Dlaczego koty lubią wchodzić wysoko?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koty uwielbiają się wspinać i chętnie wskakują na meble. A im wyżej, tym lepiej. Niektórzy opiekunowie futrzaków narzekają na tę kocią skłonność. Woleliby, gdyby futrzaki nie skakały im po meblach i zastanawiają się nad tym, czy można je tego oduczyć. Ale czy to możliwe? I dlaczego koty lubią się wysoko wspinać?

Dlaczego koty lubią przebywać wysoko?

Nie ma wątpliwości, że upodobanie do wchodzenia na wysokie meble i inne przedmioty jest kotom wrodzone. Tylko gdzie szukać źródła takiego zachowania? Oczywiście u ich przodków. A wspólnym przodkiem wszystkich kotowatych były zwierzęta należące do rodziny wiwerowatych.

Przedstawiciele tej rodziny doskonale się wspinają i chętnie przebywają wśród koron drzew. Śmiało więc możemy uznać, że kotowate odziedziczyły po wiwerach skłonność do przebywania wysoko. Oczywiście nie wszyscy kuzyni kota domowego lubią to robić w jednakowym stopniu. Wiele z nich prowadzi typowo naziemny tryb życia.

Nasi mruczący pupile również większość czasu spędzają na ziemi. Jednak lubią układać się na murkach, płotach, wchodzić na drzewa, a w domu na meble lub wysokie drapaki. Jest to dla nich bardzo korzystne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z góry wszystko lepiej widać. Łatwiej dostrzec wroga czy potencjalną zdobycz, samemu przy tym będą mało widzialnym.

Czy kota można oduczyć wchodzenia na meble?

Czy kota można oduczyć wchodzenia na meble? Będę szczery. Nie można! Nawet jeśli nie będzie tego robił w naszej obecności, bo wie, że na niego nakrzyczymy, to będzie to robił pod naszą nieobecność. Cóż po prostu musimy się do tego przyzwyczaić.

Z drugiej strony, dzięki temu, że koty potrafią wykorzystywać 3 wymiar lepiej się odnajdują w stosunkowo niedużych mieszkaniach niż psy. Wykorzystajmy to i udostępnijmy naszym pupilom wysokie drapaki z licznym półkami do wspinania się, zabawy i odpoczynku. To dla nich przyjemność oraz korzyść dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *