Gdzie postawić drapak dla kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Drapak dla kota? Zdecydowanie wato go zakupić, o czym wielokrotnie wcześniej wspominałem. Dzięki niemu kanapy i fotele będą miały szansę przeżyć obecność futrzaka w naszym domu. Nierzadko jednak zdarza się, iż futrzak uparcie ignoruje najlepszej nawet jakości koci drapak, „wyżywając się” na meblach. Jedną z przyczyn takiego zachowania pupila jest… ustawienie drapaka w nieodpowiednim miejscu. Wbrew pozorom bowiem, lokalizacja tego sprzętu w mieszkaniu ma duże znaczenie. Powiedzmy sobie zatem, gdzie postawić drapak dla kota, by zwierzak chętnie z niego korzystał?

Dlaczego koty drapią meble?

O tym, dlaczego koty w ogóle drapią meble już pisałem. Myślę jednak, iż muszę wspomnieć jeszcze raz o jednej z przyczyn. Otóż drapanie jest u kotów jednym ze sposobów znakowania rewiru. Czy domyślacie się już, dlaczego wiedza o tym jest tak dla nas przydatna?

Skoro omawiania czynność służy znakowaniu terytorium, koty najchętniej drapią przedmioty zlokalizowane w strategicznych miejscach. Stają one wówczas czymś w rodzaju słupków granicznych, na których futrzaki pozostawiają swoje wizytówki w postaci wydzieliny z gruczołów zapachowych zlokalizowanych na spodzie łap.

Co ciekawe, w drapaki dla kotów nasi pupile nie tylko drapią – one również się o nie ocierają! Celem takiego zachowania także jest pozostawienie śladów zapachowych. Tym razem pochodzących z gruczołów zapachowych, które znajdują się na głowie i tułowiu. W ten sposób nasze futrzaki znakują nie tylko elementy nieożywione w swoim otoczeniu, ale również swych żywych przyjaciół, w tym ludzi.

Strategiczne punkty w mieszkaniu z kociego punktu widzenia

Czym są wspomniane powyżej „strategiczne punkty mieszkania/domu”. Przede wszystkim są to wszelkie wejścia i wyjścia; granice pomieszczeń, drzwi balkonowe lub tarasowe, okna oraz oczywiście główne drzwi do naszego lokum. Nasi pupile są bystrymi zwierzętami i szybko orientują się, że właśnie tędy na ich terytorium (jakim jest mieszkanie/dom) mogą wejść intruzi.

Drugim rodzajem strategicznych stref mieszkania/domu są miejsca wyeksponowane. Takie, które są widoczne z każdego punktu pomieszczenia, a nawet z pomieszczeń sąsiadujących. Dzięki temu każdy intruz z łatwością je zauważy, gdyby ośmielił się wtargnął na teren naszego kota. To dla naszego pupila również dobre punkty obserwacyjne.

Trzeci typ szczególnie ważnych dla kota lokalizacji to miejsca, w których nasz futrzak najbardziej lubi spać i odpoczywać. Takie obszary stanowią prywatną przestrzeń życiową kotów, dlatego lubią je oznaczyć własnymi feromonami.

Wiedza, gdzie w naszym mieszkaniu znajdują się takie neuralgiczne dla kota punkty jest dla nas ważna, ponieważ są to właśnie najlepsze miejsca na ustawienie drapaka dla kota.

Rodzaj drapaka a miejsce jego ustawienia

O tym, jakie drapaki dla kotów znajdziemy w sklepach już pisałem na tym blogu. Było tam między innymi o podziale drapaków wedle formy i wielkości, jaką posiadają.

I to właśnie ten podział nas w tej chwili interesuje. Rodzaj surowca, z jakiego wykonany jest drapak dla kota nie ma dla nas w tej chwili żadnego znaczenia.

Gdzie ustawić duży drapak dla kota?

Proponuję zacząć od dużych i bardzo dużych drapaków wolno stojących lub zawieszanych. Mam tu oczywiście na myśli mniej lub bardziej rozbudowane konstrukcje, sięgające czasami nawet do sufitu. Te „kocie meble” wyposażone są zawsze w mniejszą lub większą liczbę półek do leżenia. Wiele modeli zaopatrzonych jest dodatkowo w budki, hamaki, drabinki itd.

Oferta tych sprzętów jest coraz bardziej różnorodna. Trzeba przyznać, że mają one wiele zalet. Jedną z nich jest to, że gdziekolwiek właściwie byśmy je postawili w pokoju, zwykle są doskonale widoczne z każdego miejsca pomieszczenia (w przypadku typowego pokoju w bloku oczywiście; nieco inaczej może przedstawiać się to w przypadku takich choćby loftów).

Ogólnie zatem, największe drapaki dla kotów można ustawić niemal wszędzie: w kącie pomieszczenia, przy największej ścianie itd. Byle tylko ładnie je wkomponować w wystrój mieszkania (jak dla mnie jest to ważne). Mogą one zresztą same w sobie stanowić ciekawy element umeblowania pokoju czy przedpokoju.

Mniejsze wersje tych urządzeń, takie nie sięgające sufitu, nie są już tak dobrze widoczne. Z tego powodu najlepiej ulokować je gdzieś blisko drzwi wejściowych do pomieszczenia; tak, by były dobrze widoczne od wejścia. Jak może wyglądać taki drapak dla kota (i nie tylko taki) możecie zobaczyć np. na stronie Sklepu Zoologicznego Wyspa Pupila.

Gdzie ustawić drapak-legowisko dla kota

Drapaki-legowiska dla kotów to:

  • drapaki-leżanki,
  • drapaki budki.

Przy ustawianiu legowisk będących jednocześnie drapakami (czy też jak kto woli drapaków, które są równocześnie legowiskami) proponuję kierować się zasadami obowiązującymi przy umieszczeniu w domu kocich łóżek.

Mówiłem o tym w tekście „Gdzie postawić legowisko dla kota?”, nie będę się więc teraz o tym rozpisywał. Wspomnę tylko o tym, że najlepszym chyba miejscem na taki drapak dla kota jest moim zdaniem dobrze wyeksponowany punkt pokoju.

Planując zakup drapaka-legowiska dla kotów, nie rezygnowałbym jednak z normalnego kociego łóżka, zlokalizowanego w innym pomieszczeniu. Zakupiłbym również dodatkowy drapak. Może być to nawet zwykła deseczka, pod warunkiem, że umieścimy ją w odpowiednim miejscu.

Gdzie ulokować drapak dla kota w formie deseczki lub maty?

Zwykły drapak dla kota w postaci deski owiniętej sizalem również świetnie się sprawdza.

Taki drapak służył moim futrzakom przez wiele lat. Przymocowany był do ściany na przedpokoju, tuż przy drzwiach wejściowych do mieszkania, powierzchnią do drapania skierowaną ku drzwiom.

Zamiast drapaka w formie deseczki możemy użyć sizalowej maty do drapania dla kota, którą oczywiście montujemy w wymienionych wyżej miejscach.

Pamiętajmy, że zarówno deseczki, jak i maty muszą być solidnie przykręcone do ściany czy mebla, w przeciwnym razie drapaki te będą się poruszały, co może zniechęcić kota do korzystania z nich.

Niektórzy producenci tego rodzaju drapaków dla kotów, zwłaszcza mat, sugerują, by kłaść je na podłodze. Cóż, w roli słupków granicznych lepiej sprawdzają się pionowe powierzchnie, a nie poziome… Dlatego tym podobne modele (również tekturowe) traktowałbym bardziej jak zabawkę dla pupila i zakupił dodatkowo jakiś pionowy drapak.

Gdzie ustawić drapaki dla kotów w postaci słupków?

Drapaki-kołki dla kotów (czy jak kto woli drapaki-słupki dla kotów) też mogą się sprawdzać, jeśli tylko są dobrze dobrane. Mogą one stanąć praktycznie we wszystkich wymienionych wcześniej neuralgicznych punktach mieszkania.

Kocie drapaki w postaci słupków możemy potraktować również jako rodzaj urządzeń do ćwiczeń, gdyż zwierzaki mogą się wspinać (jeśli będą odpowiednio duże i – najlepiej – zaopatrzone na szczycie w półkę).

Gdzie umieścić drapaki dla kotów w postaci zwieszanych półek itp.?

Specyficzne drapaki dla kotów. Właściwie ich podstawową funkcją jest dostarczanie kotom rozrywki w postaci możliwości skakania i wspinania się (to trochę tak, jak wymienione na początku duże drapaki – jeśli się nad tym zastanowić).

Biorąc pod uwagę fakt, że mocuje się je do ścian, zwykle są dobrze wyeksponowane. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczenia – zawsze lepiej wybierać tę ścianę do ich zawieszenia, która jest widoczna z każdego lub większości punktów pokoju.

W którym pomieszczeniu domu lub mieszkania ustawić drapak dla kota?

Odpowiedź na pytanie o to, w którym pomieszczeniu domu lub mieszkania ustawić drapak dla kota również jest ważna.

Drapak dla kota na przedpokoju

Pierwszym ważnym dla kota, ze względów strategicznych, pomieszczeniem jest przedpokój. Tu bowiem znajdują się drzwi wejściowe do mieszkania/domu oraz wejścia do pozostałych pomieszczeń.

Przedpokój jest więc doskonałą miejscem na ustawienie drapaka dla kota. Pamiętajmy tylko, by znalazł się on blisko drzwi wejściowych.

Drapak dla kota w salonie

Drugim bardzo dobrym pomieszczeniem do postawienia drapaka dla kota jest salon. Tu bowiem skupia się życie towarzyskie i rodzinne, w którym wiele kotów chętnie uczestniczy. W tym pokoju zatem nasze futrzaki, podobnie jak my, spędzają relatywnie sporo czasu. Dodatkowo z tego pokoju najczęściej jest wyjście na balkon, taras lub do ogrodu.

W salonie świetnie sprawdzą się wysokie drapaki dla kotów, zaopatrzone w półki do leżenia. Stanowią one świetne punkty obserwacyjne dla naszych futrzaków. Najlepiej ustawić je tak, by zwierzaki mogły widzieć całe pomieszczenie.

Drapak dla kota w innych pomieszczeniach

Czy ustawiać drapak dla kota w innych pomieszczeniach pokoju lub domu? To zależy od wielości domu/mieszkania oraz użytkowania pomieszczeń przez naszego pupila.

Jeśli posiadamy spore lokum, dobrze byłoby ustawić jeszcze jeden drapak dla kota w jakimś innym pokoju. Oczywiście najlepiej w tym, w którym kot spędza relatywnie dużo czasu, np. lubi się w nim chować przed światem i spać.

W takim pomieszczeniu idealnie sprawdzi się drapak-legowisko dla kota, np. w formie budki. Z pewnością jednak nasz kot nie obrazi się, jeśli umieścimy w nim większych rozmiarów koci drapak – taki do wspinania się.

Na zakończenie

Mam nadzieję, że informacje podane przeze mnie w tym artykule będą dla Was przydatne i dzięki nim Wasze futrzaki zamiast w meble drapać będą w drapaki dla kotów.

Zachęcam również do przeczytania innych, opublikowanych na tej stronie tekstów o drapakach: „Drapaki dla kotów” oraz „Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *