Czy i dlaczego kotom wypadają zęby?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy kotom wypadają zęby? Czy to normalne zjawisko, czy też spowodowane jest problemami zdrowotnymi. Doświadczenie kociarze znają odpowiedzi na te pytania, ale początkujący mają prawo tego nie wiedzieć. W tym tekście będzie zatem słów kilka o wypadaniu zębów u kotów.

Kotom też wypadają zęby

Odpowiedź na pierwsze z powyższych pytań brzmi: kotom też wypadają zęby! Z procesem tym spotykamy się zarówno u kociąt, jak i u kotów dorosłych. A czy to normalne zjawisko? A może skutek choroby?

Wypadanie zębów u kociąt

Kocięta rodzą się pozbawione zębów. Zaczynają im wyrastać, gdy skończą około 3 tydzień życia. Te pierwsze uzębienie zwane jest mlecznym. Zęby mleczne u kota są relatywnie małe i delikatne. I po jakimś czasie zaczynają wypadać. Ma to miejsce, gdy zwierzęta osiągają wiek około 14 tygodni. Na ich miejsce wyrastają oczywiście zęby stałe.

Wymian zębów u kociąt wygląda tak samo jak u dzieci. Z tą jednak różnicą, że odbywa się to w innych wieku i w innym tempie. Ale cóż, kocięta rosną znacznie szybciej niż ludzie i szybciej osiągają wiek dojrzały (czytaj Jak szybko i do jakiego wieku rośnie kot?).

Wypadanie zębów u kotów dorosłych

Wypadanie zębów u kota dorosłego też ma miejsce. U zwierząt dorosłych, w pełni sił, jest to jednak zjawisko nienaturalne U jego podłoża leżą problemy zdrowotne. Możemy wymienić tu między innymi próchnicę, kamień i zapalenie dziąseł. Tego typu problemy mogą być skutkiem nieodpowiedniego żywienia.

Wypadanie zębów u kotów w podeszłym wieku

Koci staruszkowie też mogą tracić zęby. Przyczynami są przede wszystkim choroby podeszłego wieku. Z wiekiem pojawiać się mogą między innymi choroby dziąseł. Niestety nasi pupile nie są wolni od problemów ze zdrowiem, gdy osiągną pewien wiek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *