Każdy hodowca ma swój własny przydomek hodowlany. Najprościej rzecz ujmując, przydomek hodowlany jest nazwą hodowli. W dokumentach umieszcza go się obok imienia kota, co przywodzi na myśl ludzkie nazwisko. Noszą go wszystkie koty, urodzone w danej hodowli.
Po nam przydomek hodowlany?
Każdy, kto pragnie „na serio” zajmować się hodowlą kotów rasowych musi wymyślić i zarejestrować swój własny przydomek hodowlany. Dzięki niemu od razu wiadomym jest u kogo urodził się konkretny kot. Nie również problemu z określeniem, skąd pochodzą rodzice i dalsi przodkowie naszego pupila. Przydomek zatem służy po prostu do identyfikacji zwierzaka.
Imiona kociakom różni hodowcy mogą nadawać te same, ale nazwę hodowli mają różne. Jak wspomniałem na wstępie, przydomki hodowlane mogą kojarzyć się z ludzkimi nazwiskami. Nie uznałbym jednak przydomka za odpowiednik nazwiska.
Wspólne nazwisko noszą członkowie jednej rodziny: małżonkowie, dziadkowie, wnuki itd., a dzieci dziedziczą go po rodzicach. Przydomek hodowlany natomiast mogą otrzymać koty zupełnie ze sobą niespokrewnione, a nawet należące do różnych ras. Dodatkowo koci rodzice najczęściej wcale nie mają tego samego przydomku, co ich dzieci (chyba, że urodziły się w tej samej hodowli).
Czy istnieją reguły rządzące nadawaniem przydomka hodowlanego?
Przepisy organizacji felinologicznych oczywiście regulują ten aspekt hodowli kotów rasowych. W tym tekście powiem Wam, jak to wygląda w FIFe, do której przynależy Felis Polonia, która zrzesza największą liczbę hodowców kotów w Polsce.
Przede wszystkim każdy hodowca może ubiegać się tylko o jeden przydomek hodowlany. Nie może on zawierać więcej niż 15 znaków – nie tylko liter, ale też spacji czy myślników. W skład przydomka wchodzi również symbol kraju, poprzedzany gwiazdką, czyli w przypadku polski „*PL”.
Przydomkiem lub jego częścią nie może być kod EMS i nazwa rasy (nawet w skrócie) oraz słowo „hodowla” w jakiegokolwiek języku. Oczywiście przydomek nie może być taki sam, ani na tyle podobny do innego, już istniejącego.
Choć nie jest to ujęte w regulaminie, klub felinologiczny z pewnością odmówi rejestracji przydomka hodowlanego, który na przykład zawiera słowa znane za obraźliwe, przekleństwa itp.
Oczywiście przydomek hodowlany może być w polskim języku, niektóre polskie kluby nawet zalecają, by tak było, lepiej jednak unikać polskich znaków. Nie są one zabronione, ale w międzynarodowych dokumentach i tak zostaną zastąpione uniwersalnymi literami, na przykład z „ę” zrobi się „e”.
Co trzeba zrobić, by uzyskać przydomek hodowlany?
Procedura uzyskania przydomku hodowlanego nie jest skomplikowana. Nie musimy nawet posiadać już kota hodowlanego, ale powinniśmy zarejestrować się w jednym z klubów, działających pod patronatem FIFe.
Chcąc uzyskać przydomek hodowlany powinniśmy uiścić stosowną opłatę oraz wypełnić specjalny formularz, który składamy w macierzystym klubie. Wpisujemy do niego swoje dane: imię, nazwisko, adres i numer telefonu oraz podajemy kilka propozycji przydomka.
Dlaczego podajemy kilka propozycji? Po prostu dlatego, że komisja hodowlana może z tych czy innych powodów odrzucić naszą propozycję przydomka hodowlanego – mając sześć do wyboru, któryś nich raczej wybierze. Wpisujmy je w rubryki w kolejności, poczynając od tego, na którym nam najbardziej zależy a kończąc na tym, na którym zależy nam najmniej.
Czy przydomek hodowlany można zmienić, odstąpić itd.?
Sugeruję dobrze zastanowić się nad wyborem przydomka hodowlanego. Wszystkie propozycje podane w formularzu zgłoszeniowym powinny być przemyślane, nigdy nie wiadomo bowiem, która z nich zostanie wybrana.
Zgodnie bowiem z regulaminem FIFe przydomek hodowlany jest prywatną i osobistą własnością hodowcy i nie może, po zarejestrowaniu, być zmieniony, odstąpiony bądź przeniesiony.
Teoretycznie raz zarejestrowany przydomek może zostać zmieniony tylko z bardzo ważnego powodu
, w praktyce rzadko chyba tak się dzieje.
Przydomek może być zarejestrowany na dwie osoby mieszkające pod jednym adresem, czyli na przykład na małżonków. W takim przypadku, gdy dotychczasowi partnerzy się rozstaną, przydomek pozostaje przy jednym z nich (tak na marginesie, ciekawy jestem, czy kiedykolwiek jacyś byli małżonkowie procesowali się o to, kto zatrzyma przydomek). Przydomek hodowlany można przekazać w spadku osobie, która jest członkiem FIFe.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow,
Russian Federation
– Абиссинские крошки, CC BY-SA 2.0, Link