Jak czytać etykiety karm dla kotów – Część 3

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Umiejętność czytania etykiet karm dla kotów ma duże znaczenie gdy chcemy prawidłowo i zdrowo żywić naszego futrzaka. Zagadnienie to poruszałem już dwukrotnie, Przed Wami trzeci i ostatni tekst o tym „Jak czytać etykiety karm dla kotów?” (Zobacz: Jak czytać etykiety karm dla kotów? – Część 1 oraz Jak czytać etykiety karm dla kotów? – Część 2)

Poza wymienionymi w poprzednich częściach, na etykietach karm dla kotów możemy znaleźć jeszcze informacje o:

  • tym, czy karma dla kota jest podstawowa czy uzupełniająca,
  • dawkowaniu karmy dla kota,
  • dacie przydatności do spożycia karmy dla kota,
  • numerze partii/serii karmy dla kota,
  • nazwie producenta karmy dla kota,
  • miejscu wyprodukowania karmy dla kota,
  • wadze netto danego opakowania karmy dla kota.

Podstawowa czy uzupełniająca karma dla kota?

Jest to jedna z kluczowych informacji, które powinny znaleźć się na etykiecie karmy dla kotów. Decyduje bowiem o jej przydatności w diecie naszego zwierzaka.

Karma podstawowa (inaczej kompletna, zbilansowana, pełnowartościowa lub pełnoporcjowa) – Wszystkie te określenia oznaczają produkt, który zawiera wszystkie składniki pokarmowe w optymalnych ilościach, jakich koty potrzebują do życia i prawidłowego rozwoju. Oczywiście mamy tu na myśli konkretną grupę zwierząt, dla których dana karma jest przeznaczona, np. „pełnoporcjowa karma dla kociąt” lub „kompletna karma dla kotów dorosłych”. Produkt taki może zatem stanowić jedyny składnik codziennej diety naszego pupila.

Karma uzupełniająca (niekompletna, niepełnowartościowa) – Jest to produkt, który może być bardzo dobrej jakości, ale w jego składzie brakuje niektórych składników pokarmowych. Nie zaspokaja więc dziennego zapotrzebowania kota na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego musi być stosowana razem z karmą podstawową. Jest zatem dodatkiem do kociej diety.

Dawkowanie karmy dla kota

Na etykiecie karmy dla kota powinniśmy znaleźć również dawkowanie, czyli sugerowaną dzienną ilość karmy. Ważne jest tu słowo „sugerowane”. Są to bowiem uśrednione dawki dla kotów, do których karma jest adresowana. W żywieniu pupila powinniśmy uwzględniać jego indywidualne zapotrzebowanie na pokarm. Musimy też brać pod uwagę to, czy karma jest jedynym składnikiem menu naszego pupila, czy nie.

Data przydatności do spożycia karmy dla kota

Kupując karmę dla kota powinniśmy również zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia. Powinniśmy jednak wiedzieć, że na etykietach produktów możemy spotkać się dwoma terminami, które nie są synonimiczne:

  • termin przydatności do spożycia,
  • data minimalnej trwałości.

Termin przydatności do spożycia – „Najlepiej spożyć do...”; ang. „Use by…”. Sformułowanie to oznacza, że po upływie podanej daty karma nie nadaje się do spożycia. Zapis taki stosuje się zwykle na produktach bardzo nietrwałych.

Data minimalnej trwałości – „Najlepiej spożyć przed końcem…”; ang. „Best before…” (skrót BB) lub „Best before day…” (skrót BBD). W tym przypadku podana na etykiecie karmy data oznacza termin do którego produkt zachowuje swoje wszystkie właściwości pod warunkiem prawidłowego przechowywania. Po tej dacie producent nie gwarantuje już za wartość odżywczą karmy dla kota, co nie oznacza, że wyrób staje się niejadalny.

Pamiętajmy, że terminy ważności dotyczą karm w oryginalnych opakowaniach. Po otwarciu, produkt powinien być w miarę szybko zużyty. Dotyczy to zwłaszcza karm mokrych, które szybko ulegają procesom rozkładu. Oczywiście po otwarciu opakowania karma również powinna być odpowiednio przechowywana.

Numer partii/serii karmy dla kota

Na etykiecie karmy dla kotów producent umieszcza również numer partii/serii. Jest to oznaczanie wszystkich produktów tego samego rodzaju, które mają wspólne cechy, takie jak pochodzenie składników, miejsce i warunki produkcji.

Numer partii/serii może składać się z numerów lub numerów i liter oraz zawierać między innymi datę i godzinę produkcji lub termin przydatności do spożycia.

Nazwa producenta karmy dla kota

Oczywiście to również jest jedna z podstawowych informacji. Etykieta karmy dla kota powinna zawierać podstawowe informacje o firmie, która karmę wyprodukowała.

Miejsce wyprodukowania karmy

Na każdej etykiecie karmy dla kota musi znaleźć się także informacja o kraju, w którym produkt powstał.

Waga karmy w opakowaniu

Na etykiecie karmy dla kota możemy również wyczytać to, ile waży dane opakowanie. Jest to masa netto, czyli samej karmy a nie karmy z opakowaniem.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *