Dlaczego koty mają chowane pazury?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Każdy chyba wie, że koty mogą chować i wysuwać swoje pazury. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie kocich palców. O tym jednak napiszę w innym artykule, w tym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego koty mają chowane pazury?

Technika łowiecka kotów

Technika łowiecka kotów domowych – i niemal wszystkich kotowatych (Felidae) polega na podkradania się do zdobyczy i czyhaniu na nią. Nie ścigają ofiary jak to robią psy i inni przedstawiciele psowatych Canidae). A jeśli już to na bardzo krótkim dystansie.

Podczas polowania kot używa pazurów do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Zadane nimi rany znacznie też osłabiają ofiarę. Z tego też powodu nasi pupile muszą mieć pazury bardzo ostre. Gdyby kocie pazury wystawały jak u psa, tępiłyby się podczas chodzenia.

A więc kocie pazury dlatego są tak ostre, że zwierzę może je chować!

By schwytać ofiarę, koty musiały też opanować sztukę bezszelestnego poruszania się. Wystające pazury mogłyby to bardzo utrudniać. Opiekunowie psów doskonale wiedzą, jak głośno czasami stukają one pazurami o podłoże.

Sposoby walki kotów

Ostre pazury przydają się kotom również podczas walki z wrogami. Dzięki nim nasi mruczący podopieczni należą do najlepiej uzbrojonych zwierząt. A są przy tym odważne i jeśli trzeba nie wahają się stanąć do walki nawet z dużo silniejszym od nich przeciwnikiem.

Broniąc się czy atakując, w pierwszym etapie walki koty używają przede wszystkim łap. Wyciągając pazury, uderzają nimi – albo starają się uderzyć – przeciwnika. W ten sposób trzymają go na dystans – przynajmniej przez pewien czas – chroniąc się przed urazami.

Umiejętność wspinania się

Koty posiadły też umiejętność wspinania się na drzewa, a właściwie odziedziczyły ją po odległych przodkach. Dzięki ostrym pazurom idzie im to znacznie lepiej. Są one również bardzo pomocne przy poruszaniu się wśród gałęzi drzew. Koty mogą się również wczepić nimi w gałąź, chroniąc się przed upadkiem.

Jest to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego kotom zdarza się spadać z zewnętrznych parapetów okiennych. Po prostu nie mają możliwości przytrzymania się pazurami. Zewnętrzne parapety okienne wykonuje się przecież z gładkiej blachy metalowej. Kot się ześlizguje.

Minusy z chowania pazurów

Posiadając zdolność chowania pazurów nasi pupile sporo więc zyskują, ale też coś tracą. Pazury bardzo przydają się także przy bieganiu, ponieważ dzięki nimi zwierzę ma lepsze oparcie i lepsze wybicie. Ale przecież u kotów pazury są schowane, nie biorą więc udziału w biegu.

Koty domowe nie są dobrymi biegaczami. Owszem potrafią względnie szybko galopować, ale na krótkim dystansie. To zresztą ogólna cecha członków rodziny kotowatych. Niezwykłym wyjątkiem wśród kotowatych jest gepard (Acinonyx jubatus). To najszybsze zwierzę na ziemi, choć i on jest krótkodystansowcem. A jego pazury się nie chowają!

Przyczyna czy skutek?

Można zadać pytanie, czy wymienione wyżej funkcje kocich pazurów przyczyniły się do tego, że zwierzę może je chować? Czy też było odwrotnie, chowane pazury wpłynęły na wykształcenie się tych umiejętności?

Raczej na obydwa powyższe pytania można odpowiedzieć twierdząco. Ewolucja zachowania przebiega przecież równolegle z ewolucją cech anatomicznych. Zachowanie kształtuje budowę ciała, a budowa ciała zachowanie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *