Dlaczego źrenice kocich oczu się zwężają?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Od wielkich i okrągłych po wąskie, ledwie widoczne szczeliny – kształt źrenic w kocich oczach zmieniać się może diametralnie. Właściwość ta przysporzyła naszym futrzakom wielu wrogów – podobno w Średniowieczu uważano, że świadczy ona o bliskim pokrewieństwie z diabłem. Ale dlaczego źrenice kociego oka zmieniają kształt? To proste.

Przystosowanie do widzenia przy bardzo słabym świetle

Fakt, że źrenice kocich oczu tak drastycznie mogą zmienić swój kształt świadczy o przystosowaniu do nocnego trybu życia, do aktywności przy minimalnej ilości światła. Im oświetlenie jest słabsze, tym stają się większe i bardziej okrągłe. Dzięki temu do wnętrza oczu wnika więcej światło, co umożliwia lepsze widzenie. W dzień, gdy jest bardzo jasno, źrenice są bardzo zwężone, by oczy nie zostały uszkodzone przed zbyt silne światło.

Oczywiście nie tylko kocie źrenice mogą się zwężać i rozszerzać. O ile mi wiadomo, cecha ta charakteryzuje wszystkie ssaki, w tym człowieka rzecz jasna. Jednakże nie u wszystkich gatunków zmiana wielkości i kształtu jest aż tak duża, u człowieka na przykład. Ale też nie jest to nam potrzebne, gdyż ewoluowaliśmy jako dzienny gatunek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Gastonitos (Own work)
[CC BY-SA 4.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *