Hipoalergiczne karmy dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czym jest karma hipoalergiczna dla kota? Słowo „hipoalergiczna” oznacza „nie wywołująca alergii”. Chodzi zatem o karmę nie wywołującą alergii. Prawdę mówiąc, z tym „nie wywoływaniem” to lekka przesada. Produkty te nie tyle całkowicie oddalają ryzyko wystąpienia przykrych reakcji alergicznych, co zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Sam przedrostek „hipo” tłumaczymy jako „mniej”, „pod”, „poniżej”. Czyli hipoalergiczna karma dla kota to nie nieuczulająca karma dla kota ale mniej uczulająca karma dla kota.

Czy karma musi nazywać się „hipoalergiczna”, by nie przyczyniała się, do pojawiania się objawów alergii pokarmowej u kota? Oczywiście, że nie musi. Ważniejszy jest skład. Dokładniej mówiąc brak w składzie alergenów – jak nazywamy czynniki wywołujące reakcje alergiczne. Zamiast nich, przy produkcji karmy wykorzystuje się komponenty, które rzadko uczulają. Można również ograniczyć liczbę składników, co też obniża ryzyko wystąpienia objawów alergii.

Mówiąc hipoalergiczna karma dla kota, mamy zwykle na myśli bytową karma dla kota, czyli taką, którą z definicji podajemy zdrowym futrzakom, a którą zawierają wszystkie składniki niezbędne do życia, prawidłowego funkcjonowania i wzrostu u młodych. A jednak z reguły hipoalergiczne karmy serwuje się kotom z alergią pokarmową, by nie pojawiały się objawy choroby. Istnieją również tzw. weterynaryjne karmy hipoalergiczne dla kotów, które mają wspomagać leczenie alergii.

Hipoalergiczne karmy dla kotów dostępne są w postaci suchej i mokrej.

Bezzbożowe karmy dla kotów

Uczulonym można być podobno na wszystko. W przypadku diety alergenem jest głównie białko – to ono jest najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych. A przede wszystkim białko pochodzące z ziaren zbóż. Dlatego za hipoalergiczne możemy uznać bezzbożowe karmy dla kotów. Produkty te pozbawia się zwłaszcza pszenicy, której białko uchodzi za najsilniejszy alergen wśród zbóż.

Bezdrobiowe karmy dla kotów

Drugim częstym alergenem pokarmowym jest białko drobiowe – dokładniej białko z mięsa kurcząt. To dziwne, gdyż mięso kurcząt zalicza się raczej do delikatnego pożywienia. Przyczyną problemów jest zapewne zawartość hormonów, leków i innych medykamentów, którymi faszeruje się kurczaki przy chowie przemysłowym. Karmy bez drobiu dla kotów także możemy nazwać karmami dla kotów ze skłonnością do alergii.

Hydrolizowane białko w hipoalergicznych karmach dla kotów

Producenci karm hipolargicznych często wykorzystują w nich białko hydrolizowane, czy takie, którego cząsteczki zostały rozerwane na mniejsze fragmenty. Dzięki temu procesowi proteiny przestają być już rozpoznawane prze układ immunologiczny kota jako alergen. Pozwala to wytwarzać diety na bazie mięs i roślin, potencjalnie wywołujących reakcje alergiczne.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dwight Sipler from Stow, MA, USA
(Bad, Tired GillieUploaded by Jacopo Werther)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *