Interaktywne zabawki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Współczesny rynek zoologiczny obfituje w różnego rodzaju zabawki dla kotów. Asortyment tych produktów nie jest aż tak wielki jak w przypadku zabawek dla psów, ale i tak jest w czym wybierać. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju maskotki, futrzane myszki czy specjalne piłeczki. Spośród wszystkich dostępnych zabawek wyróżniają się zabawki interaktywne dla kotów. Czym są kocie interaktywne zabawki i jakie są ich zalety?

Czym są zabawki interaktywne dla kotów?

Słowo „interaktywność” oznacza wzajemne oddziaływanie na siebie (z łaciny „interactus”, czyli dosłownie „czyn wzajemny”). Pojęcie wywodzi się z dziedziny komunikacji, gdzie oznacza zdolność do wzajemnego oddziaływania na siebie, przez komunikujące się strony. Z czasem zostało przeniesione na inne dziedziny, np. w informatyce, gdzie używa go się w odniesieniu do specyficznego rodzaju gier komputerowych, które niejako aktywnie oddziałują na gracza.

Interaktywne zabawki dla kotów są zatem zabawkami, które aktywnie oddziałują na bawiące się zwierzę. Futrzak nie tylko się po prostu bawi, on jest zmuszany do aktywności przez zabawkę – jeśli mogę się tak wyrazić. Zabawka interaktywna w dużo większym stopniu wpływa na zachowanie kota niż zwykła pluszowa myszka czy gumowa piłka.

Zabawki tego typu bywają również zwane edukacyjnymi zabawkami dla kotów. Moim zdaniem ta nazwa także jest trafna. Doskonale oddaje bowiem rolę, jaką spełniają omawiane tu produkty – uczą koty poprzez zabawę.

Interaktywne zabawki dla kotów należą do grupy zabawek, którymi kot może bawić się sam, bez naszego udziału. Oczywiście możemy uczestniczyć w zabawie pupila, zachęcając go do aktywności. Wyjątkiem są tu niektóre lasery dla kotów, do obsługi których właściciel jest niezbędny – istnieją również lasery dla kotów, które można zamontować na ścianie i które automatycznie poruszają wiązką światła.

Zalety interaktywnych zabawek dla kotów

Wyższość interaktywnych zabawek dla kotów nad zwykłymi kocimi zabawkami polega właśnie na tym, że w większym stopniu zmuszają futrzaki do aktywności. I to nie tylko do aktywności fizycznej, ale również psychicznej – zależnie od rodzaju zabawki, zwierzak musi uporać się z łatwiejszymi lub trudniejszymi zadaniami.

Tak więc tego typu zabawki dla kota nie tyko wpływają na zwiększenie kociej aktywności fizycznej – co oczywiście również na duże znaczenie, gdyż ruch sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnie dobrej kondycji naszych czworonogów. Kocie zabawki interaktywne rozwijają inteligencję naszych futrzaków, poprawiając zdolność kojarzenia.

Jak łatwo się domyśleć, interaktywne zabawki są szczególnie wskazane w przypadku kociąt. Mózg kocich dzieci intensywnie się rozwija i jest wyjątkowo podatny na przyswajanie nowych informacji. Nie znaczy to oczywiście, że dorosłe futrzaki nie potrzebują już zabawek. Koty bawią się przez całe życie i przez całe życie uczą się nowych rzeczy – choć z wiekiem ich zdolność uczenia zmniejsza się.

Rodzaje zabawek interaktywnych dla kotów

Jak już wspomniałem na polskim rynku zoologicznym znajdziemy wiele kocich zabawek, w tym liczne zabawki interaktywne. I cały czas pojawiają się nowe modele tych ostatnich. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ oznacza to, że coraz większą wagę przywiązujemy do prawidłowego rozwoju psychicznego naszych mruczących pupili.

Wszystkie interaktywne zabawki dla kotów można – moim zdaniem – podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • interaktywne zabawki zwiększające przede wszystkim aktywność fizyczną kotów,
  • interaktywne zabawki wpływające znacząco na aktywność umysłową kotów.

Interaktywne zabawki dla kotów, zwiększające aktywność fizyczną

Grupę tę reprezntują takie zabawki interaktywne dla kotów, jak samodzielne poruszające się myszki, różnego rodzaju tory z piłkami, ruchome wędki z piórkami, lasery dla kótów itp. W tej kategorii mieszczą się również rozmaite tunele, w których zwiezaki mogą się chować.

Interaktywne zabawki dla kotów, zwiększające aktywność umysłową

W tej grupie zabawek interaktywnych znajdziemy przede wszystkim różnego rodzaju kule i pojemniki, w których schowane są smakołyki. Zadaniem naszego pupila jest dostanie się do przysmaku, co czasami jest dość trudne. Do tej kategorii możemy zaliczyć również specjalne karmniki na suchą karmę dla kotów, z których również nie tak łatwo wyjąć jedzenie. Istnieją odmiany tych zabawek, w których skrywa się nie pokarm, a na przykład pluszowa myszka – gdy kot puścy wyciąggniętą z pudełka myszkę, ta chowa się z powrotem.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *