Gdzie wyrzucać żwirek dla kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Segregowanie odpadów! Już kiedyś próbowano ją wprowadzić, ale chyba nie bardzo wyszło. Zgodnie z nowymi zasadami wyrzucania resztek, w naszych domach powinny pojawić się aż pięć koszy na śmieci: na szkło, na papier, na metale i tworzywa sztuczne, na odpady biologiczne oraz na odpady mieszane. Do którego z nich powinien trafiać zużyty żwirek dla kotów?

Żwirki dla kotów? Odpady biologiczne, czy też nie?

Kwestia tego, do jakiego rodzaju odpadów zaliczyć zużyty żwirek dla kota wydaje mi się nieco skomplikowana. Bez wątpienia, żwirki silikonowe czy mineralne nie można zaliczyć do odpadów biologicznych. Czy są one ekologiczne, to odmienna sprawa, ale biologicznymi nie są. A co ze żwirkami roślinnymi?

Z założenia do pojemnika na odpady bio powinny trafić śmieci, które można kompostować. O ile m wiadomo, roślinne ściółki do kuwet – np. kukurydziane, których od pewnego czasu używam – można kompostować. Na mój rozum więc, powinniśmy te żwirki dla kota wyrzucać do pojemnika „BIO”… Ale nie!

Wszystkie żwirki dla kotów muszą trafić do pojemnika na odpady zmieszane! Nieważne, jaki to rodzaj ściółki: mineralna, silikonowa czy roślinna. Do tych samych pojemników wrzucamy nawet same kocie odchody, bez żwirku!

Utylizacja żwirków dla kotów – Inne opcje

Na opakowaniach niektórych żwirków dla kotów możemy przeczytać, iż można je usuwać drogą sanitarną. Napis ten oznacza ni mniej ni więcej to, że możemy je wyrzucać do toalety. Dotyczy to między innymi wspomnianych wyżej żwirków kukurydzianych. Warunkiem jest tu to, by ściółka w wodzie nie sklejała się, co grozi zaczopowaniem rur kanalizacyjnych – od razu zatem wyklucza nam to np. zbrylające się żwirki bentonitowe, które mogą się nawet przykleić do powierzchni rury.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Jak się okazuje, wyrzucanie do kanalizacji nawet tych żwirków dla kota, który do nich można wyrzucać budzi sporo kontrowersji. Nie brak bowiem głosów, że – mimo zapewnień producenta – zawsze istnieje możliwość zmniejszenia drożności rur kanalizacyjnych. A ryzyko to – jeśli istnieje – zwiększa się zapewne z ilością ściółki, jaką jednorazowo wsypujemy do muszli.

Doskonałym sposobem utylizacji roślinnych żwirków dla kotów jest – moim zdaniem – ich kompostowanie. Tyle tylko, że do tego potrzebne jest odpowiednie miejsce. Czyli opcja ta dostępna jest praktycznie dla osób posiadających gospodarstwo, dom z ogrodem lub chociażby działkę, ewentualnie dla tych, którzy wśród rodziny lub znajomych kogoś takiego posiadają.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *