Colorpoint – kolejny przykład zamieszania związanego z podziałem na rasy, jaki istnieje w felinologicznym świecie. Na liście ras colorpoint widnieje tylko w jednym znanym mi klubie, w pozostałych organizacjach koty te nazywane są inaczej lub uznawane są za odmianę barwną persów. Nie należy ich też mylić z colorpointami krótkowłosymi (pisałem o nich tutaj), które są odmianą kotów syjamskich. I jeszcze kilka słów o pisowni nazwy tej rasy. Na stronie WCF widnieje forma „colourpoint”. Postanowiłem jednak używać prostszej wersji „colorpoint”, oryginalną zachowując wyłącznie w tytule, ponieważ odnoszę wrażenie, że częściej się ona pojawia w polskojęzycznych tekstach źródłowych.
Międzynarodowa nazwa rasy colorpoint (dodano 31 marca 2018)
Oficjalna nazwa tej rasy brzmi Colourpoint.
Organizacje, które uznają rasę colorpoint
Rasa colorpoint jest uznana przez: WCF
Pochodzenie colorpointa
Domyślacie się zapewne, że koty colorpoint powstały w wyniku kojarzenia kotów syjamskich z kotami perskimi. Umaszczenie syjamskie zawsze fascynowało kociarzy na całym świecie, dlatego wielu hodowców zapragnęło wprowadzić tę barwę futra do innych ras. Tak było również w przypadku persów. Pierwsze próby wyhodowania długowłosych kotów o syjamskim umaszczeniu podejmowano już w latach dwudziestych XX wieku.
Pierwsze próby były podejmowane jednocześnie w Szwecji i w Stanach Zjednoczonych w latach 1924-1930. Chodziło tu o doświadczenie naukowe, polegające na krzyżowaniu syjamów z persami i mające na celu lepsze zrozumienie funkcji genu dającego syjamskie umaszczenie. W ten sposób przyszła na świat Débutante, pierwsza kotka długowłosa o typie umaszczenia syjama. Débutante miała orientalną budowę i przypominała nasze obecne koty balijskie. Niestety ten pierwszy program badawczy został zaniechany. W tym czasie we Francji niektórzy hodowcy także stosowali krzyżówki między syjamami i persami. Produkty tych krzyżowań, pod nazwą „khmer”, w 1935 roku, miały już ustalony standard. Odwoływał się do zbyt dużej krwi syjama i około 1955 roku zaprzestano hodowli zbyt orientalnych w typie khmerów na korzyść aktualnego persa color-point.
Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.
Prawdziwego kota perskiego o syjamskim umaszczeniu uzyskano dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jak podają dostępne mi źródła, selekcja hodowlana prowadzona była w Wielkiej Brytanii i USA. Kładziono w nich nacisk na to, by uzyskać koty o typie budowy persa, co wcale nie było takie łatwe. Pozostała też kwestia systematyki. Część klubów uznała colorpointy za odmianę barwną persów, inne uważają je za osobną rasę, przy czym tylko WCF nazywa ją coropoint, pozostaje organizacje felinologiczne zarejestrowały ją pod nazwą koty himalajskie – wziętą od nazwy rasy królików domowych, które również mogą poszczyć się tym niezwykłym umaszczeniem.
Charakter i zachowanie colorpointów
Pod względem charakteru i zachowania colorpointy nie różnią się, o ile mi wiadomo, od persów, choć niektórzy właściciele twierdzą, że są bardziej ruchliwe i „gadatliwe” od swoich inaczej umaszczonych perskich krewniaków.
Pielęgnacja colorpoint
Colorpoint wymaga takich samych zabiegów pielęgnacyjnych jak kot perski (patrz tekst Kot perski).
Standard rasy colorpoint (WCF)
- Wielkość colorpointa – Średniej wielkości.
- Głowa colorpointa – Okrągła i masywna, dobrze proporcjonalna, z pełnymi policzkami i zaokrąglonym czołem. Nos jest krótki i szeroki, z dobrze zdefiniowanym, widocznym stopem. Górna krawędź lusterka nosa nie powinnina być wyżej niż dolne powieki oczu. Broda i szczęki szerokie, masywne i silne. Twarz jest otwarta i wyrazista.
- Uszy colorpointa – Bardzo małe i zaokrąglone, ustawione nisko i szeroko na czaszce. Gęste włosy wewnątrz.
- Oczy colorpointa – Duże, okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione. Błyszczące i wyraziste. Kolor oczu intensywnie niebieski – im głębszy odcień, tym lepiej.
- Szyja colorpointa – Krótka i silna.
- Ciało colorpointa – Krótkie i mocne. Klatka piersiowa, ramiona i plecy są masywne i muskularne.
- Nogi colorpointa – Krótkie i solidne. Łapy duże i okrągłe. Wskazane pęczki włosów pomiędzy palcami.
- Ogon colorpointa – Krótki i gruby, o zaokrąglonym czubku. Porośnięty gęstym włosem.
- Futro colorpointa – Długie i gęste, o delikatnej, jedwabistej teksturze. Miękkie, ale nie wełniste.
- Umaszczenie colorpointa – Typ umaszczenia to syjamski point. Wszystkie odmiany barwne są dopuszczalne (uznane przez WCF).
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Kyle Koeppen, Flickr