Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koty nie są wyjątkowe w tej właściwości, ale jakoś tak jest, że święcące oczy większej chyba części społeczeństwa kojarzą się z kotami. Może dlatego, że zwierzaki te należą do najbliższych nam gatunków, a może po prostu drzemią w naszej podświadomości dawne średniowieczne zabobony, które wiązały koty z siłami ciemności.

Przystosowanie kota do nocnego trybu życia

Świecące kocie oczy nie są oczywiście przejawem demoniczności naszych mruczków, ale skutkiem przystosowania do nocnego trybu życia, czyli aktywności przy niewielkiej ilości światła.

Kocie oczy świecą światłem odbitym. A odbija się ono od specjalnej warstwy, zwanej tapetum lucidum, która wyścieła wnętrze oka. Chodzi o maksymalne wykorzystanie tej niewielkiej ilości światła, które jest dostępne po zachodzie każdego  słońca. Odbite od tapetum lucidum zostaje nakierowane na siatkówkę, dzięki temu kot może widzieć w ciemności.

Jak już wspomniałem, taka warstwa odblaskowa znajduje się nie tylko w kocich oczach. Posiadają ją również inne ssaki, które są aktywne po zmroku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Alikw Nishern, Flickr

O autorze

Jacek P. Narożniak

Autor tej strony - Wielbiciel i wieloletni hodowca kotów oraz koci behawiorysta. Miłość do kotów często łączy z pracą. Jego artykuły o kotach publikowane są na wielu stronach internetowych. Współpracował między innymi z nieistniejącym już magazynem KOT, przez cały okres jego wydawania.

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *