Jeśli mamy w domu kilka kotów, to czy każdy powinien jeść ze swojej miski? Cóż, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U mnie wiele futrzaków biesiadowało przy wspólnej misce, ale były też takie, które musiały jadać osobno. Czy koty mogą jeść z jednej miski? Jest kilka czynników, które o tym decydują.
Charakter kotów i ich wzajemne relacje
Gdy nasze futrzaki są ze sobą bardzo zaprzyjaźnione nic w zasadzie nie stoi na przeszkodzie, by podawać im pokarm w jednej misce. I tak często się zdarza, że dostając jedzenie w dwóch miskach, to i tak wyjadają sobie nawzajem.
U kotów nie istnieje ścisła hierarchia, taka jak u psów, więc wyżej opisana sytuacja nie jest wyjątkowa. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje. Bywa, że choć zwierzaki żyją zgodnie, to jednak nie czują się komfortowo, jedząc z jednej miski – obydwaj albo tylko jeden z nich. Gdy takie koty dostają pokarm w jednej misce, jedzą po kolej – dopiero, gdy pierwszy się nasyci, podchodzi drugi.
Co innego, gdy koty poważnie ze sobą rywalizują albo jeden z nich ma tendencję do przejadania się albo jest bardzo wycofany i bojaźliwy lub ma inne problemy behawioralne. Wówczas dominujący osobnik może nie dopuszczać podporządkowanego do miski lub wyjadać z niej wszystko.
Nie ma wątpliwości, że w powyższej sytuacji powinniśmy zapewnić naszym podopiecznym osobne miski z jedzeniem. A w skrajnych przypadkach, nawet karmić je w różnych pokojach, tak by się nie widziały. Na szczęście takie skrajne sytuacje są stosunkowo rzadkie.
Rodzaj karmy – ducha czy mokra – którą podajemy i sposób karmienia
Sposób karmienia, czyli to czy wydzielamy kotom pokarm czy nie, oraz rodzaj karmy, mokra lub sucha, również są ważne.
Jeśli podajemy naszym pupilom suchą karmę, do której mają stały dostęp, to w przypadku zwierzaków żyjących ze sobą w dobrej komitywie spokojnie wystarczy jedna miska. Nawet jeśli trochę ze sobą rywalizują. Ponieważ miska jest cały czas pełnia, koty mogą z niej korzystać, nie wchodząc sobie w drogę.
Mokrą karmę serwujemy zazwyczaj niewielkimi porcjami, tak by nie leżała zbyt długo i się nie psuła. Najlepiej byłoby zatem, gdyby każdy zwierzak dostał swoją porcję w osobnej misce, jeśli to możliwe. Choć, jak już wspomniałem wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żyjące w dobrej komitywie koty będą sobie pokarm nawzajem wyjadać.
Liczba kotów w domu
To, co napisałem wyżej dotyczyło sytuacji, w których mamy dwa, góra trzy koty. W przypadku większej liczny futrzaków na stanie, lepiej udostępnić im kilka misek. Ich dokładna liczba zależy od charakterów zwierzaków i ich wzajemnej relacji.
Różne potrzeby żywieniowe
Właściwie to rozumie się samo przez się. Jeśli nasi podopieczni z tych czy innych powodów muszą otrzymywać różny pokarm, nie mogą jeść z jednej miski.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay