiem każdego opiekuna. Oczywiście koty same dbają o swoją szatę, ale nie zwalnia nas to z obowiązku.
Czyszczenie kociego futra
Jak często należy czyścić sierść kota? Tak często, jak to konieczne. Na przykład koty wychodzące szybciej się brudzą niż typowo domowe futrzaki. Z pewnością częściej też należy czyścić futro kotów długowłosych, ponieważ trudniej im samodzielnie zadbać o sierść niż ich krótkowłosym kuzynom. I oczywiście bierzemy pod uwagę sposób czyszczenia.
O futro kota możemy zadbać m.in. kąpiąc go. Niestety ta metoda nie sprawdza się w przypadku wszystkich futrzaków. Przede wszystkim kąpiemy koty długowłose. W przypadku większości kotów krótkowłosych nie jest to konieczne.
Alternatywą dla kąpieli jest stosowanie specjalnych lotonów lub pudrów czyszczących, czyli tzw. suchych szamponów dla kotów. Na rynku można znaleźć również specjalne chusteczki czyszczące. Pamiętajmy, by wszystkie używane preparaty były przeznaczone dla kotów! Nie stosujemy kosmetyków dla innych zwierząt domowych!
Stosowanie odżywek do włosów dla kotów
Używanie specjalnych odżywek do pielęgnacji kociego futra nie jest konieczne. Choć jeśli szczególnie zależy nam na wyglądzie pupila…
Podobnie, jak w przypadku szamponów, pamiętajmy o tym, by były przeznaczone dla kotów i o tym, by stosować je według instrukcji podanej na opakowaniu.
Czesanie kociego futra
Regularne szczotkowanie kociego futra również ma kluczowe znaczenie dla utrzymania go w dobrym stanie. W ten sposób usuwamy martwe włosy i zapobiegamy filcowaniu się szaty.
Kot długowłose musimy czesać częściej niż krótkowłose, czasami nawet kilka razy w tygodniu (wszystko zależy od tendencji do filcowania się szaty pupila) Intensywniejszego czesania wymagają również osobniki o dużej ilości podszerstka niż te o małej ilości podszerstka.
Z pewnością częściej też czeszemy kota w trakcie linienia. Duże ilości wypadającego podszerstka w tych okresach zwiększają ryzyko tworzenia się kołtunów. Dotyczy to zwłaszcza kotów długowłosych o gęstym podszerstku.
Strzyżenie kociego futra
Nie jest to zabieg niezbędny przy pielęgnacji kociego futra. Ale bywa stosowany, np. wtedy, gdy futro kota jest mocno skołtunione (do czego oczywiście nie powinniśmy dopuszczać). Niektórzy właściciele kotów długowłosych strzygą je na lato, by było im chłodniej podczas upałów.
Ostrzyć kota wcale nie jest tak łatwo. Przede wszystkim potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt – maszynka do strzyżenia ludzie się nie nadaje. Nie mówiąc już o niezbędnych umiejętnościach. Dlatego strzyżenie kotów najlepiej zlecić specjaliście, czyli kociemu fryzjerowi.
Koci fryzjer
Nie tylko strzyżenie kota możemy złożyć w ręce specjalisty. Jeśli nie bardzo potrafimy wykąpać czy uczesać pupila samodzielnie warto rozważyć wizytę w salonie piękności dla zwierząt.
Koci fryzjer w profesjonalny sposób zadba o futro naszego mruczącego podopiecznego. Wykąpie go, nałoży odżywkę i porządnie wyczesze. A w razie potrzeby ostrzyże. Może też wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne, czyli czyszczenie oczu, uszu i obcinanie pazurów.
Czyszczenie kocich oczu
Mówiąc o czyszczeniu oczu kota, mam przede wszystkim na myśli czyszczenie ich okolic. Choć w razie potrzeby można przepłukać spojówki specjalnym płynem. Jednak podczas rutynowej pielęgnacji pupila czyścimy tylko kąciki oczy.
To, jak często to robić, znów zależy od potrzeby. Oczy u niektórych ras kotów mają tendencję do nadmiernego łzawienia. Skutkiem jest zabrudzenie wewnętrznych kącików oczu. Mowa tu o rasach, które cechują się skróceniem trzewioczaszki, czyli przede wszystkim o persach i egzotykach.
Kąciki kocich oczu czyścimy wacikami lekko nasączonymi specjalnym płynem do czyszczenia oczy dla kotów.
Czyszczenie kocich uszu
U zdrowych kotów uszy nie brudzą się tak bardzo. Nie trzeba więc ich często czyścić. Raz na miesiąc wystarczy. Ważne jest, by nie używać do tego patyczków. Do czyszczenia kocich uszu stosujemy specjalne płyny do czyszczenia uszu dla kotów.
Przycinanie kocich pazurów
U zdrowych młodych kotów, a zwłaszcza kotów wychodzących nie trzeba obcinać pazurków. Co innego u zwierząt starszych, chorych i innych osobników z tendencją do nadmiernego wzrostu pazurów.
Mimo wszystko od czasu do czasu warto przyciąć pazury każdemu futrzakowi, choćby po to, by nieco oszczędzić nasze kanapy i fotele. Używamy do tego celu specjalnych cążek. Zwykle nożyczki całkowicie się do tego nie nadają!
Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com