Koty to zwierzęta nocne – tak mówimy. I zasadniczo mamy rację, choć dobowy cykl aktywności naszych pupili jest nieco bardziej złożony. Faktem jest jednak to, że ciemności są ich żywiołem. Dlaczego koty nie śpią w nocy? I czy rzeczywiście nie śpią?
Jaki jest dobowy cykl aktywności u kota?
Ludzie w większości przypadków są aktywni w dzień, a noc poświęcają na sen. Mamy tu dość wyraźny podział na okres działania i odpoczynku. U kotów tak nie jest. Z pewnością zauważyliście, że w ciągu dnia u Waszych pupili sen przeplata się z aktywnością. W mocy jest podobnie. Największą aktywność koty wykazują zazwyczaj wieczorem i tuż poza chodzie słońca oraz nad ranem.
Co ciekawe dobowy cykl aktywności kotów może ulegać pewnym modyfikacją. Dla przykładu futrzaki niewychodzące, które są bardzo zżyte ze swoimi opiekunami nierzadko do pewnego stopnia dostosowują swój dobowy cykl do swoich ludzi. Koty wolno żyjące są bardziej aktywne w nocy niż ich typowo domowi pupile, z tego co wiem.
Aktywność zwierząt zależy także od ich wieku, zdrowia oraz temperamentu.
Podsumowując. Stwierdzenie, że koty są nie śpią w nocy, tylko w dzień, nie jest zatem zgodne z prawdą. Słuszniejszym jest mówić, że są bardziej aktywne po zachodzie słońca niż po jego wschodzie.
Dlaczego kot jest aktywny głównie w nocy?
Dlaczego kot nie śpi w nocy? W sieci można znaleźć bardzo różne odpowiedzi na to pytanie: nuda, choroba itd. Moim zdaniem czynniki te wpływają co najwyżej na intensywność i formę nocnej aktywności – miauczenie, niespokojne bieganie – a nie na sam fakt istnienia tej aktywności.
Według mnie odpowiedź na pytanie, dlaczego koty są aktywne w nocy jest tak naprawdę tylko jedna. A wiąże się z przeszłością gatunku i dzikimi przodkami naszych domowych pupili.
Miejscem udomowienia kota jest – jak się powszechnie uważa – starożytny Egipt. Jego ojczyzną jest więc Afryka. Miejsce o mniej lub bardziej gorącym klimacie. A jednym z przystosowań do takich upałów jest bycie aktywnym wieczorem, wcześnie rano lub w nocy, gdy temperatura spada.
Przodek kota, żbik afrykański, wybrał właśnie takie rozwiązanie. Nie on jeden, zresztą. W gorących rejonach świata wiele gatunków zwierząt po prostu przesypia najbardziej upalne godziny dnia.
Potomek żbika afrykańskiego, kot domowy, choć udomowiony, zachował wiele zachowań swojego przodka. Przez tysiące lat bowiem, ingerencja człowieka w rozwój tego gatunku była minimalna. Rozwój planowych hodowli kotów rasowych przypada tak naprawdę na drugą połowę XX wieku. Owszem wcześniej, a nawet dużo wcześniej, też powstawały kocie rasy, ale ingerencja człowieka w ich rozwój raczej nie była zbyt duża.
Wcześniej po prostu koty miały jedno najważniejsze zadanie: chronić gospodarstwa i spichlerze człowieka przed myszami i innymi szkodnikami. I właśnie ta funkcja przede wszystkim wpływała na wygląd i zachowanie naszych mruczących przyjaciół.
Dlaczego kot poluje w nocy?
A dlaczego koty polują głównie w nocy? Ponieważ o tej porze najbardziej aktywne były i są zwierzęta, będące ich podstawową zdobyczą. Mowa tu oczywiście o gryzoniach. Oczywiście ofiarami futrzaków stają się również ptaki, które są aktywne przede wszystkim w dzień. Dlatego koty nie polują wyłącznie po zmroku, ale również w ciągu dnia, choć raczej nie w godzinach południowych.
A co z wielkością kotów?
Gdzieś w internecie przeczytałem również, że nocna aktywność kotów wynika z ich małych rozmiarów. Po prostu w nocy łatwiej się ukryć stworzeniom, które z racji swych niewielkich rozmiarów są bardziej narażone na ataki drapieżników. Z tego powodu też łatwiej im polować.
Mówiąc szczerze do mnie to nie przemawia. Owszem, zgadzam się z tym, że w nocy łatwiej ukryć się przed wzrokiem ofiary czy drapieżnika, ale nie sądzę, by to był główny czynnik ukierunkowujący ewolucję zachowania kotów. Uważam jednak, iż najważniejszymi bodźcami były warunki klimatyczne oraz specjalizacja pokarmowa.
Kot nie śpi w nocy? To normalne!
Nie ma zatem niczego niezwykłego w tym, że kot nie śpi w nocy. Taka jest bowiem jego natura. I w większości przypadków dla nas, opiekunów, nie jest to problemem. Bywa takim, gdy futrzak w ten czy w inny sposób nie daje nam spać… Ale to materiał na inne artykuły (czytaj Dlaczego kot miauczy po nocach?).
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com
Ja zawsze pod wieczór bawię się z moim kociakiem. Szalejemy po całym mieszkaniu, a potem nie przeszkadza mi w nocy 😉 Mam swój sposób!