Do czego kotu potrzebne są zęby?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zęby to wspaniały wynalazek natury, który umożliwił kręgowcom efektywniej wykorzystywać nowe źródła pokarmu, a tym samym szybciej się różnicować na nowe gatunki i opanowywać nowe środowiska. Kocie zęby są ostre i – jak u większości ssaków – zróżnicowane na siekacze, kły, trzonowce i przedtrzonowce.

Kocie zęby jako zastawa stołowa

Zęby wykształciły się jako narzędzie do pobierania i wstępnej obróbki pokarmu i do tej pory jest to ich ich główne zadanie. Umożliwiają podzielenie dużych kawałków jedzenia na mniejsze, które łatwo połknąć. Bez zębów pożarcie zdobyczy byłoby problematyczne.

Kocie zęby doskonale nadają się do obróbki pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Umożliwiają oderwać mięso od kości i pocięcia ich na małe kawałki. By dostać się do smakowitego mięsa, kot rozcina zębami skórę, a w przypadku ptaków oskubuje zdobycz wcześniej z piór.

Kocie zęby jako broń myśliwska

Łatwo jest zjeść szczura lub wróbla, gdy ma się do dyspozycji cały garnitur ostrych zębów. Kłopot w tym, że ani szczur ani wróbel nie będzie spokojnie czekał, aż koty przyjdzie i go zje. Tym bardziej sam się nie zabije, by ułatwić drapieżcy zadanie.

Kocie zęby – jak wszystkich ssaków z rzędu drapieżnych – ukształtowały się również w taki sposób, by chwytać i zabijać. Dokładniej mówiąc, część z nich stała się ostra, długa i szablasto wygięta – to kły. Dzięki nim koty mogą zabić jednym celnym ugryzieniem.

Kocie zęby jako broń do walki

Kocie zęby są tak przydatne na polowaniu, mogą być zatem równie użyteczne w walce z wrogami. Świetnie sprawdzają się jako broń ofensywna, jak i defensywna podczas utarczek z pobratymcami lub z drapieżnikami.

Koty są odważne i nie wahają się stanąć do walki jeśli muszą. Zawsze jednak lepiej uniknąć bijatyki, która różnie może się skończyć. Zanim więc koty ruszą do ataku, starają się przestraszyć przeciwnika, ukazując mu swą groźną broń, czyli szczerząc zęby.

Kocie zęby jako wszechstronne narzędzie

Jak widzicie kocie zęby są bardzo użytecznym i wszechstronnym narzędziem. Przydaje się podczas walki, polowania czy jedzenia. Na tym się jednak nie kończy lista zadań im przeznaczonych.

Koty używają swe zęby do wielu celów, poza wymienionymi wcześniej. Czyszczą nimi futro i ostrzą pazury w tylnych kończynach. Usuwają pasożyty ze skóry. Kocia matka przecina nimi pępowiny swych nowonarodzonych dzieci a potem przenosi je w razie potrzeby. Kocur trzyma zębami kotkę podczas kopulacji. Ogólnie zęby przydają się, gdy trzeba coś przytrzymać lub przenieść.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Kevin Dooley from Chandler,
AZ, USA (I heart fangs)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *