Dziedziczenie umaszczenia czarnego nie jest skomplikowane. Uważam je za łatwiejsze niż np. dziedziczenie rudej barwy futra, o którym możesz przeczytać tutaj. A to dlatego, że nie jest związane z płcią, nie ma więc znaczenia, które z rodziców ma jakie umaszczenie. Pamiętajcie, że przedstawione w tym tekście liczby to dane statystyczne – rzeczywiste wyniki krycia mogą nieco od nich odbiegać.
Allele odpowiedzialne za czarne umaszczenie u kotów
Podobnie, jak w przypadku umaszczenia rudego, za czarne kocie włosy odpowiadają dwa różne allele. Przede wszystkim jest to allel z locus B, dzięki któremu widzimy czarny kolor na kocim ciele (patrz też Czarne umaszczenie u kotów). Ma on swoich dwóch antagonistów: allel b, który znajdziemy u kotów o umaszczeniu czekoladowym (możesz o nim poczytać tutaj) i umaszczeniu liliowym (o tym umaszczeniu piszę tutaj) oraz allel bl, dzięki któremu futro jest cynamonowe (więcej o nim znajdziesz tutaj) lub płowe (czytaj tutaj). Allele te są recesywne wobec allelu B.
Drugim jest allel D, który odpowiedzialny jest za ciemne wersje umaszczeń u kotów (patrz Jasne i ciemne umaszczenia). Jest on dominujący wobec allelu d, który rozjaśnia barwę kociego futra.
To, co napisałem powyżej oznacza, iż czarny kot musi mieć przynajmniej jeden allel B i jeden allel D. Może mieć zatem genotypy: BBDD, BbDD, BblDD, BBDd, BbDd lub BblDd. Zwierzaki posiadające w swym genotypie allel b są nosicielami umaszczenia czekoladowego i liliowego, allel bl nosicielami cynamonowego umaszczenia i płowego, a allel d także niebieskiego, czyli z odpowiednimi partnerami mogą stać się rodzicami kociąt o tych umaszczeniach.
A ponadto, skoro kot o czarnym umaszczeniu musi mieć minimum jeden allel B i jeden allel D, przynajmniej jeden z jego rodziców także musi posiadać te allele. Oznacza to, że kojarzenie kotów czekoladowych, cynamonowych, liliowych i płowych nie da nam czarnych kociąt, ponieważ nie mają one alleli B. Nic nie wskóramy także, gdy będziemy kojarzyć między sobą koty o jasnym umaszczeniu: niebieskich, liliowych i płowych – brak alleli D.
Kojarzenie kota czarnego z kotem czarnym i z kotem niebieskim
Kot o czarnym umaszczeniu ma genotyp BBDD, BBDd, BbDD, BbDd, BblDD lub BblDd. Kojarząc zatem dwa czarne koty, możemy połączyć ze sobą:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BBDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BBDd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BbDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BbDd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BblDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BblDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BBDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BbDD,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BbDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BblDD,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BblDd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie BbDD,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie BbDd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie BblDD,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie BblDd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie BbDd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie BblDD,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie BblDd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie BblDD,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie BblDd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie BblDd.
Sporo tego, prawda? Największe prawdopodobieństwo tego, że w miocie narodzi się czarne potomstwo mamy w przypadkach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 9 – wszystkie kocięta mają czarne włosy, innej możliwości nie ma. W przypadkach 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 19 i 20 prawdopodobieństwo narodzin kociąt o czarnym umaszczeniu wynosi 75%. Statystycznie zaś najmniej czarnych kociąt narodzi się w przypadku 16, 18 i 21 – w tych przypadkach prawdopodobieństwo ich narodzin wynosi 9/16, czyli 56,25%
Schemat, który widzicie poniżej, przedstawia efekty krycia oznaczonego numerem 16, czyli kojarzenia kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie BbDd. Jak widać potomstwo tej pary ma genotypy BBDD, BBDd, BBdd, BbDD, BbDd, Bbdd, bbDD, bbDd oraz bbdd, w stosunku 1:2:1:2:4:2:1:2:1. Pod względem fenotypów oznacza to 9/16 czarnych kociąt, 3/16 niebieskich kociąt, 3/16 czekoladowych kociąt oraz 1/16 liliowych kociąt.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem czarnym, w miocie znajdziemy statystycznie 56,25-100% kociąt u czarnym umaszczeniu. Jednakże w rasach, w których nie występują umaszczenia czekoladowe i liliowe oraz cynamonowe i płowe, prawdopodobieństwo narodzin czarnych kociąt znacznie się zwiększy: w miotach dwóch czarnych kotów znajdziemy wtedy średnio 75-100% czarnego potomstwa (dotyczy to również dachowców).
Kot o niebieskim umaszczeniu ma genotyp BBdd, Bbdd lub Bbldd. Oznacza to, że kojarząc kota czarnego z kotem niebieskim możemy skojarzyć:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie Bbldd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie Bbldd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie Bbldd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie Bbldd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie Bbldd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie BBdd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie Bbdd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie Bbldd.
Tym razem największe prawdopodobieństwo narodzin czarnego potomstwa występuje przy 1, 2, 3, 7 i 13 kojarzeniu – 100% kociąt o czarnym umaszczeniu. Przy kojarzeniach 8, 9, 14 i 15 wynosi ono 75%. Z kolei przy 4, 5, 6, 10 oraz 16 w statystycznym miocie znajdziemy 50% czarnych kociąt. Najmniejsze prawdopodobieństwo narodzin czarnego potomstwa występuje na przykład przy 11, 12, 17 i 18 kryciu – wynosi ono 3/8, czyli 37,5%
Na schemacie poniżej widzimy kojarzenie 11, czyli przy związek czarnego kota o genotypie BbDd z niebieskim kotem o genotypie Bbdd. Potomstwo tej pary ma genotypy BBDd, BBdd, BbDd, Bbdd, bbDd oraz bbdd, w stosunku 1:1:2:2:1:1. Pod względem fenotypów statystyczny miot wygląda następująco: 3/8 czarnych kociąt, 3/8 niebieskich kociąt, 1/8 czekoladowych kociąt oraz 1/8 liliowych kociąt.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem niebieskim, w miocie znajdziemy statystycznie 37,5-100% kociąt o czarnym umaszczeniu. Jednakże w rasach, w których nie występują umaszczenia czekoladowe i liliowe oraz cynamonowe i płowe, prawdopodobieństwo narodzin czarnych kociąt znacznie się zwiększy. W miotach dwóch czarnych kotów znajdziemy wtedy średnio 50-100% czarnego potomstwa.
Kojarzenie kota czarnego z kotem czekoladowym i z kotem liliowym
Kot o czarnym umaszczeniu ma genotyp BBDD, BBDd, BbDD, BbDd, BblDD lub BblDd. Kot o czekoladowym umaszczeniu ma genotyp bbDD, bbDd, bblDD lub bblDd. Dlatego związek kota czarnego z kotem czekoladowym może być związkiem:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bblDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bblDd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bblDd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bblDd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bblDd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bbDD,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bbDd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bblDD,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bblDd.
Bardzo dużo możliwości, prawda? Oczywiście w przypadku ras, w których nie występują umaszczenia cynamonowe i płowe liczba ta zmniejszy się – jednak dla nas nie ma to znaczenia, ponieważ nie wpływa na prawdopodobieństwo uzyskania czarnego potomstwa. To zaś może być nawet stuprocentowe – przy kojarzeniach 1, 2, 3, 4, 5 i 7. Przy kryciach 6 i 8 prawdopodobieństwo narodzin wynosi już 75%. Jeszcze mniejsze występuje w kojarzeniach: 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 21 i 23 – czarne kocięta stanowią tu statystycznie 50% miotu. Natomiast najmniejsze prawdopodobieństwo narodzin kociąt o czarnym umaszczeniu występuje na przykład przy kryciach 14, 15, 22 i 24 – miotach tej pary znajdujemy średnio 3/8, czyli 37,5% czarnych kociąt.
Schemat, który prezentuję poniżej ilustruje krycie 14, czyli kojarzenie kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bbDd. Jak widzimy geny rodziców łączą się w taki sposób, że potomstwo tej pary ma genotypy: BbDD, BbDd, Bbdd, bbDD, bbDd oraz bbdd, w stosunku 1:2:1:1:2:1. Pod względem fenotypów oznacza to 3/8 kociąt czarnych, 1/8 kociąt niebieskich, 3/8 kociąt czekoladowych oraz 1/8 kociąt liliowych.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem czekoladowym, w miocie znajdziemy statystycznie 37,5-100% kociąt o czarnym umaszczeniu.
Kot o liliowym umaszczeniu ma genotyp bbdd lub bbldd. Dlatego związek kota czarnego z kotem liliowym może być związkiem:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie bbldd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie bbldd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie bbldd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie bbldd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie bbldd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bbdd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie bbldd.
Łatwo się domyśleć, że istnieją tu szanse, by wszystkie kocięta w miocie były czarne. Tak będzie na przykład w kryciu 1 i 2. Przy kojarzeniach 3, 4, 5, 6, 9 i 10 prawdopodobieństwo narodzin czarnego potomstwa wynosi 50%. Najmniejsze prawdopodobieństwo narodzin czarnych kociąt istnieje w 7, 8, 11 i 12 kryciu – wynosi 1/4, czyli 25%.
Schemat, który widnieje poniżej, ilustruje efekty krycia 7, czyli kojarzenia czarnego kota o genotypie BbDd z liliowym kotem o genotypie bbdd, Jak widać potomstwo tej pary ma genotypy BbDd, Bbdd, bbDD oraz bbdd, w stosunku 1:1:1:1:. Pod względem genotypów oznacza to: 1/4 czarnych kociąt, 1/4 niebieskich kociąt, 1/4 czekoladowych kociąt oraz 1/4 liliowych kociąt.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem liliowym, w miocie znajdziemy statystycznie 25-100% kociąt o czarnym umaszczeniu.
Kojarzenie kota czarnego z kotem cynamonowym i z kotem płowym
Kot o czarnym umaszczeniu ma genotyp BBDD, BBDd, BbDD, BbDd, BblDD lub BblDd. Kot o cynamonowym umaszczeniu ma genotyp blblbDD lub blblbDd. W tej sytuacji kojarząc kota czarnego z kotem cynamonowym może być kojarzeniem:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie blblDd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie blblDd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie blblDd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie blblDd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie blblDd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie blblDD,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie blblDd.
Od razu widać, że na przykład przy kojarzeniu 1, 2 i 3 prawdopodobieństwo narodzin czarnych kociąt wynosi 100%. Mniejsze istnieje przy kojarzeniach: 4, 5, 6, 7, 9, 10 i 11 – wynosi ono w tych przypadkach 50%. Najmniejsze natomiast prawdopodobieństwo występuje w 8 i 12 kryciu.
Poniższy schemat ilustruje jedno z tych kryć: kojarzenie czarnego kota o genotypie BblDd z cynamonowym kotem o genotypie blblbDd. W miocie tej pary znajdziemy potomstwo o genotypach BblDD, BblDd, Bbldd, blblDD, blblDd oraz blbldd, 1:2:1:1:2:1. Pod względem fenotypów oznacza to 3/8 kociąt czarnych, 1/8 kociąt niebieskich, 3/8 kociąt cynamonowych oraz 1/8 kociąt płowych.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem cynamonowym, w miocie znajdziemy statystycznie 37,5-100% kociąt o czarnym umaszczeniu.
Kot o płowym umaszczeniu ma genotyp blbldd. Oznacza to, że związek kota czarnego z kotem płowym to:
- kota o genotypie BBDD z kotem o genotypie blbldd,
- kota o genotypie BBDd z kotem o genotypie blbldd,
- kota o genotypie BbDD z kotem o genotypie blbldd,
- kota o genotypie BbDd z kotem o genotypie blbldd,
- kota o genotypie BblDD z kotem o genotypie blbldd,
- kota o genotypie BblDd z kotem o genotypie blbldd.
W pierwszym kojarzeniu, czyli przy związku czarnego kota o genotypie BBDD z płowym kotem o genotypie blbldd, cały miot ma czarne umaszczenie. W 2, 3 i 5 kojarzeniu prawdopodobieństwo narodzin czarnego potomstwa wynosi już tylko 50%. Przy kojarzeniu 4 i 6 natomiast prawdopodobieństwo narodzin czarnych kociąt jest najmniejsze.
Poniższy schemat ilustruje kojarzenie czarnego kota o genotypie BblDd z płowym kotem o genotypie blbldd. Jak widać potomstwo tej pary ma genotypy BblDd, Bbldd, blblDD oraz blbldd, w stosunku 1:1:1:1:. Pod względem genotypów oznacza to: 1/4 czarnych kociąt, 1/4 niebieskich kociąt, 1/4 cynamonowych kociąt oraz 1/4 płowych kociąt.
Czyli przy kojarzeniu kota czarnego z kotem płowym, w miocie znajdziemy statystycznie 25-100% kociąt o czarnym umaszczeniu.
Kojarzenie kotów o powyższych umaszczeniach z kotami białym, rudym, kremowym i szylkretowym oraz kojarzenia kotów białych, rudych, kremowych i szylkretowych między sobą
Osobną grupę stanowią kojarzenia wymienionych wyżej kotów z kotami rudymi, z kotami kremowymi i z kotami szylkretowymi. W tym przypadku bowiem w grę wchodzą nie tylko wymienione powyżej allele B, b, bl, ale także allele O i o (patrz Rude umaszczenie u kotów, Kremowe umaszczenie u kotów i Szylkretowe umaszczenie u kotów). Dziedziczenie umaszczenia czarnego u kotów w tym przypadku wygląda zatem nieco inaczej.
Przede wszystkim allel O oraz allel o dziedziczą się niezależnie od wyżej wymienionych. Po drugie, allel O blokuje działanie innych genów kolorów kocich włosów, więc rude koty mogą nam dać kocięta o wszystkich innych umaszczeniach, w tym czarnym, zależnie od tego, jakie geny umaszczeń skrywają w swoich genotypach. Zasady dziedziczenia allelu O i allelu o omówiłem w tekstach Dziedziczenie umaszczenia rudego u kotów i Dziedziczenie szylkretowego umaszczenia u kotów.
Podobnie jest w przypadku umaszczenia białego, które również maskuje działanie innych genów koloru futra i również determinowane jest przez gen dominujący. Zasady dziedziczenia białego umaszczenia omówiłem w tekście Dziedziczenie białego umaszczenia u kotów. Jak sądzę, jeśli je zrozumiecie i zrozumiecie to, co napisałem w tym tekście, będziecie potrafili przewidzieć, czy narodzą wam się czarne kocięta w tych kojarzeniach.
Kojarzenia, z których nie narodzą się czarne kocięta
A w jakich przypadkach czarne umaszczenie się nie dziedziczy? Kocięta o czarnym umaszczeniu nigdy nam się nie narodzą w przypadku:
- Kojarzenia kota czekoladowego z kotem czekoladowym – brak allelu B,
- Kojarzenia kota czekoladowego z kotem cynamonowym – brak allelu B,
- Kojarzenia kota cynamonowego z kotem cynamonowym – brak allelu B,
- Kojarzenia kota niebieskiego z kotem niebieskim – brak allelu D,
- Kojarzenia kota niebieskiego z kotem liliowy – brak allelu D,
- Kojarzenia kota niebieskiego z kotem płowym – brak allelu D,
- Kojarzenie kota niebieskiego z kotem kremowym – brak allelu D,
- Kojarzenia kota liliowego z kotem liliowym – brak allelu B i allelu D,
- Kojarzenia kota liliowego z kotem płowym – brak allelu B i allelu D,
- Kojarzenia kota liliowego z kotem kremowym – brak allelu B i allelu D,
- Kojarzenia kota płowego z kotem płowym – brak allelu B i allelu D,
- Kojarzenia kota płowego z kotem płowym – brak allelu B i allelu D.
Wnioski z dziedziczenia umaszczenia czarnego u kotów
Czas na podsumowanie tego, co napisałem powyżej.
- Umaszczenie czarne u kotów dziedziczy się niezależnie od płci.
- Czarne umaszczenie u kotów dominuje nad umaszczeniami niebieskim, czekoladowym, liliowym, cynamonowym i płowym, ale nie nad rudym i kremowym.
- Genotypy czarnych i niebieskich rodziców zależą od rasy, na przykład u kotów perskich nie akceptuje się umaszczeń cynamonowych i płowych, więc czarne osobniki mogą mieć wyłącznie genotyp BBDD, BBDd, BbDD lub BbDd a niebieskie wyłącznie BBdd lub Bbdd – musimy to uwzględnić przy obliczania prawdopodobieństwa narodzin czarnych kociąt,
- Czarne koty mogą być nosicielami umaszczenie niebieskiego, czekoladowego, liliowego, cynamonowego i płowego (oczywiście w rasach, w których te kolory występują), dlatego po czarnych rodzicach wcale nie muszą urodzić się czarne kocięta.
- Prawdopodobieństwo narodzin czarnego kociaka jest jednak największe, gdy rodzice są czarni.
- Czarnych kociąt możemy spodziewać się także wtedy, gdy tylko jeden rodzic jest czarny.
- Gdy jeden i drugi rodzic mają jasne umaszczenie, na świat nie przyjdą czarne kocięta, gdyż nie będzie ani jednego allelu D.
- Kojarzenie ze sobą kotów o umaszczeniach czekoladowym, liliowym, cynamonowym i płowym nie zaowocuje czarnymi kociętami, ponieważ nie mają one allelu B.
Tekst i rysunki: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: thierry lafond, Flickr