Ekologiczne żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Coraz więcej mówi o ekologii. Bo też jest o czym mówić. Troska o środowisko stała się ważna jak nigdy wcześniej – jeśli nie zadbamy o naszą planetę, już niedługo możemy nie mieć gdzie mieszkać. Niewątpliwie dlatego rośnie zainteresowanie ekologicznymi żwirkami dla kotów.

Jakie cechy posiadają ekologiczne żwirki dla kotów?

Do głowy przychodzi nam tu jednak podstawowe pytanie: Co to są ekologiczne żwirki dla kotów? Jakie cechy musi posiadać ściółka do kocich kuwet, by uznać ją za ekologiczną? Chyba warto się nad tym zastanowić, prawda?

Jak się tak wgłębić w temat, okazuje się, iż zagadnienie nie jest wcale takie łatwe, jakby się mogło wydawać z początku. Cóż to bowiem znaczy ekologiczny żwirek dla kota?

Ekologiczny żwirek dla kota – żwirek z surowca naturalnego

Pierwsza odpowiedź na powyższe pytanie, która przychodzi nam do głowy: ekologiczny żwirek dla kota to żwirek, który wyprodukowano z surowców naturalnych. Logiczne, prawda? Tyle, że chyba nie do końca słuszne, jak sądzę. Zastanówmy się.

Drewno, kukurydza, słoma i inne surowce roślinne, z których wytwarza się obecnie ściółki do kocich kuwet, bez cienia wątpliwości możemy nazwać naturalnymi. Ale przecież takie są również skały, z których wytwarza się żwirki mineralne oraz żwirki silikonowe.

Inna sprawa, że przy produkcji ściółek mogą być używane jeszcze inne surowce. Na przykład przy produkcji roślinnych żwirków zbrylających! Same z siebie przecież się one nie zbrylają. O ile mi wiadomo, musi być do nich dodana jakaś substancja, która zlepia się pod wpływem moczu (wody). Jeśli będzie to syntetyczny związek, ekologiczność żwirku dla kota staje pod znakiem zapytania, prawda?

Ekologiczny żwirek dla kota – żwirek z surowca biodegradalnego

Drugim słowem, które często kojarzy się nam z ekologią jest „biodegradacja”. Oznacza ono, że coś ulega procesom naturalnego rozkładu wskutek działania bakterii, grzybów, pierwotniaków czy innych organizmów żywych. W efekcie powstają proste związki chemiczne, które mogą być np. wykorzystane przez rośliny jako pokarm.

Jest to zatem proces, dzięki któremu materia wraca do obiegu w naturze i może być ponownie wykorzystana. A im szybciej przebiega, tym lepiej.

Nie ma wątpliwości, iż pod względem tej cechy prym wiodą roślinne żwirki dla kotów. Kukurydza, drewno i inne tego typu surowce, jako organiczne, są całkowicie biodegradowalne. Żwirki mineralne, np. bentonitowe, będąc nieorganicznymi, nie ulegają temu procesowi. Nie są jednak szkodliwe dla środowiska!

Podobnie jest w przypadku żwirków silikonowych. Nie są przecież wykonane z syntetycznego silikonu, ale z żelu krzemionkowego.

Ekologiczny żwirek dla kota – żwirek z surowca odnawialnego

Naturalny surowiec, biodegradacja? To ważne cechy, ale nie wystarczą, byśmy mogli uznać jakiś żwirek dla kotów za ekologiczny. Chyba o tym zapominamy, ale kluczowe znaczenie ma tu odnawialność surowca, z którego wykonana jest ściółka do kocich kuwet.

Skały, z których produkuje się mineralne żwirki dla kotów, są naturalne i nietrujące, ale nie odrastają. Nie ma wątpliwości, iż pozyskiwanie ich wpływa negatywnie na środowisko naturalne. (Owszem istnieje coś takiego, jak procesy skałotwórcze, ale przebiegają one bardzo, bardzo wolno – zbyt wolno, by miało to dla nas znaczenie). Co innego surowce pochodzenia roślinnego!

Ekologiczny żwirek dla kota – żwirek z ekologicznej produkcji

Warto również wspomnieć o tym, że o pełnej ekologiczności żwirku dla kota możemy mówić, gdy wytwarzany jest on w sposób przyjazny środowisku. Problem tylko w tym, że producenci raczej niechętnie informują nas o szczegółach produkcji.

Ekologiczny żwirek dla kota – żwirek w ekologicznym opakowaniu

Rzecz jasna, ekologiczny żwirek dla kota powinien być sprzedawany w ekologicznym opakowaniu: wykonanym z naturalnego, odtwarzalnego i biodegradowalnego surowca.

Czy ekologiczny żwirek dla kota to po prostu żwirek roślinny?

Jeśli tak podsumować to wszystko, o czym napisałem powyżej, wychodzi mi na to, iż ekologiczny żwirek dla kota to żwirek roślinny! Czyli żwirek wykonany z włókien roślinnych, gdyż jest to surowiec naturalny, biodegradowalny i odtwarzalny. Najlepiej jeśli będą to gatunki szybko rosnące – z oczywistych względów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *