Co zrobić, gdy kot gryzie i drapie w trakcie zabawy?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koty czasami gryzą nas i drapią, choć nie zawsze oznacza to agresję. W poście Dlaczego mój kot mnie gryzie? wspomniałem, iż istnieją różne przyczyny takiego zachowania. W tym tekście, będzie o tym, co zrobić, gdy kot gryzie i drapie w trakcie zabawy?

Dlaczego kot gryzie i drapie w trakcie zabawy?

Przypomnijmy w kilku słowach, dlaczego kot nas drapie i gryzie w trakcie zabawy. Otóż najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa socjalizacja, spowodowana zbyt wczesnym odebraniem kociaka od matki. Futrzaki nie mają czasu, by nauczyć się zasad obowiązujących w kontaktach społecznych, a między innymi tego, że podczas zabawy nie wolno gryźć i drapać.

Czasem winę za takie aspołeczne zachowanie kociaka ponosimy my sami. Zdarza się bowiem, że nieświadomie utrwalamy jego złe nawyki. Kot nie przestaje nas gryźć i drapać, a wręcz przeciwnie robi to coraz częściej i coraz mocniej.

Co zrobić, gdy kot gryzie i drapie w trakcie zabawy?

Co zatem zrobić, gdy kot gryzie i drapie w trakcie zabawy? Jak powinniśmy się zachować? Wbrew pozorom rozwiązanie problemu nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Musimy tylko być cierpliwi i konsekwentni – to bardzo ważne!

Zasada działania jest prosta – ignorujemy złe zachowanie, nagradzamy dobre. Jak tylko nasz mały futrzak zacznie zanadto dokazywać w zabawie, włączając w nią swe ząbki i pazurki, przerywamy igraszki i odchodzimy od niego. Bardzo prawdopodobne, że zwierzak pobiegnie za nami, gryząc nas po kostkach, nam jednak nie wolno na to reagować.

Pamiętajmy, że ignorowanie kota powinno być całkowite. Nie patrzymy na niego i nie mówimy do niego. Nie próbujmy go strofować, ponieważ on i tak nie zrozumie przekazu, a raczej obierze go inaczej, niż byśmy chcieli. Dla niego nasze słowa będą nagrodą za złe zachowanie i zachętą do jego kontynuowania.

Ignorujemy zwierzaka dopóty, dopóki się nie uspokoi. Dopiero wtedy możemy go pogłaskać i powiedzieć mu parę ciepłych słów. Ogólnie mówiąc interesujemy się naszym pupilem wtedy, gdy dobrze się zachowuje – pamiętajmy, że nasze zainteresowanie jest dla niego nagrodą.

Niektóre koty naprawdę bywają uciążliwe z tym gryzieniem. Potrafią dopadać nas ni stad ni zowąd i gryźć i drapać po nogach. Taka zabawa w polowanie (cały czas mówimy o zabawie, pamiętajcie o tym) jest dla kotów całkowicie normalna. Dla nas jednak niebyt przyjemna, szczególnie, gdy futrzak poluje na nasze nogi pod kołdrą, podczas naszego snu. Co nam wtedy pozostaje? Cóż, noszenie grubych spodni na co dzień a na noc wyrzucanie zwierzaka z sypialni.

Wspomniana metoda zawsze skutkuje, choć trzeba trochę czasu, by kot wyzbył się złych nawyków. Nie potrzeba nic innego. Zwłaszcza zalecane czasami przez pseudo-specjalistów na różnych stronach WWW czy forach łapanie kota za kark i przyciskanie do ziemi. Dlaczego taka metoda wychowania jest niewłaściwa, pisałem już o tym tutaj.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Stiopa (Own work)
[CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Co zrobić, gdy kot gryzie i drapie w trakcie zabawy?”

  1. Hej mam pytanko przyszła do mnie kotka parę dni temu pod okno o 1-szej w nocy i ją wzięłam do domu.
    Nie wiem dlaczego, ale w przednich łapkach ma jedna łapkę po piec palców a w drugiej ma sześć a tylne ma po sześć palców. Nie wiem co mam zrobić iść z nia do lekarza na te łapki czy co mam zrobić?

Comments are closed.