Czy są rude kotki?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy są rude kotki? Z takim pytaniem się niedawno spotkałem. Doświadczonemu kociarzowi wydawać się ono może co najmniej dziwne, a jednak niektórzy ludzie są przekonani, że rude umaszczenie mają wyłącznie kocury, kotki zaś mogą być co najwyżej szylkretowe. Błąd! Rude kotki jak najbardziej istnieją, choć faktem jest, że częściej widujemy kocury o tej barwie futra.

Dlaczego więcej jest rudych kocurów niż rudych kotek?

Dlaczego rudych kotek jest mniej niż rudych kocurów? Odpowiedzialne są za to geny warunkujące rude umaszczenie (i umaszczenie szylkretowe). Pisałem już o tym w tekstach Rude umaszczenie u kotów, Szylkretowe umaszczenie u kotów, Dziedziczenie umaszczenia rudego u kotów oraz Dziedziczenie umaszczenia szylkretowego u kotów. Jeśli wnikliwie je przeczytaliście, zapewne potraficie odpowiedzieć na to pytanie.

Allel rudego umaszczenia, który oznaczamy dużą literą O. Ma swojego antagonistę, allel umaszczenia nie-rudego, który oznaczamy małą literą o. Kot o genotypie OO ma umaszczenie rude, a kot o genotypie oo ma umaszczenie nie-rude, a kot o genotypie Oo umaszczenie szylkretowe.

Problem w tym, że wyżej wymienione allele zlokalizowane są na żeńskim chromosomie X, a jak zapewne wiecie, samice ssaków mają dwa chromosomy X, samce zaś tylko jeden. Co to oznacza? To, że kotka musi mieć dwa allele O, by mieć rude umaszczenie, kocurowi zaś wystarczy jeden. Z prostej statystyki wynika, że bardziej prawdopodobnym jest, iż kociak otrzyma po rodzicach jeden allel O niż to, że otrzyma je dwa.

Więcej się zatem rodzi kocurów o rudym umaszczeniu, niż kotek.

PS: Wszystko, co tu napisałem, dotyczy również kotek o umaszczeniu kremowym, które jest rozjaśnioną wersją umaszczenia rudego (patrz Kremowe umaszczenie u kotów oraz Dziedziczenia umaszczenia kremowego u kotów).

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Jill Warner from Delray Beach, FL, USA
(Cat Show – Ft. Lauderdale – October 2008)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *