Dlaczego koty tak często się myją?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koty przez wielu z nas uważane są za wzór czystości. Raz dlatego, że zakopują swoje odchody (pisałem o tym tutaj) i szybko uczą się korzystać z kuwety, dwa dlatego, że często się myją. Wylizują futerko nawet kilka razy dzienne, w tym często po jedzeniu. Dlaczego koty poświęcają tyle czasu na pielęgnację sierści?

Utrzymanie futra w dobrym stanie jest dla kota ważne

Kocie futro spełnia bardzo ważną rolę – stanowi ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, śniegiem, deszczem, mrozem i słońcem. Chroni zarówno przed utratą ciepła, jak i przed przegrzaniem (nie mówię tu rasach, u których naturalne mutacje i hodowla zmieniła okrywę włosową tak, że przestała już ona spełniać tę funkcję).

Dlatego właśnie utrzymanie futra w dobrym stanie jest dla kotów bardzo ważne. Zmierzwione, brudne nie jest już tak dobrą ochroną, co może skończyć się na przykład przemoczeniem ciała a w konsekwencji problemami zdrowotnymi. Jest to główny powód dlaczego koty tak często się myją, chociaż nie jedyny.

Kot myje się, by się ochłodzić

Skoro wspomniałem o ochronie przed słońcem. W okresie letnim, wystawione na słońce koty myją się często po to, by się ochłodzić. Językiem zwilżają futro, woda ze śliny paruje, co pomaga zwierzakom pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmów. Powszechnie uważa się także, iż pod wpływem promieni słonecznych na kocich włosach tworzy się witamina D (czy też prowitamina D), którą koty zlizują podczas mycia.

Kwestia zapachów u kotów

Koty często reagują wylizywaniem się na nasze pieszczoty. Kiedy po solidnym mizianiu, wypuszczamy zwierzaka, ten zaczyna intensywnie myć swoje futro. Po części dlatego, by ułożyć zmierzwione włosy, po części dlatego, by zmyć z nich nasz zapach i… „posmakować” go, co sprzyja zacieśnianiu więzi z nami – zapachy odgrywają ważną role w życiu społecznym kotów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Andou (Own work)
[CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *